Vonka w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Pojedziecie zobaczyć?

Vonka w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Pojedziecie zobaczyć?

Sobótka odkrywa Vonkę, a turyści Sobótkę. Poszukacie śladów kowala z Wrocławia i Sobótki?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Hořice

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament

Jaroslav Vonka urodził się w mieście, gdzie wielu zajmowało się obróbką kamienia. W pobliżu Hořic występuje wyjątkowej jakości piaskowiec, który idealnie nadaje się do rzeźbienia. Jednak młody Jaroslav Vonka wybrał inną drogę. Został kowalem.

Jak było w zwyczaju młody czeladnik jeździł po Europie, zdobywał doświadczenie i doskonalił warsztat. Realizował różne projekty w Berlinie i Lipsku. Aż w 1903 roku został zatrudniony we Wrocławiu w Miejskiej Szkole Rzemiosł.

Reklama Reklama Max Hemp

Wrocław

Vonka

Jaroslav Vonka, fot© Jerzy Dudzik

To ważna szkoła w ówczesnym Wrocławiu. Uczyła artystycznego spojrzenia na rzemiosło. Ważne wrocławskie budynki zostały ozdobione pracami Jaroslava Vonki. Znajdziecie kraty i balustrady w starym ratuszu, elektrowni wodnej i wielu wrocławskich budynkach. Zachwyca krata do Piwnicy Świdnickiej. Barwione amalgamatami figury podziwiają współcześni kowale.

Jednak po kryzysie światowym w 1931 roku także szkoły artystyczne miały problemy finansowe. Ograniczono ilość pracowni i starszy pan, mistrz kowalstwa Jaroslav Vonka przeszedł na emeryturę.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Vonka w Sobótce

Był  rok 1935, gdy przeprowadził się do Sobótki. Kupił niewielki domek, parter i pięterko tuż obok domu aptekarza. Postawił małą kuźnię i jeszcze trochę pracował. W Sobótce jest kilka krat okiennych, które wyszły z warsztatu mistrza.

Po wystawie w 2015 roku poświęconej twórczości Vonki przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Sobótce zaczęto poszukiwać śladów kowala z Wrocławia.  Tutaj zobaczycie film przygotowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Vonka

Sobótka, fot© Jerzy Dudzik

Lokalni działacze z Sobótki starają się pokazywać słynne osoby mieszkające w Sobótce. Vonka idealnie wpisuje się w te potrzeby. To buduje tożsamość miejsca. Po czasach powszechnego zacierania śladów, po poprzednich mieszkańcach Sobótki, przyszedł czas na odkrywanie.

Mistrz kowalstwa Jaroslav Vonka pod koniec wojny porzucił domek i udało mu się przedostać do Czech. Tam w zapomnieniu w Hořicach dożył swoich lat.

Życiorys jak wiele innych z czasów, gdy świat zdeterminowały dwie wojny światowe.

Sobótka pod koniec wojny została w znacznym stopniu zniszczona przez Armię Czerwoną. W czasie odbudowy i remontów zatracił się charakter miasteczka. Puste place po budynkach zajęły teraz skwery i zieleńce.

Wystawa „Jaroslav Vonka. Kuźnia wyobraźni” będzie dostępna od 21.07 do 5.09.2021 roku w Muzeum Ślężańskim w Sobótce.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

Kurator wystawy: Jacek Witecki, kustosz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Tymczasem w Pawilonie 4 Kopuł

Wystawa Ewy Kuryluk. Warto zobaczyć

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds