Palenie ognia jesienią

Palenie ognia jesienią

W ludowej tradycji palenie ognia było związane z magicznymi obrzędami.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Cztery żywioły

ognia

palenie ognia fot.© Jerzy Dudzik

W Grecji wchodził w skład czterech żywiołów, pierwiastków opisujących materię. Symbolem ognia był czworościan, symbolem ziemi  był sześcian. Zmieniały się filozofie i religie, ale ogień oświetlał mroczne zakamarki świątyń. Zresztą do tej pory jeśli ma być uroczyście, to zapalamy dużo świateł.

Radosnym świętem w judaizmie jest Chanuka, święto świateł, kiedy to zapala się i stawia na parapecie okna wieloramienny świecznik. A narodowcy marszem z zapalonymi pochodniami świętują święto państwowe.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Palenie ognia

Przodkowie do ognia podchodzili z czcią, bali się otwartego ognia, a jednocześnie używali do ochrony domostw przed piorunami. Zapalano gromnicę, by dobytek ochroniła, gdy nadchodziła burza.

Jesienią w tradycji słowiańskiej odprawiano obrządek dziadów. Palono wtedy na rozstajach dróg ognie, by przodkowie nie zbłądzili i mogli się ogrzać. Urządzano także uczty i dla przodków zostawiano lub ulewano strawy i napitku. To magiczny czas. Każdy sam sobie musi znaleźć odpowiedź, czy współczesne palenie zniczy na grobach to pozostałość z pogańskich czasów, czy też całkiem nowy zwyczaj, taki jak „Kevin” na święta.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek

Na polskich cmentarzach wraz z zamożnością przybywało zniczy i kwiatów. Każdy pali znicze z sobie tylko wiadomego powodu. Jedni, bo wytworzył się taki zwyczaj, inni, bo tak zostali nauczeni. Strojenie nagrobków kwiatami i światłem jest coraz powszechniejsze nie tylko w listopadowe dni. To już gałąź przemysłu i handlu.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Dziady

Pogańscy przodkowie palili ognie, ogniska, watry w czasie świat związanych ze zmianami pór roku. Także w listopadzie uważano, że to czas magiczny, kiedy można spotkać się z przodkami. Adam Mickiewicz w Dziadach opisuje wierzenia i obchody związane z jesienią.

Czy płonące cmentarze to powrót do dawnych wierzeń, czy też może bardziej  Halloween? Każdy sam sobie odpowie.

Słońce wschodzi na wschodzie. Wiesz to na pewno?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds