Ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% kosztów

Ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% kosztów

Niższe rachunki za ogrzewanie, wysoki komfort cieplny, czy wyższa wartość nieruchomości – to najważniejsze powody inwestycji w termoizolację budynku. Właściciele budynków mogą wykonać ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% kosztów w ramach programu „Czyste Powietrze”.

We wrześniu rozpoczął się rządowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Teraz właściciele budynków mogą liczyć na ocieplenie domu z dofinansowaniem do 90% tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Wsparcie finansowe do termomodernizacji

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele (lub współwłaściciele) domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację i nisko oprocentowaną pożyczkę (około 2,41 proc. w skali roku) z terminem spłaty do 15 lat. Pieniądze mogą być przeznaczone na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców i kotłów, a także na zakup i instalację urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych: paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. W ramach dofinansowania można liczyć na pokrycie od ok. 30% do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji (maksymalnie 53 tys. zł). Wysokość dopłat uzależniona jest od wysokości dochodów. Nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze” ruszył 19 września 2018 r. i będzie prowadzony do 2027 r. Program będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet to 103 mld zł (63,3 mld zł na dotację oraz 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne).

Dlaczego warto zainwestować w termoizolację?

Kompleksowa termomodernizacja to ocieplenie budynku połączone z wymianą stolarki i systemu grzewczego. Choć jest to spory wydatek, to inwestycja zwraca się i przynosi wiele korzyści.

✔ Inwestycja w oszczędność

– Ocieplanie oszczędza energię grzewczą i pośrednio pieniądze. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Innymi słowy, na ocieplony dom trzeba przeznaczyć zaledwie 40% rzeczywistych wydatków na energię w porównaniu do domu bez izolacji. To natomiast oznacza dla gospodarstwa oszczędności – im starszy dom, tym wyższe. Co więcej, mniejsze zapotrzebowanie na energię to także mniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery – wyjaśnia Tomasz Jarzyna z firmy Baumit.

✔ Komfort mieszkania

– Izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz przez cały rok – chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed nadmiernym nagrzewaniem. Ponadto ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko zagrzybienia. Dobre jakościowo i najlepiej oddychające ocieplenie jest zatem w stanie zapewnić równowagę klimatu pomieszczenia i istotnie zwiększyć komfort przebywania we własnych czterech kątach – nadmienia Tomasz Jarzyna.

✔ Wyższa wartość nieruchomości

– Wyższa klasa energetyczna budynku oznaczająca niższe rachunki za ogrzewanie w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem budynku podnosi rynkową wartość nieruchomości – dodaje ekspert z firmy Baumit.

Ocieplenie domu z dofinansowaniem - budynek ocieplany szarym styropianem (fot. Baumit)

Ocieplenie domu z dofinansowaniem – budynek ocieplany szarym styropianem (fot. Baumit)

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds