Pamiętaj, Twoje serce bije nie tylko dla Ciebie!

Pamiętaj, Twoje serce bije nie tylko dla Ciebie!

Choroby serca i naczyń krwionośnych stały się już tak powszechne, że uważane są za choroby cywilizacyjne. Palenie papierosów, stresujący tryb życia, dietetyczne zaniedbania, nadużywanie alkoholu, niechęć do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego – to wszystko zjawiska codzienne – a jednocześnie poważne czynniki ryzyka, grożące rozwojem chorób układu naczyniowego. Chcąc zachować dobry stan zdrowia i nie dołączyć do grupy ryzyka chorób sercowo–naczyniowych należy zdecydowanie wyeliminować wyżej wymienione czynniki oraz zmodyfikować styl życia.

Dla dobrego stanu serca niezbędna jest zdrowa dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste: ciemne pieczywo, płatki, kasze, makarony pełno zbożowe lub ziemniaki, warzywa, owoce, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne: słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy i oliwa oraz margaryny miękkie.
Wysiłek fizyczny związany z rekreacją dodatkowo usprawnia pracę serca, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości, a więc działa antymiażdżycowo. Rekomendowane aktywności to szybki marsz, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, spacery.

Zasadnicze i zdecydowane kroki w kierunku poprawy diety, wzrostu aktywności fizycznej, redukcji masy ciała oraz całkowitej rezygnacji z palenia papierosów, wpłyną znacząco na poprawę kondycji w każdym wieku i oddalą wizję przyszłej choroby.

Podczas wizyty lekarskiej bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, wywiad lekarski na podstawie którego specjalista ocenia czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka i jakie zmiany w dotychczasowym stylu życia są niezbędne. Lekarz dodatkowo może zalecić stosowanie leków bez recepty, które wspierają organizm i działają prewencyjnie, zawierające kwas acetylosalicylowy (ASA) np. Polocard.

W pełnej profilaktyce chorób sercowo–naczyniowych nie może zabraknąć regularnie wykonywanych badań: badania ciśnienia krwi, badania poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Pomiar ciśnienia tętniczego – wielkość ciśnienia tętniczego krwi podaje się za pomocą dwóch liczb: pierwsza (wyższa) oznacza ciśnienie skurczowe (czyli mierzone bezpośrednio po skurczu serca) – druga (niższa) oznacza ciśnienie rozkurczowe (mierzone, gdy fala tętna zanika). Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego: 120/80 mmhg, maksymalna wartość normy: 135/85 mmhg.
Zatem wczesna profilaktyka farmakologiczna, zmiana złych nawyków żywieniowych, aktywny tryb życia i systematyczne, okresowe badania mogą uchronić Cię od choroby, która nieleczona jest śmiertelną! Dbając o własne serce, dbamy o naszych bliskich, w pełni korzystamy z życia, dzielimy się szczęściem i uśmiechem z całą naszą rodziną i znajomymi!

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds