Podglądamy jak sokoły wychowują młode

Podglądamy jak sokoły wychowują młode

Coraz więcej kamer podgląda jak sokoły wychowują młode w różnych miejscach w Polsce.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Podglądanie

Na stronie Fundacji Sokół możecie sobie przez całą dobę podglądać, jak przebiega w naturze wychowywanie drapieżnych sokołów. Teraz najlepszy czas. Jeszcze w niektórych gniazdach samice wysiadują jajka, a już na przykład w Dolinie Baryczy pisklaki domagają się jedzenia. Wszystkie fazy rozwoju ptaków możecie obejrzeć. Wystarczy przełączać się pomiędzy różnymi lokalizacjami. Fundacja Sokół tutaj link udostępnia na swojej stronie podgląd do 24 gniazd w całym kraju. Przez cała dobę.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Prognoza pogody

Podgląd z gniazd to także całkiem niezły sposób, by sprawdzić, jaka jest pogoda. Kamery pokazują najczęściej z wysokości komina co dzieje się w najbliższej okolicy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zobaczyć z wysokości Pałacu Kultury jak leje w Warszawie i jak świeci słońce w Trzebieży.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Introdukcja sokołów

Na skutek przemian cywilizacyjnych piękne sokoły znalazły się na krawędzi wyginięcia. Tak już jest w przyrodzie, że gdy jeden gatunek rozwija się i zajmuje coraz większą przestrzeń, to inne są skazane na zagładę. Całe szczęście, że przyrodnicy w porę dostrzegli problem. Powszechne stosowanie azotoksu popularnego środka na zwalczanie owadów przyczyniło się do tego, że skorupki jaj były zbyt cienkie. Ptaki w trakcie wysiadywania rozgniatały zniesione jajka. Rok, drugi, trzeci i nie było nowych ptaków, a stare ginęły. Dostrzegli to ornitolodzy na zachodzie Europy i wszczęli alarm. Zakazano używania trucizn w rolnictwie i zaczęto przygotowywać gniazda dla sokołów na kominach i wysokich budynkach. Tak zaczęła się introdukcja sokołów w Europie i w Polsce.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Jak sokoły wychowują młode?

Możecie sobie pooglądać, jak to na początku tuż po wykluciu się troskliwie otulają skrzydłami, grzeją nocami i osłaniają przed słońcem i deszczem. Możecie zobaczyć, jak po przyniesieniu zdobyczy do gniazda rozrywają ją na kawałki i rozdzielają po uważaniu. Zobaczycie, jak pisklęta starają się znaleźć najdogodniejsze miejsce w kolejce do karmienia. Niby dzikie i głupie, a jednak potrafią zaprowadzić porządek. I tak przez kilka tygodni. Aż pisklęta podrosną, zrzucą biały puch, zaczną ćwiczyć skrzydła i któregoś dnia wyfruną z gniazda.

Oczywiście każdy może wspomóc fundację i sokoły. Warto dbać o przyszłość świata zwierząt. Jak nie chcecie wspomagać ptaków to zadbajcie o owady. One też są zagrożone.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Miejsca bez wody, gdzie żyją ludzie

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds