Seniorze, dbaj o zdrowie! Odkryj lecznicze właściwości wód termalnych

Kąpiele w wodach termalnych mają leczniczy wpływ – to wiadomo już od starożytności. Wydobywana z głębi ziemi, naturalnie ciepła i nasycona zdrowymi minerałami woda jest naturalnym panaceum na obolałe stawy, łagodzi stany zapalne, chroni przed chorobami serca, przyspiesza procesy rekonwalescencji po wielu zabiegach i schorzeniach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Polska może się pochwalić jednym z największych zasobów wód termalnych w Europie. Coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z dobrodziejstwa wody pozyskiwanej z głębokich, wielokilometrowych odwiertów, bo kąpiele w wodzie termalnej mają leczniczy wpływ na ludzki organizm i są zalecane przez lekarzy. Woda ta jest silnie nasycona między innymi takimi pierwiastkami jak potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarka, selen, mangan, lit, wapń, sód, więc nie tylko działa na ciało od zewnątrz, kiedy je zanurzamy w płynie, a także leczy od wewnątrz, kiedy wdychamy jej opary.

Fot. BUKOVINA Resort

W Polsce otwiera się coraz więcej kompleksów basenowych, zasilanych wodą termalną. Wybierając wizytę w jednym z nich warto wiedzieć, że nie każda woda pozyskiwana z głębokich pokładów ma identyczny skład. Kluczowy wpływ na jej właściwości zdrowotne ma tzw. bilans jonowy głównych składników mineralnych. Informację na temat bilansu swoim gościom przekazują właściciele kompleksów z wodą termalną. Warto na to zwrócić uwagę przed wybraniem się w daleką, często kilkusetkilometrową podróż „do wód”.

Pod względem składu mocno wyróżnia się woda termalna zasilająca jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych w naszej części Europy – Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Tamtejsza woda zawiera 28 cennych składników mineralnych, jest czerpana z głębokości aż 2400 metrów, a jej źródło znajduje się pod północno-zachodnim zboczem Wysokiego Wierchu. Aktualną informację na temat bilansu jonowego głównych składników mineralnych zawsze można znaleźć na stronie internetowej obiektu pod adresem https://www.termybukovina.pl/termy-bukovina/woda-termalna.

Baseny termalne idealne dla seniora

Woda termalna nie zastąpi leczenia, ale na pewno przyspieszy ten proces, a kąpiele w niej doskonale wspomagają medycynę. Wykazuje ona silne właściwości wspierające terapię różnego rodzaju schorzeń. Kąpiele w niej mogą być również ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej dla osób w każdym wieku.

Najlepsze efekty z regularnych kąpieli w termach mogą zauważyć u siebie osoby, które:

  • cierpią na schorzenia kostno-stawowe, na przykład reumatyzm,
  • zmagają się z bólami mięśni i napięciem mięśniowym,
  • przechodzą rehabilitację po doznanych urazach ortopedycznych, wypadkach komunikacyjnych etc.,
  • cierpią na różnego rodzaju schorzenia natury psychicznej, w tym depresję, nerwicę, bezsenność,
  • przeszły leczenie nowotworowe,
  • przeszły COVID-19 i obserwują u siebie długofalowe skutki uboczne choroby, w tym brak sił, płytki oddech, stany lękowe,
  • chorują na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Dzięki wysokiemu stężeniu minerałów woda termalna neutralizuje wolne rodniki, stanowiące jeden z czynników nowotworowych. Kąpiel w wodzie termalnej reguluje również ciśnienie krwi, a to ma już zbawienny wpływ na pracę serca oraz całego układu krążeniowego.

Właściwości minerałów w wodach termalnych Term BUKOVINA

Bukowina Tatrzańska to malownicza miejscowość usytuowana u podnóża polskich Tatr, zachwycająca pięknymi krajobrazami i dziką przyrodą. Na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego, bogatego w liczne źródła wód mineralnych, powstały Termy BUKOVINA, jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów geotermalnych w Europie. Wody termalne w Termach BUKOVINA są doskonałym środkiem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Ważne dla zdrowia i ciała składniki, znajdujące się w wodach BUKOVINY to m.in. sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr).

Fot. BUKOVINA Resort

Kąpiel w tak optymalnie zmineralizowanej wodzie wpływa korzystnie na cały organizm, a przede wszystkim na układ mięśniowo – kostny oraz układ sercowo – naczyniowy. Pomaga także eliminować bóle, stany zapalne, chroni przed chorobami serca i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. Ponadto, znacznie przyspiesza przemianę materii i procesy rekonwalescencji po wielu zabiegach oraz licznych schorzeniach. Pomaga także niwelować bóle głowy.

Mineralizacja wody w Termach BUKOVINA doskonale oddziałuje na nasze zdrowie i urodę. Relaks i zabawa w basenach termalnych, dzięki odpowiednio zbilansowanym minerałom, znakomicie wpływają na układ odpornościowy. Kiedy aura na zewnątrz nie sprzyja, kąpiel w wodach o temperaturze od 30 do 38°C wydaje się być idealnym pomysłem.

Gorące źródła

Rekreacyjny basen „Niebiesko Dolina” to coś dla tych, którzy szukają odprężenia. Goście Term BUKOVINA korzystają w nim z leżanek z hydromasażem oraz dysz masujących kark i plecy. Panuje tu najwyższa temperatura wody, która zadowoli nawet najbardziej spragnione ciepła osoby. Ci, którzy stawiają na aktywny wypoczynek z pewnością chętnie wybiorą się do basenu pływackiego „Cepersko Płań”. Dzięki nieco chłodniejszej wodzie, można doskonalić w nim swoje zdolności pływackie i z powodzeniem poprawiać kondycję. Dodatkowo, pod taflą wody rozbrzmiewa muzyka.

Fot. BUKOVINA Resort

Z kolei „Jaskinia nad Porońcem” to część Term, która przypadnie do gustu zmarzniętym poszukiwaczom przygód. Można tu zachwycać się kaskadami w formie wodospadu, eksplorować grotę skalną, a także dać się ponieść jednej z rwących rzek obiektu – „bystremu potokowi”. Tym, którzy marzą o relaksującym masażu ciała, BUKOVINA oferuje „Bulgotnik”. Można w nim wymasować wszystkie partie ciała – od stóp po barki! Osoby oczekujące po wizycie w Termach pełnej rekreacji powinny choć na chwilę udać się do „Baniora Basistego”. Jest to największy basen wewnętrzny obiektu, który intryguje swoim kształtem.. Jednak niezwykła forma nie jest jego jedyną zaletą. Znajdziemy tu także dysze masujące, „grzybek wodny”, „gejzery”, a także ławki z hydromasażem.

Fot. BUKOVINA Resort

Fot. BUKOVINA Resort

Relaks w saunie

Poza licznymi atrakcjami wodnymi, warto też pomyśleć o chwili dla siebie w świecie saun, który zdecydowanie sprzyja idei wygrzewania się. Znajdziemy tu między innymi łaźnie parowe, sauny fińskie, kabinę na podczerwień, lakonium oraz strefę schładzania i wypoczynku. Warto zainteresować się tu wyjątkowymi seansami zapachowymi.

Wody termalne doceniali już starożytni

Zdrowotny wpływ wód termalnych na człowieka nie jest odkryciem naszych czasów. Kąpieli w gorących źródłach zażywano już w starożytności. Była to popularna forma terapii w Cesarstwie Rzymskim, gdzie na rekonwalescencję w wodach termalnych kierowano m.in. rannych i zmęczonych legionistów.

Także starożytni Grecy doceniali korzystne właściwości źródeł termalnych, szczególnie w leczeniu chorób skóry i łagodzeniu bólu mięśni oraz stawów.

Drugie życie wód termalnych na świecie nastąpiło w epoce renesansu. Rozwój nauki pozwolił na badania, a pojawienie się druku pomogło szerzyć wiedzę na ich temat. W XVIII i XIX wieku natomiast znaczny postęp naukowy uczynił „hydrologię medyczną” nauką. Przeprowadzane wówczas badania biochemiczne wód mineralnych podkreśliły ich właściwości i wskazania kliniczne.

Fot. BUKOVINA Resort

Zdrowy senior to szczęśliwy senior!

Na koniec ciekawostka: nawet jeden dzień na basenie z wodą termalną daje seniorom więcej korzyści niż kilka wycieczek rowerowych czy kilka kilometrów spaceru w tygodniu. Nie znaczy, że trzeba z tych aktywności rezygnować, warto natomiast wiedzieć, że kąpiel w wodach termalnych daje organizmowi znacznie więcej.

Termy BUKOVINA
Ul. Sportowa 22
34-530 Bukowina Tatrzańska

tel. + 48 18 20 200 70

www.termybukovina.pl

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds