
Ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% kosztów
Spis Treści
Niższe rachunki za ogrzewanie, wysoki komfort cieplny, czy wyższa wartość nieruchomości – to najważniejsze powody inwestycji w termoizolację budynku. Właściciele budynków mogą wykonać ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% kosztów w ramach programu „Czyste Powietrze”.
We wrześniu rozpoczął się rządowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Teraz właściciele budynków mogą liczyć na ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji.
Wsparcie finansowe do termomodernizacji
W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele (lub współwłaściciele) domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację i nisko oprocentowaną pożyczkę (około 2,41 proc. w skali roku) z terminem spłaty do 15 lat. Pieniądze mogą być przeznaczone na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców i kotłów, a także na zakup i instalację urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych: paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. W ramach dofinansowania można liczyć na pokrycie od ok. 30% do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji (maksymalnie 53 tys. zł). Wysokość dopłat uzależniona jest od wysokości dochodów.
Dlaczego warto zainwestować w termoizolację?
Kompleksowa termomodernizacja to ocieplenie budynku połączone z wymianą stolarki i systemu grzewczego. Choć jest to spory wydatek, to inwestycja zwraca się i przynosi wiele korzyści.
✔ Inwestycja w oszczędność
– Ocieplanie oszczędza energię grzewczą i pośrednio pieniądze. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Innymi słowy, na ocieplony dom trzeba przeznaczyć zaledwie 40% rzeczywistych wydatków na energię w porównaniu do domu bez izolacji. To natomiast oznacza dla gospodarstwa oszczędności – im starszy dom, tym wyższe. Co więcej, mniejsze zapotrzebowanie na energię to także mniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery – wyjaśnia Tomasz Jarzyna z firmy Baumit.
✔ Komfort mieszkania
– Izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz przez cały rok – chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed nadmiernym nagrzewaniem. Ponadto ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko zagrzybienia. Dobre jakościowo i najlepiej oddychające ocieplenie jest zatem w stanie zapewnić równowagę klimatu pomieszczenia i istotnie zwiększyć komfort przebywania we własnych czterech kątach – nadmienia Tomasz Jarzyna.
✔ Wyższa wartość nieruchomości
– Wyższa klasa energetyczna budynku oznaczająca niższe rachunki za ogrzewanie w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem budynku podnosi rynkową wartość nieruchomości – dodaje ekspert z firmy Baumit.

Ocieplenie domu z dofinansowaniem – budynek ocieplany szarym styropianem (fot. Baumit)
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021