Premiera „Walki o oddech”. Surowa, lekarska relacja zza zamkniętych drzwi szpitala covidowego

Premiera „Walki o oddech”. Surowa, lekarska relacja zza zamkniętych drzwi szpitala covidowego

20 marca odbyła się premiera książki “Walka o oddech”, napisanej w pierwszoosobowej narracji przez lekarza walczącego od pierwszego dnia epidemii, publikującego pod pseudonimem Tomasz Rezydent. To zaproszenie czytelnika na dyżur na jednym z najcięższych oddziałów covidowych w Polsce, podczas którego wola życia i heroizm mieszają się z ludzkimi dramatami i bezsilnością chorych, jak i personelu.

Książka, wydana nakładem wydawnictwa BookEdit, stanowi kontynuację “Niewidzialnego Frontu”, debiutanckiego sukcesu autora.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

„Walka o oddech” – wstrząsająca relacja z covidowego frontu

„Walka o oddech” to zapis dzień po dniu, a czasem i minuta po minucie, walki ze straszliwym wirusem, który na oczach autora zabrał życie ponad 350 osób. Respiratory, duszący się chorzy, ludzkie dramaty i pacjenci cudem wyciągnięci z pogranicza życia i śmierci – to codzienność przedstawiona na kartach książki. Autor przedstawia relację wypełnioną surowymi doniesieniami z pola walki jednostek, jak i sparaliżowanego systemu ochrony zdrowia z dwoma najgorszymi falami koronawirusa. Książka ukazuje zarówno słodki smak zwycięstwa, jak i gorycz porażki, budzi skrajne emocje: od przerażenia, zszokowania i obrzydzenia, po wzruszenie i łzy.

Inspiracją do napisania książki dla autora była chęć stworzenia relacji “z pierwszej ręki”, prawdziwej, surowej, czasem brutalnej, pokazującej systemową frustrację, ludzką nieodpowiedzialność i bezsilność, która towarzyszyła lekarzom każdego dnia walki z pandemią. – Jednym z celów, który przyświecał mi podczas pisania, było skonfrontowanie otaczającej mnie szpitalnej rzeczywistości do “oficjalnych danych” i doniesień, które propagowane były przez osoby, które nigdy nie widziały duszącego się człowieka. Chciałem, aby moi czytelnicy stanęli na moim miejscu i poznali moją codzienność w pandemii: sale wypełnione pacjentami walczącymi o ostatnie hausty tlenu, respiratory i pikające urządzenia monitorujące życie. Za każdym razem, gdy sam przeglądam karty książki, ponownie czuję emocje, które wylały się ze mnie na papier. Myślę, że ich siłę poczują również moi odbiorcy. – mówi Tomasz Rezydent, autor książki “Walka o oddech”. Walka o oddech” FRAGMENT 

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą książkom autora oraz do śledzenia aktywności pisarza lekarza na Facebooku.

Reklama Reklama SU Bałtyk

„Walka o oddech” – recenzje

Strach, ból i płacz. Najczęściej płacz rozpaczy, kiedy chorego na Covid-19 pacjenta nie udaje się uratować. Ale także łzy wzruszenia, gdy wygrywa walkę o oddech. Najnowsza książka Tomasza Rezydenta to wstrząsający zapis codziennej morderczej pracy na oddziale covidowym. Świadectwo cierpienia pacjentów, ale też wspaniałej, pełnej poświęcenia i pasji pracy lekarzy. I ostrzeżenie, że choć mijają kolejne fale pandemii, to wcale nie jest koniec dramatu – tak o książce “Walka o oddech” mówi Renata Kim, dziennikarka.

Nigdy nie zdarzyło mi się być tak blisko pola bitwy o ludzkie życie, jak podczas lektury tej książki. Widziałam przerażone oczy chorego, który za chwilę zostanie wprowadzony w farmakologiczną śpiączkę i podłączony pod respirator. Czułam to, co czuje młody lekarz po raz pierwszy samodzielnie intubujący pacjenta, bo nie ma innego wyjścia. Słyszałam złowrogą ciszę covidowego oddziału przerywaną co chwilę alarmem aparatury monitorującej parametry życiowe chorych i krzyk pielęgniarek, że właśnie ktoś się zatrzymał: Doktorze Tomku, dziękuję za uchylenie drzwi do tajemnego, przerażającego a zarazem fascynującego świata – Katarzyna Koper, dziennikarka pisząca o zdrowiu, m.in. dla „Newsweeka”

Niezmiernie prawdziwy, bo opakowany w merytoryczny przekaz oraz rzeczywiste emocje, opis zmagań pacjentów oraz personelu medycznego z chorobą, która na przełomie 2019 i 2022 roku zmieniła dotychczas znany nam świat raz na zawsze. To również przedstawienie trudnego dla każdej ze stron procesu umierania. – Lekarz Bartosz Fiałek.

Reklama Reklama PolisyTravel

Tomasz Rezydent – o autorze

Tomasz Rezydent – (pseudonim literacki) – lekarz, mąż i ojciec, autor książki opisującej pierwszą falę walki z pandemią, pt. „Niewidzialny Front”, która okazała się debiutanckim sukcesem. To lekarz z powołaniem, walczący od samego początku epidemii, wielokrotnie wypowiadający się dla radia i telewizji, aktywnie działający w mediach społecznościowych. Treści, które publikuje, szokują, wzbudzają podziw, ale i strach. Orędownik szczepień i przeciwnik teleporad, skupiony na badaniu i leczeniu chorych.

Zamawiaj bez wychodzenia z domu TUTAJ

Artykuł Partnerski


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds