Pokrzywdzeni Polskim Ładem emeryci otrzymają zwrot podatku. Dla kogo wyrównanie, terminy, wniosek

Pokrzywdzeni Polskim Ładem emeryci otrzymają zwrot podatku. Dla kogo wyrównanie, terminy, wniosek

Seniorzy, których wysokość emerytury mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł brutto będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i nową wyższą składkę zdrowotną na  korzystniejszych zasadach. Co oznacza, że wraz z wypłatą za luty Ci seniorzy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 r. Dotyczy to również rencistów.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Polski Ład wyrównania dla emerytów – rozporządzenie

Wprowadzona rozporządzeniem zmiana oznacza, że emeryci i renciści, których wysokość emerytur lub rent mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł brutto będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach. W konsekwencji dla tej grupy osób starszych wprowadzenie Polskiego Ładu będzie neutralne. Nic nie stracą, bo emerytury i renty nie będą pomniejszanie, ale i nic nie zyskają. Ile jest takich osób? Dotyczy to około 6 proc. emerytów i niecałe 2 proc. rencistów. Wysokość wyrównania dla poszczególnych emerytów wyniesie od 9 do ok. 230 zł.

6 stycznia 2022 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Polski Ład w 2022 r. nie pozwala odliczać (9 proc.) składki zdrowotnej od podatku, a podwyższona kwota wolna od podatku (do 30 tys. zł w 2022 r.) nie rekompensowała tej straty w przypadku lepiej uposażonych seniorów.

Osoby, które pobierają emeryturę wyższą niż 12 800 zł brutto, zostały wykluczone z wyrównania i będę otrzymywać niższą emeryturę. ZUS podaje, że dotyczy to ok. 500 osób.

Powyższe zmiany dotyczą wyłącznie emerytów i rencistów, którzy nie dorabiają. W przypadku pracujących i pobierających emeryturę seniorów sytuacja jest dalece bardziej skomplikowana i nie ma gwarancji, aby mechanizm ten zadział.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Polski Ład. Zwrot nadpłaconego podatku dla emeryta, terminy

Nowa wysokość kwoty emerytury „na rękę” będzie obowiązywała od lutego, a osoby, które otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie. W kolejnych miesiącach emerytury mają być wypłacane na opisanych powyżej korzystniejszych zasadach.

Seniorzy, którzy dopiero czekają na swoją styczniową emeryturę, dostaną ją w obniżonej kwocie, ponieważ przekazy i przelewy zostały zlecone na bazie poprzednich przepisów. ZUS zapewnia, że wszyscy otrzymają wyrównania w lutym.

Polski Ład wyrównanie dla emeryta, wniosek?

Nie ma potrzeby składać żadnego wniosku, zwrot ma się odbyć automatycznie.

Polski Ład dla seniora – zasady, które uległy zmianie

Przypominamy, że ZUS oficjalnie informował w pierwszych dniach 2022 r., iż emerytury powyżej kwoty 4 920 zł brutto będą wypłacone w kwocie niższej niż w 2021 r. z zaliczką do urzędu skarbowego niższą niż w 2021 r., z uwagi na wzrost kwoty wolnej od podatku, która jednak nie rekompensuje wzrostu składki (do 9 proc.) na ubezpieczenie zdrowotne.

Rząd wycofuje się z tej zmiany w Polski Ładzie, prawdopodobnie dlatego, że seniorzy z wyższymi świadczeniami apelowali, a nawet grozili państwu pozwem zbiorowym.


Jeśli chcesz otrzymywać m.in. aktualne informacje o zmianach dot. emerytur, zapisz się do Newslettera Gazety Senior. Zapisz się do Newslettera


Emerytura bez podatku, ale składka zdrowotna wyższa. Polski Ład dla emeryta (TABELA 2022)

Ulgi dla seniora 2022. PIT-0 dla seniora, karta seniora, ulga na leki, zniżka PKP, ulgi na abonament RTV i inne. [ZESTAWIENIE] GazetaSenior.pl

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2022. GazetaSenior.pl

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds