Jak robi się teatr? Capitol zaprasza za kulisy

Jak robi się teatr? Capitol zaprasza za kulisy

Byliście kiedyś za kulisami, żeby zobaczyć, jak robi się teatr i dlaczego jest w tym magia?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Od dziecka bawimy się w teatr

teatr

Teatr Capitol, „Blaszany bębenek”, fot. © Jerzy Dudzik

Przecież zabawa lalkami to nic innego jak opowiadanie o codzienności. Jednak już wyimaginowane. Dzieci nie mają problemu w łączeniu świata fantazji i tego co widzą w realnym świecie. Tu mała dygresja związana z tym co widzimy. Zastanawialiście się może, co to znaczy zobaczyć? Do tego jak widzimy, wrócimy za chwilę.

Trochę później w szkole dorośli i nauczyciele wszystkimi możliwymi sposobami starają się zwrócić naszą uwagę na rzeczy w ich mniemaniu ważne. Wypełniają nasze mózgi mnóstwem niepotrzebnych informacji najczęściej przestarzałych. Opowiadają półprawdy i twierdzą, że bez tabliczki mnożenia i ułamków nie poradzimy sobie w życiu. W miejsce naszych fantastycznych miraży wpychają liczby, dane i historyczne bajki.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Jednak od czasu do czasu możemy pójść do teatru

Dla mniejszych i większych dzieci nawet jeśli nie rozumieją, dlaczego teatr jest taki fascynujący to świetna zabawa. Wystarczy wybrać się i posłuchać reakcji widzów. Ten świat na scenie odpowiednio oświetlony, kolorowy strojami i makijażem buduje w naszej świadomości obrazy inne niż codzienność. Do tego trochę muzyki i słów. Oczywiście mamy też teatr telewizji i filmy. Wypełniają przerwy między posiłkami i pozbawiają nas czasu na samodzielne przemyślenia.

teatr

Teatr Capitol, „Blaszany bębenek”, fot. © Jerzy Dudzik

Po spektaklu w teatrze można jeszcze wybrać się na kolację. To świetny sposób, by bez tej całej krzątaniny zapewnić sobie przyjemne doznania kulinarne i zaspokoić głód rozmowy o wydarzeniach na scenie.

Co widzimy w teatrze?

Oczywiście to, co chce nam pokazać reżyser i realizator. Dlatego budują dekoracje, ustawiają prace świateł i wymuszają na aktorach sposób mówienia i poruszania się po scenie. Widzimy to, co wymyślił sobie reżyser i aktorzy. Jak pokierować zmysłami widza i jak wygląda teatr od kuchni, dowiecie się z serialu przygotowanego przez Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.  Tutaj link

Co to znaczy widzieć?

Opowieść o tym, jak realizuje się przedstawienie w teatrze, jest świetnym miejscem do dywagacji o widzeniu. Warto się nad tym zastanowić, jak powstaje obraz w mózgu. Dlaczego widzimy kolory i czy istnieje kolor czarny? A może czarny to brak koloru i brak odbitego światła? Kiedyś dawno temu opowiadał o tym pan na fizyce, ale nasz system myślenia był wtedy zajęty czym innym. Wiadomości z książek i ze szkoły nie przekładały się na nasz intuicyjny sposób postrzegania świata. Tak jakby nauka i osiągnięcia naukowców sobie, a życie codzienne sobie.

Wraz z wiekiem ubywa zdolności do zapamiętywania. To normalne, ale można proces spowolnić. Służą do tego nowe wrażenia z otoczenia, które wymuszają zapamiętywanie na większej ilości komórek. To dlatego warto wyjeżdżać w nowe miejsca, to dlatego warto chodzić do teatru. Dbajcie o własne mózgi i ich sprawność. Nie pozwólcie im się nudzić.

Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.