Pomóc przy zawale serca: co musimy wiedzieć o zawale?
Zawał serca powoduje nagłe ustanie przepływu krwi przez jedną z tętnic wieńcowych. Jest to stan zagrażający życiu. Jakie są objawy zawału serca? Jak wygląda pierwsza pomoc przy zawale?
Materiał reklamowy dlaserca.pl
Spis Treści
Zawał serca – co to jest?
Zawał jest to nagłe zatrzymanie przepływu krwi przez jedną z tętnic wieńcowych, które powoduje upośledzenie pracy serca, jako pompy tłoczącej krew. Wskutek tego dochodzi do martwicy części serca, a w przypadku braku natychmiastowej pomocy medycznej, nawet do śmierci. Dlatego właśnie tak ważna jest pierwsza pomoc podczas zawału.
Objawy zawału serca
Najsilniejszym objawem zawału serca jest bardzo mocny, dławiący lub piekący ból w klatce piersiowej, który trwa ponad 20 minut i narasta. Ból może promieniować do lewego barku lub żuchwy. Częstym symptomem jest również ból zamostkowy, promieniujący do górnej ściany brzucha. Niestety, zawał może przebiegać bezobjawowo lub z symptomami bardzo niejasnymi. Najczęściej zdarza się to u osób w podeszłym wieku oraz chorych na cukrzycę. W takich sytuacjach objawem mogą być duszności, zawroty głowy, kołatanie serca, niepokój i osłabienie. Zawał często jest konsekwencją rozwijającej się choroby wieńcowej, jednak czasami może wystąpić u osób nigdy wcześniej niediagnozowanych w tym kierunku i zdrowych. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować jego objawów.
Pierwsza pomoc, czyli co robić, gdy rozpoznamy u kogoś zawał
Gdy rozpoznamy objawy zawału, należy udzielić choremu pierwszej pomocy. Jeśli mamy dostęp do nitrogliceryny, należy niezwłocznie podać ją pod język. Następnie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż chory powinien jak najszybciej zostać przewieziony do szpitala. Czekając na przyjazd karetki, należy ułożyć osobę, u której podejrzewamy zawał, w bezpiecznej pozycji. Jeśli chory jest nieprzytomny, najbezpieczniejsza będzie pozycja boczna ustalona. Jeśli w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki dojdzie do zatrzymania akcji serca, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli chory jest przytomny, również należy czuwać przy nim do momentu przyjazdu karetki. Oprócz gliceryny można podać 150-325 mg kwasu acetylosalicylowego, czyli pół tabletki aspiryny albo polopiryny. Chory powinien ją rozgryźć. Jeśli podamy kwas acetylosalicylowy, należy o tym fakcie bezwzględnie poinformować sanitariuszy. Dobrym sposobem jest również zachęcenie chorego do intensywnego kaszlu, nawet wymuszonego. Dzięki tej prostej czynności można uniknąć zatrzymania akcji serca. Więcej na temat tego, co robić, jeśli rozpoznamy u kogoś zwał, można przeczytać na stronie: https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/pierwsza-pomoc-przy-zawale-serca/.
Życie po zawale
Pacjent po przebytym zawale wymaga stałego nadzoru lekarza i rehabilitacji kardiologicznej. Czas trwania i intensywność rehabilitacji po zawale będzie uzależniona od stopnia zawału oraz ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Nawet jeśli czujemy się dobrze, nigdy nie należy lekceważyć zaleceń kardiologa. Trzeba wykonywać badania kontrolne i przyjmować przepisane leki. W innym przypadku ryzyko powtórnego zawału jest niestety bardzo duże. Więcej na temat życia po zawale czytaj tutaj.
Artykuł sponsorowany