Na góry, patrzę z góry. Wieża Velká Deštná

Na góry, patrzę z góry. Wieża Velká Deštná

Wieże widokowe pozwalają zobaczyć góry z góry. Jedna z ładniejszych to Velká Deštná.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Oglądanie gór z góry

W dawnych czasach na szczytach gór budowano zamki z wieżą. Ta wieża służyła do pilnowania granic. Grube mury zamku i wieża strażnicza pozwalały przetrwać napad z zaprzyjaźnionego niegdyś kraju. Siłą rzeczy widok z góry na góry był zarezerwowany dla stróżujących i kasztelana.

Velká Deštná

Velká Deštná wybudowana w 2019 roku

Teraz góry porosły drzewami i widok z góry na góry jest często utrudniony. Chodzenie po górskich lasach bez nagrody w postaci widoku na dziesiątki kilometrów traci na atrakcyjności. W Górach Orlickich organizatorzy turystyki pobudowali więc kilka wież widokowych. To spora atrakcja turystyczna.

Reklama Reklama PolisyTravel

Wielka Desztna (cz. Velká Deštná)

Sama góra jest już spora, bo to 1115 m i najwyższy szczyt Gór Orlickich.   Stalowa wieża przy sprzyjającej pogodzie pozwala popatrzeć naprawdę daleko. Sama wieża ma 19 metrów, to będzie tak z 6 pięter do pokonania. Stalowa konstrukcja wyłożona drewnem i pełen ażur powodują, że wejście jest przyjemna. Na górze widok  zapierający dech w piersiach. Jak potraficie posługiwać się lornetką i mapa to zobaczycie miasta Trutnov I Hradec Kralove. Zobaczycie też Góry Stołowe i Karkonosze. Podobno przy wyjątkowej widoczności dojrzycie wyjątkowe schronisko na górze Ještěd, 1012 m. To wyjątkowej urody obiekt.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Masarykowa Chata

To ważne dla czeskich turystów miejsce. Dlatego można tam dojechać samochodem. Można także podjechać do Zieleńca i wybrać się na trochę dłuższy spacer.  Tutaj znajdziecie rozkład jazdy wyciągów w Zieleńcu. Istnieje możliwość przewożenia rowerów na wyciągu.

Zdobywamy wieżę

Zanim jednak wejdziecie na wieżę Velká Deštná, trzeba do niej dotrzeć. Wygodna droga asfaltowa prowadzi od Masarykowej Chaty prawie pod samą wieżę. Zaledwie ostatnie 200 metrów to droga szutrowa. Przewyższenie to około 140 metrów, długość trasy to jakieś 4 kilometry w jedną stronę. Idealne na jednodniową wycieczkę dla mniej zaawansowanych turystów.

A może rowerem?

 Tutaj znajdziecie opis trasy rowerowej. Trasa została oznaczona numerem 4071. Pamiętajcie, że w Czechach jeżdżą cyklobusy, które przewożą rowery i turystów w taki sposób, by jeżdżenie na rowerze sprawiało jak największą przyjemność.

Ahoj przygodo!

Poczytaj o innych miejscach w Czechach.

Hořice miasto gdzie powstają rzeźby z piaskowca

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds