Na rowerze świętujemy Dzień Roweru w dniu 3 czerwca

Na rowerze świętujemy Dzień Roweru w dniu 3 czerwca

Nie wszyscy wiedzą, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych postanowiło, że święto roweru na świecie przypada 3 czerwca.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Coraz więcej osób, szczególnie gdy świeci słońce i jest ciepło, przesiada się z samochodu na rower. To przecież przyjemnie poczuć lekki ciepły powiew na twarzy, gdy ci pozostali spieszący do pracy siedzą w swoich klimatyzowanych blaszankach. To poczucie wolności daje tylko rower. Zatem propagujemy niczym w Skandynawii ten środek transportu. Przesiadajcie się na rowery, przestańcie spalać węglowodory.

Skąd nazwa roweru

roweru

sport to zdrowie i ogromna przyjemność, fot.© Jerzy Dudzik

Jedni mówią bicykl, inni koło, ale nazwy roweru na świecie raczej są związane z cyklicznym obrotem. Zresztą i w naszym polskim słownictwie mamy przecież kolarzy i cyklistów. Urządzenie na dwóch kółkach do przemieszczania się to motocykl, ale też motorower. Chyba jesteśmy jedynym krajem na świecie, gdzie nazwa wytwórcy przeniknęła do słownika. Widać fascynacja produktami angielskiej firmy Rover była tak wielka, że wszystkie produkty na dwóch kołach poruszane siłą mięśni przy pomocy nóg zyskały nazwę rower. W Anglii na rower mówią bike. Przecież kochamy rdzennie polskie słowa. Stąd grill, wakacje, autobus.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Elektryfikacja roweru

Pewno zwróciliście uwagę, że pięknie brzmiące słowo hulajnoga zyskuje na popularności wśród młodzieży po zamontowaniu akumulatorów do pojazdu. Dodatkowe zasilanie elektryczne pojazdów na dwóch kołach przyczyniło się spopularyzowania tej formy transportu. Trochę wysiłku fizycznego jest korzystne dla ogólnej sprawności fizycznej i umysłowej. Zatem dla seniorów rower jest dużo lepszym środkiem transportu na codzienne zakupy od samochodu. Nie mówiąc o oszczędnościach. Oczywiście ekologiczni seniorzy chodzą na poranny spacer do piekarni po chrupiące bułeczki i rogaliki. Ruch i dieta to przepis na długie lata w dobrym zdrowiu.

Reklama Reklama PolisyTravel

Ekologicznie

W trosce o planetę, o miejsce dla przyszłych pokoleń warto zrezygnować z pojazdów napędzanych związkami węgla, a więc gazem, olejem napędowym, benzyną na rzecz tych szkodzących mniej planecie. Oczywiście do e-bików, czyli rowerów elektrycznych, używamy tylko energii słonecznej i z tej wiatru. Jak ekologicznie to ekologicznie. Nie zniżamy się do tej brudnej energii z węgla. Powszechne przekonanie, że trochę drożej to korzystniej dla środowiska naturalnego jest coraz powszechniejsze. Seniorzy z ochotą przyłączają się do ruchu zielonych. Przecież rząd coraz to daje dodatkowe premie, by kieszonkowe z ZUS wystarczało na wszystkie potrzeby seniora.

Świętowanie

roweru

gra w polo na rowerze, fot.© Jerzy Dudzik

Pamiętajcie, że 3 czerwca jest światowy dzień roweru i rowerzystów. Dla kolarzy zajmujących się zawodowo sportem najważniejsze są wyścigi. Oczywiście nie będziemy się ścigali z zawodowcami, gdyż sport w wydaniu zawodowym prowadzi do poważnych uszkodzeń ciała. A my seniorzy chcemy w dobrym zdrowiu dotrwać do następnego sezonu narciarskiego. Zatem w lecie rekreacyjnie na spacer jeździmy rowerem po drogach i ścieżkach rowerowych. Tych ścieżek przybywa w szybkim tempie i powstała już nawet mapa dróg i szlaków rowerowych. Tutaj link do mapy polskich tras rowerowych.

W Czechach

Wprawdzie do tras i organizacji rowerowego odpoczynku takiego jak w Czechach jeszcze nam daleko, ale kto wie? Czesi wpadli na pomysł by pod górę cyklistów i ich welocypedy wwozić specjalnym autobusem i tam porzucać w pobliżu piwiarni. Zjazd na rowerach tylko dla abstynentów. Jak popatrzycie na ofertę turystyki rowerowej w Czechach, to zrozumiecie, o czym mówię.

Miłośnicy przyrody i karpi mają świetną okazję, by wybrać się na trasę Doliną Baryczy. To dobry produkt turystyczny. Wakacje na rowerze brzmi ciekawie i swojsko. A zatem czas planować rowerowe wakacje?

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Wystawa taniego szkła użytkowego z czasów PRL w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds