Nie daj się zaskoczyć rakowi piersi

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Po 50. ryzyko zachorowania się zwiększa. Dlatego pomyśl o swoim zdrowiu, nie odkładaj badań i profilaktyki na później i nie daj się zaskoczyć rakowi piersi.

Rak piersi Nie daj się zaskoczyć Wszystko co powinnaś wiedzieć o tej chorobie - foto

W październiku na całym świecie trwają kampanie, które zwiększają świadomość na temat czynników ryzyka, wczesnych objawów i sposobów leczenia raka piersi. To dobry czas, aby zmotywować się i zadbać o profilaktykę. Co trzeba wiedzieć o raku piersi?

Przyczyny wystąpienia raka

W większości przypadków trudno jest ustalić przyczynę wystąpienia raka piersi. Ryzyko z pewnością zwiększa wiek (najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia), genetyka (występowanie choroby w rodzinie) i otyłość. Wpływ mogą mieć też czynniki środowiskowe, dieta czy hormony. Co istotne, tę chorobę bardzo często diagnozuje się u osób, które wcześnie dostały pierwszą miesiączkę lub późno przeszły menopauzę.

Jakie są objawy raka piersi?

Wystąpienie któregokolwiek z czynników wymienionych powyżej nie oznacza, że dana osoba na pewno zachoruje. Jednocześnie ich brak nie daje pewności, że nowotwór się nie pojawi. Najważniejsze jest, aby dokładnie obserwować swoje ciało i zgłosić się do lekarza od razu, jak tylko coś cię zaniepokoi. Uwagi wymagają takie oznaki jak: zmieniony kształt piersi, wyczuwalny guzek lub stwardnienie, wciągnięcie brodawki sutkowej, wgłębienia skóry lub zaczerwienienia, wyciek z brodawki sutkowej.

Zdarza się, że pierwszym zauważalnym objawem jest pojawienie się pod pachą twardych guzków lub obrzęk i zaczerwienienie całej piersi. Niestety często są to już oznaki zaawansowanego stadium rozwoju choroby. W przypadku zauważenia ich u siebie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Co zrobić, aby dać się zaskoczyć rakowi piersi?

– Chociaż współczesna medycyna oferuje wiele zaawansowanych sposobów diagnostyki, to przy wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych niezwykle ważna jest najprostsza metoda, czyli wykonywane co miesiąc samobadanie. Często to właśnie ono skłania do pogłębienia diagnozy, a jak wiemy, liczy się czas – im szybciej wykryjemy zmiany, tym większe będą szanse na wyleczenie – mówi dr n. med. Barbara Szyld-Górecka, radiolog z Centrum Medycznego Affidea, specjalizująca się w zakresie diagnostyki nowotworu piersi.

Samobadanie najlepiej wykonywać 2-3 dni po skończonej miesiączce. Jeśli już nie miesiączkujesz, możesz wybrać dowolny dzień w miesiącu – ważne, aby odstęp czasowy był zawsze taki sam. Unieś ręce do góry i zwróć uwagę na symetrię oraz kształt piersi. Przyjrzyj się brodawkom, otoczkom brodawkowym i skórze. Jeśli wyczujesz jakiś guzek lub stwardnienie – nie panikuj. Nie każda zmiana musi koniecznie oznaczać raka, jednak i tak powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Ważne badania ratujące życie

Jeśli masz powyżej 50 lat, poza samobadaniem pamiętaj również o mammografii. Jest to badanie proste, szybkie i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania, a jednocześnie pozwala wykryć nowotwory w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Powinnaś wykonywać je raz na dwa lata. Młodszym paniom z taką samą częstotliwością zaleca się natomiast w pierwszej kolejności USG. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Jest ono całkowicie bezpieczne i mogą się mu poddać nawet osoby ciężarne. Dla potwierdzenia rozpoznania nowotworu te dwie metody stosuje się czasem także uzupełniająco. Jednak i to nie zawsze pozwala na ostateczną diagnozę. Wówczas z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane metody obrazowania. Wśród najnowocześniejszych z nich jest mammografia wykonywana za pomocą rezonansu magnetycznego (tzw. mammografia MR).

– Dzięki czułości diagnostycznej i najwyższej jakości obrazu rezonans magnetyczny piersi umożliwia ukazanie wczesnych zmian pozornie bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym czy USG. Metoda ta za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych jest w stanie wykryć zmiany o wielkości już około pięciu milimetrów – mówi dr n. med. Barbara Szyld-Górecka z Affidea. Mammografię MR zaleca się również kobietom, u których w rodzinie wystąpił nowotwór. Tę metodę stosuje się też do oceny piersi po wszczepieniu implantów oraz kontrolnie u pań z chorobą nowotworową, po operacjach oszczędzających.

Nie daj się zaskoczyć rakowi piersi

Warto starać się zapobiegać przypadłościom zanim w ogóle się pojawią. Również w przypadku raka piersi, styl życia może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Zdrowiu zdecydowanie sprzyja zbilansowana dieta, uboga w nasycone tłuszcze i cukry proste, za to pełna witamin i produktów pełnoziarnistych. Najlepiej zrezygnować także z używek lub ograniczyć je do minimum. W cenie jest również aktywność fizyczna – nawet półgodzinny spacer w ciągu dnia. W profilaktyce raka piersi znaczenie ma również odpowiednio dobrany biustonosz.

– Choć rośnie liczba zachorowań na raka piersi, zwiększa się także wskaźnik przeżyć wśród kobiet dotkniętych tą chorobą. Pamiętajmy więc, że ten nowotwór to nie wyrok – dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki i leczenia wielu paniom nim dotkniętym udaje się wrócić do zdrowia. Na co dzień bądźmy więc czujne – badajmy się, by ewentualne zmiany wykryć jak najwcześniej i móc odpowiednio na nie zareagować – zachęca do profilaktyki dr n. med. Barbara Szyld-Górecka z Affidea.


Więcej ciekawych artykułów poświęconych zdrowiu TUTAJ.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds