Jak robi się teatr? Capitol zaprasza za kulisy

Jak robi się teatr? Capitol zaprasza za kulisy

Byliście kiedyś za kulisami, żeby zobaczyć, jak robi się teatr i dlaczego jest w tym magia?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Od dziecka bawimy się w teatr

teatr

Teatr Capitol, „Blaszany bębenek”, fot. © Jerzy Dudzik

Przecież zabawa lalkami to nic innego jak opowiadanie o codzienności. Jednak już wyimaginowane. Dzieci nie mają problemu w łączeniu świata fantazji i tego co widzą w realnym świecie. Tu mała dygresja związana z tym co widzimy. Zastanawialiście się może, co to znaczy zobaczyć? Do tego jak widzimy, wrócimy za chwilę.

Trochę później w szkole dorośli i nauczyciele wszystkimi możliwymi sposobami starają się zwrócić naszą uwagę na rzeczy w ich mniemaniu ważne. Wypełniają nasze mózgi mnóstwem niepotrzebnych informacji najczęściej przestarzałych. Opowiadają półprawdy i twierdzą, że bez tabliczki mnożenia i ułamków nie poradzimy sobie w życiu. W miejsce naszych fantastycznych miraży wpychają liczby, dane i historyczne bajki.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Jednak od czasu do czasu możemy pójść do teatru

Dla mniejszych i większych dzieci nawet jeśli nie rozumieją, dlaczego teatr jest taki fascynujący to świetna zabawa. Wystarczy wybrać się i posłuchać reakcji widzów. Ten świat na scenie odpowiednio oświetlony, kolorowy strojami i makijażem buduje w naszej świadomości obrazy inne niż codzienność. Do tego trochę muzyki i słów. Oczywiście mamy też teatr telewizji i filmy. Wypełniają przerwy między posiłkami i pozbawiają nas czasu na samodzielne przemyślenia.

teatr

Teatr Capitol, „Blaszany bębenek”, fot. © Jerzy Dudzik

Po spektaklu w teatrze można jeszcze wybrać się na kolację. To świetny sposób, by bez tej całej krzątaniny zapewnić sobie przyjemne doznania kulinarne i zaspokoić głód rozmowy o wydarzeniach na scenie.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Co widzimy w teatrze?

Oczywiście to, co chce nam pokazać reżyser i realizator. Dlatego budują dekoracje, ustawiają prace świateł i wymuszają na aktorach sposób mówienia i poruszania się po scenie. Widzimy to, co wymyślił sobie reżyser i aktorzy. Jak pokierować zmysłami widza i jak wygląda teatr od kuchni, dowiecie się z serialu przygotowanego przez Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.  Tutaj link

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Co to znaczy widzieć?

Opowieść o tym, jak realizuje się przedstawienie w teatrze, jest świetnym miejscem do dywagacji o widzeniu. Warto się nad tym zastanowić, jak powstaje obraz w mózgu. Dlaczego widzimy kolory i czy istnieje kolor czarny? A może czarny to brak koloru i brak odbitego światła? Kiedyś dawno temu opowiadał o tym pan na fizyce, ale nasz system myślenia był wtedy zajęty czym innym. Wiadomości z książek i ze szkoły nie przekładały się na nasz intuicyjny sposób postrzegania świata. Tak jakby nauka i osiągnięcia naukowców sobie, a życie codzienne sobie.

Wraz z wiekiem ubywa zdolności do zapamiętywania. To normalne, ale można proces spowolnić. Służą do tego nowe wrażenia z otoczenia, które wymuszają zapamiętywanie na większej ilości komórek. To dlatego warto wyjeżdżać w nowe miejsca, to dlatego warto chodzić do teatru. Dbajcie o własne mózgi i ich sprawność. Nie pozwólcie im się nudzić.

Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds