Pogrzeb w UK – o czym warto wiedzieć? Formalności i koszty

Pogrzeb w UK – o czym warto wiedzieć? Formalności i koszty

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się z ogromnymi emocjami i koniecznością dopięcia formalności związanych z organizacją pogrzebu. W wypadku pochówku zmarłego na terenie UK należy liczyć się z dość wysokim wydatkiem – przeciętny koszt całego przedsięwzięcia może wynieść nawet kilka tysięcy funtów. Jakie formalności są niezbędne przy planowaniu pogrzebu, ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii i czy można liczyć na wsparcie w pokryciu kosztów pogrzebu?

Materiał reklamowy Prestige Financial Advisers

Pogrzeb w Wielkiej Brytanii – o jakich dokumentach należy pamiętać?

Pierwszym krokiem do pochowania zmarłego jest odebranie aktu zgonu, wydawanego przez lekarza stwierdzającego zgon. Jeśli osoba zmarła z przyczyn niewyjaśnionych, wówczas rodzina zostanie poproszona o zgodę na przeprowadzenie sekcji zwłok. Kolejno można skontaktować się z pracownikiem zakładu pogrzebowego, jednak wcześniej musimy dokonać rejestracji aktu zgonu w lokalnym urzędzie rejestracji (odpowiednik Urzędu Stanu Cywilnego) lub za pośrednictwem strony rządowej https://www.gov.uk/register-a-death (można to zrobić jeszcze przed otrzymaniem aktu zgonu). Rejestracje zgonu w UK powinno wykonać się w przeciągu 5 dni roboczych, wyjątkiem będzie jeśli śmierć została skierowana do koronera i wymagana jest sekcja zwłok.

Do rejestracji potrzebne są takie dokumenty jak akt ślubu denata (o ile zmarły był w związku małżeńskim), akt urodzenia, książeczka emerytalna lub polisa na życie oraz karta medyczna NHS zmarłego. Rejestracji mogą dokonać m.in.: bliski krewny zmarłego obecny przy jego śmierci, krewny zmarłego obecny przy jego chorobie, krewny mieszkający w tej samej dzielnicy, osoba obca mieszkająca ze zmarłym lub obecna przy jego śmierci, osoba zajmująca się organizacją pogrzebu (ale nie pracownik zakładu pogrzebowego).

Przy rejestracji aktu zgonu pracownik rejestru zapyta o takie szczegóły jak pełne imiona i nazwisko zmarłego, data i miejsce urodzenia denata, adres, wykonywany zawód, czy informacja o pobieranych zasiłkach. Oprócz Urzędu Stanu Cywilnego, o śmierci należy poinformować także instytucje takie jak poczta, wydział mieszkaniowy, building society, bank, firma ubezpieczeniowa, adwokat, urząd skarbowy oraz Council (urząd miasta). Co więcej, o śmierci bliskiego należy także powiedzieć w jego dotychczasowej pracy lub w związkach zawodowych.

Należy także dopilnować zwrotu następujących dokumentów: prawo jazdy, karta ubezpieczeniowa, paszport, książeczka emerytalna i zasiłkowa, czy dokumenty związane z wykonywaną pracą. Po dokonaniu wszelkich obowiązków związanych z formalnościami pogrzebowymi, można przejść do ustaleń z zakładem pogrzebowym, gdzie zostaną określone takie aspekty jak miejsce pochówku lub co ma się stać z ciałem denata.

pogrzeb w uk (2)

Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii?

Pogrzeb w UK to niestety dość duży wydatek. Na terenie Wielkiej Brytanii koszty za te same czynności mogą być nawet 2 razy wyższe niż w Polsce. Na koszt pochówku składają się takie aspekty jak wybrane miejsce, przygotowanie zwłok i samo odprawienie ceremonii pogrzebowej. Średni koszt pochówku to ponad 4 tys. funtów, a za kremacje koszt może wynieść ponad 3 tys.

Czy można zabezpieczyć się finansowo na wypadek śmierci?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia siebie i swojej rodziny na wypadek śmierci jest ubezpieczenie na życie w UK. To sposób na zapewnienie płynności finansowej członkom rodziny, którzy zajmą się organizacją pogrzebu po śmierci ubezpieczonego. Najczęściej ubezpieczenie na życie wybierane jest przez osoby, które mają na utrzymaniu dzieci, jednak coraz częściej kontrakt zawierany jest także przez osoby żyjące w stałym związku, chcące zadbać o swojego partnera po swojej śmierci.

Ponadto polisa na życie zabezpiecza bliskich denata w momencie, gdy ten przed śmiercią zobowiązany był do spłacania pożyczek, czy kredytu hipotecznego. Wybierając ubezpieczenie u licencjonowanego brokera ubezpieczeń w UK, takiego jak Prestige FA, można zdecydować się zarówno na kwotę, która będzie pokrywać tylko koszt pogrzebu, jak i na sumę, która zabezpieczy przyszłość bliskich i wystarczy do spłaty zobowiązań. Ponadto zainteresowany ma do wyboru kilka różnych polis: stałe, rosnące, malejące, terminowe lub bezterminowe. Korzystając z usług doradcy ubezpieczeniowego można wybrać polisę na życie dostosowaną do sytuacji ubezpieczonego i jego rodziny. Warto zaznaczyć, że koszt ubezpieczenia może być niewielki i czasami miesięczne składki zaczynają się już od kilka funtów miesięcznie, a polisa może odciążyć rodzinę na wypadek niespodziewanej śmierci. Finalny koszt ubezpieczenia na życie będzie uzależniony od wielu czynników, w tym wieku i stanu zdrowia osoby, tego czy pali i jaki wykonuje zawód, jak również od wysokości odszkodowania oraz rodzaju polisy.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Dla osób z trudną sytuacją finansową, gdy zmarły nie pozostawił po sobie pieniędzy na zorganizowanie pogrzebu, istnieją trzy zasiłki pogrzebowe, które ułatwiają pokrycie kosztów pochówku. Pierwszym z nich jest tzw. Bereavement Payment – jednorazowa wypłata zasiłku, przysługuje osobom, których nie stać na organizację pochówku. Drugim zasiłkiem jest Widowed Parent’s Allowance, przysługujący osobom, które zostały samotnymi rodzicami, natomiast trzeci zasiłek to Bereavement Allowance, będący stałą zapomogą dla osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Warto jednak zaznaczyć, że nawet oferowane przez państwo zasiłki często nie wystarczają do pokrycia kosztów pogrzebu lub spłaty zobowiązań zmarłego. Ponadto ich wysokość i możliwość otrzymania może ulec zmianie w przyszłości.

Podsumowanie

Pogrzeb w Wielkiej Brytanii może być ogromnym wydatkiem, szczególnie gdy śmierć nastąpiła niespodziewanie. Wielu osób nie stać na zorganizowanie pochówku bliskiej osoby, przez co rodzina może popaść w długi. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swoich bliskich i wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie. Odszkodowanie może wynosić nawet kilkukrotność rocznych wypłat zmarłego, a koszt takiej polisy może być niewysoki.

 

Dane aktualne na dzień publikacji.

Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej.

Przed podjęciem jakiejkolwiek ubezpieczenia lub innego produktu finansowego, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków kontraktu.

Zródło: https://www.moneyhelper.org.uk/en/family-and-care/death-and-bereavement/how-much-does-a-funeral-cost

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds