Ostry ból gardła – jak szybko i skutecznie uśmierzyć nieprzyjemną dolegliwość

Ostry ból gardła – jak szybko i skutecznie uśmierzyć nieprzyjemną dolegliwość

Ostry ból gardła to dolegliwość, której większość z nas doświadczy przynajmniej raz w życiu. Jest nieprzyjemna, utrudnia podstawowe czynności (mówienie, czy spożywanie posiłków), a często towarzyszą jej inne objawy, które przykuwają chorego do łóżka. W pierwszym odruchu szukamy jak najbardziej skutecznej i szybkiej metody na pozbycie się ostrego bólu – lepiej sięgnąć po domowe sposoby, czy raczej opierać kurację na lekach? Podpowiadamy.

Jakie są przyczyny ostrego bólu gardła?

Ból gardła może pojawić się przy okazji różnego rodzaju infekcji. Jeżeli jednak jest ostry i utrudnia połykanie mamy najpewniej do czynienia z zapaleniem gardła. Tego typu schorzenie może mieć różną etiologię. W ponad osiemdziesięciu procentach przypadków, z jakimi zgłaszamy się do lekarza internisty zapalenie gardła ma podłoże wirusowe. Tylko mniej niż piętnaście procent to infekcje bakteryjne, znane szerzej jako angina. Najrzadziej pojawiają się infekcje o podłożu grzybiczym. Infekcje wirusowe i bakteryjne różnią się nie tylko etiologią, ale także objawami oraz sposobem leczenia. Częściej w przypadku zakażeń bakteryjnych, ale niekiedy także wirusowych ostry ból gardła jest naprawdę trudny do zniesienia. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby na jego uśmierzenie?

Co stosować na ból gardła?

Leki, za pomocą których zwalczamy dolegliwości bólowe gardła powinny być dobrze dopasowane do przyczyn jego występowania. Jeżeli badania diagnostyczne dowiodą, że mamy do czynienia z anginą, konieczna jest antybiotykoterapia. W przypadku zapalenia gardła na tle wirusowym niekiedy lekarz zaleca kurację lekami antywirusowymi. W każdym przypadku zaleca się jednak stosowanie metod doraźnych i leczenie objawowe, które pozwala przede wszystkim ukoić ból. W tym celu stosowane są różne rodzaje leków.

Najczęściej lekarze zalecają doraźne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zazwyczaj jest to ibuprofen lub paracetamol, przy czym ten pierwszy całkowicie zabroniony jest w przypadku kobiet w ciąży. Leki te pozwalają ukoić ból oraz redukują stan zapalny. Nie wpływają jednak ani na nawilżenie śluzówki, ani na jej obkurczenie.

Jeżeli zapaleniu gardła towarzyszy katar, zalecane jest stosowanie doustnych środków z fenylefryną, które mają za zadanie właśnie obkurczenie śluzówki. Wpływa to na zwiększenie komfortu oddychania. Objawy zapalenia gardła możemy zwalczać doraźnie odpowiednio przeznaczonymi do tego preparatami, dostępnymi w każdej aptece bez recepty. Mają one bardzo różną formę, dlatego z łatwością można wybrać takie, które są najbardziej dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dostępne są tabletki do ssania, aerozole, czy nawet roztwory do płukania gardła. Ich składnikiem najczęściej jest benzydamina, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Domowe sposoby na ból gardła

Leki to jednak nie wszystko. Wiele osób z powodzeniem stosuje sprawdzone domowe metody na ostry ból gardła. Tego typu sposobów jest bardzo dużo i niemal wszystkie dostępne są na wyciągnięcie ręki. W naszych kuchniach znajduje się wiele roślin i przypraw, które mają potencjał łagodzenia bólu gardła. Jedną z nich jest imbir, który posiada także udowodnione działanie przeciwzapalne. Ciepłe napary z imbiru albo herbatki z jego dodatkiem to idealne i proste do zastosowania rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także połączenie miodu i czosnku. Obydwa te elementy mają bardzo duży potencjał łagodzący ból i zmniejszający stan zapalny.

Innym, stosowanym od wieków i skutecznym sposobem na ból gardła są płukanki. Ich przygotowanie jest bardzo proste a skuteczność dosyć duża. Domowe preparaty do płukania gardła mogą być naparami z ziół. Wówczas można zastosować tymianek, szałwię lub podbiał. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno tymianek, jak i szałwia, nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, w tym okresie warto więc z nich zrezygnować. O wiele bardziej dostępny oraz uniwersalny sposób to płukanka stworzona z wody oraz soli kuchennej. Na szklankę wody wystarczy jedna łyżeczka soli. Tego typu roztworem płuczemy gardło przynajmniej dwa razy dziennie. Sól ma działanie odkażające i wpływa na szybsze uśmierzenie bólu.

Niezwykle istotna jest kwestia nawilżania chorego i bolesnego gardła. Pijmy więc dużo ciepłych napojów – mogą to być napary lub herbaty. Warto dodawać do nich cytrynę, miód oraz imbir.

Jak uśmierzyć ból gardła u dziecka?

W przypadku dzieci do dwunastego roku życia niektóre leki nie są zalecane. Właśnie dlatego w tym wypadku warto postawić przede wszystkim na naturalne metody. Dzieci szczególnie narażone są na zapadanie na anginę, która nieprawidłowo leczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Właśnie dlatego jeżeli oprócz dużego bólu gardła u dziecka pojawia się także wysoka gorączka, najlepszej skonsultować się z lekarzem.

Ostry ból gardła to z pozoru banalna dolegliwość, która może jednak skutecznie skomplikować nasze codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów na walkę z tą przykrą przypadłością. Obok skutecznych leków znajduje się także sporo domowych sposobów.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds