Palenie ognia jesienią

Palenie ognia jesienią

W ludowej tradycji palenie ognia było związane z magicznymi obrzędami.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Cztery żywioły

ognia

palenie ognia fot.© Jerzy Dudzik

W Grecji wchodził w skład czterech żywiołów, pierwiastków opisujących materię. Symbolem ognia był czworościan, symbolem ziemi  był sześcian. Zmieniały się filozofie i religie, ale ogień oświetlał mroczne zakamarki świątyń. Zresztą do tej pory jeśli ma być uroczyście, to zapalamy dużo świateł.

Radosnym świętem w judaizmie jest Chanuka, święto świateł, kiedy to zapala się i stawia na parapecie okna wieloramienny świecznik. A narodowcy marszem z zapalonymi pochodniami świętują święto państwowe.

Palenie ognia

Przodkowie do ognia podchodzili z czcią, bali się otwartego ognia, a jednocześnie używali do ochrony domostw przed piorunami. Zapalano gromnicę, by dobytek ochroniła, gdy nadchodziła burza.

Jesienią w tradycji słowiańskiej odprawiano obrządek dziadów. Palono wtedy na rozstajach dróg ognie, by przodkowie nie zbłądzili i mogli się ogrzać. Urządzano także uczty i dla przodków zostawiano lub ulewano strawy i napitku. To magiczny czas. Każdy sam sobie musi znaleźć odpowiedź, czy współczesne palenie zniczy na grobach to pozostałość z pogańskich czasów, czy też całkiem nowy zwyczaj, taki jak „Kevin” na święta.

Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek

Na polskich cmentarzach wraz z zamożnością przybywało zniczy i kwiatów. Każdy pali znicze z sobie tylko wiadomego powodu. Jedni, bo wytworzył się taki zwyczaj, inni, bo tak zostali nauczeni. Strojenie nagrobków kwiatami i światłem jest coraz powszechniejsze nie tylko w listopadowe dni. To już gałąź przemysłu i handlu.

Dziady

Pogańscy przodkowie palili ognie, ogniska, watry w czasie świat związanych ze zmianami pór roku. Także w listopadzie uważano, że to czas magiczny, kiedy można spotkać się z przodkami. Adam Mickiewicz w Dziadach opisuje wierzenia i obchody związane z jesienią.

Czy płonące cmentarze to powrót do dawnych wierzeń, czy też może bardziej  Halloween? Każdy sam sobie odpowie.

Słońce wschodzi na wschodzie. Wiesz to na pewno?

Kategorie
Udostępnij