Opony do wózka widłowego – co warto o nich wiedzieć?

Opony do wózka widłowego – co warto o nich wiedzieć?

Wózki widłowe ułatwiają znacznie prace przeładunkowe i magazynowe, zwiększając wydajność zatrudnionych pracowników. W związku z tym warto dbać o ten sprzęt, wymieniając systematycznie zużyte lub niesprawne podzespoły. Jedną z najczęściej wymienianych grup części do tego sprzętu są opony do wózka widłowego.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Opony do wózka widłowego i ich specyfika

Zasadniczą funkcją opon w każdym pojeździe kołowym jest umożliwienie sprawnego przemieszczania się. Opony do wózka widłowego nie stanowią tutaj wyjątku. Istnieje jednak kilka specyficznych cech, które wyróżniają modele, przeznaczone do tak skonkretyzowanych zastosowań.

Opony, stosowane w tych pojazdach, muszą umożliwić pokonywanie potencjalnych przeszkód, napotykanych na drodze. Oczywiście wózki widłowe stosowane są przede wszystkim w magazynach, jednak część z nich może być również użyta do prac na różnego rodzaju placach składowych. W terenie takim stosunkowo łatwo można napotkać nierówności, kałuże oraz wzniesienia. Opony do wózków widłowych muszą umożliwić ich płynne pokonywanie oraz zapewnić doskonałą przyczepność pojazdu do podłoża.

Nie należy też zapominać o tym, że w wielu wypadkach sprzęt magazynowy musi wytrzymywać wysokie obciążenia. W wielu wypadkach roboty w centrach logistycznych prowadzone są w systemie trzyzmianowym. Oznacza to często praktycznie ciągłą pracę sprzętu. Jednocześnie konieczne jest stałe podnoszenie i przenoszenie dużych ciężarów. Wszystko to wpływa na opony do wózków widłowych – muszą więc one charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz świetną jakością wykonania.

Jak dobrać opony do wózka widłowego i kiedy warto je wymienić?

Dobierając opony do wózka widłowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na charakterystykę nawierzchni, po której będzie się on poruszał. Niebagatelne znaczenie ma również rodzaj i ciężar transportowanych materiałów. W wielu wypadkach ważnym czynnikiem jest cena – nie należy zapominać, że mówimy tutaj o wyposażeniu sprzętu, który ma ściśle komercyjne, użytkowe zastosowanie. Jego ekonomika jest więc istotna.

Każda zmiana miejsca i charakteru pracy (na przykład zmiana nawierzchni, zmiana typu transportowanych ładunków) powinna mieć następstwa w postaci wymiany opon do wózka widłowego. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania oraz zmniejsza stopień zużycia sprzętu. Warto również zadbać o wymianę opon, gdy nastąpiło ich wybrzuszenie. Wskazaniem może być również ich wyeksploatowanie. Warto pamiętać, że stan wózków widłowych może być kontrolowany przez pracowników Urzędu Dozoru Technicznego. Dbanie o systematyczną wymianę osprzętu może ochronić nas przed przykrymi konsekwencjami.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds