Podglądamy jak sokoły wychowują młode
Coraz więcej kamer podgląda jak sokoły wychowują młode w różnych miejscach w Polsce.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Podglądanie
Na stronie Fundacji Sokół możecie sobie przez całą dobę podglądać, jak przebiega w naturze wychowywanie drapieżnych sokołów. Teraz najlepszy czas. Jeszcze w niektórych gniazdach samice wysiadują jajka, a już na przykład w Dolinie Baryczy pisklaki domagają się jedzenia. Wszystkie fazy rozwoju ptaków możecie obejrzeć. Wystarczy przełączać się pomiędzy różnymi lokalizacjami. Fundacja Sokół tutaj link udostępnia na swojej stronie podgląd do 24 gniazd w całym kraju. Przez cała dobę.
Prognoza pogody
Podgląd z gniazd to także całkiem niezły sposób, by sprawdzić, jaka jest pogoda. Kamery pokazują najczęściej z wysokości komina co dzieje się w najbliższej okolicy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zobaczyć z wysokości Pałacu Kultury jak leje w Warszawie i jak świeci słońce w Trzebieży.
Introdukcja sokołów
Na skutek przemian cywilizacyjnych piękne sokoły znalazły się na krawędzi wyginięcia. Tak już jest w przyrodzie, że gdy jeden gatunek rozwija się i zajmuje coraz większą przestrzeń, to inne są skazane na zagładę. Całe szczęście, że przyrodnicy w porę dostrzegli problem. Powszechne stosowanie azotoksu popularnego środka na zwalczanie owadów przyczyniło się do tego, że skorupki jaj były zbyt cienkie. Ptaki w trakcie wysiadywania rozgniatały zniesione jajka. Rok, drugi, trzeci i nie było nowych ptaków, a stare ginęły. Dostrzegli to ornitolodzy na zachodzie Europy i wszczęli alarm. Zakazano używania trucizn w rolnictwie i zaczęto przygotowywać gniazda dla sokołów na kominach i wysokich budynkach. Tak zaczęła się introdukcja sokołów w Europie i w Polsce.
Jak sokoły wychowują młode?
Możecie sobie pooglądać, jak to na początku tuż po wykluciu się troskliwie otulają skrzydłami, grzeją nocami i osłaniają przed słońcem i deszczem. Możecie zobaczyć, jak po przyniesieniu zdobyczy do gniazda rozrywają ją na kawałki i rozdzielają po uważaniu. Zobaczycie, jak pisklęta starają się znaleźć najdogodniejsze miejsce w kolejce do karmienia. Niby dzikie i głupie, a jednak potrafią zaprowadzić porządek. I tak przez kilka tygodni. Aż pisklęta podrosną, zrzucą biały puch, zaczną ćwiczyć skrzydła i któregoś dnia wyfruną z gniazda.
Oczywiście każdy może wspomóc fundację i sokoły. Warto dbać o przyszłość świata zwierząt. Jak nie chcecie wspomagać ptaków to zadbajcie o owady. One też są zagrożone.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024