Post-covid – nowe wyzwanie po pandemii. Co wiemy o long-covid? Jak sobie z nim radzić?

Post-covid – nowe wyzwanie po pandemii. Co wiemy o long-covid? Jak sobie z nim radzić?

Covid-19 już nas tak nie niepokoi, ponieważ chorujemy lżej. Za to dziś mierzymy się z ryzykiem wystąpienia powikłań w postaci tzw. post-covid, który może stanowić dziś większe wyzwanie niż sama choroba. Wyjaśniamy, czym jest post-covid lub inaczej long-covid? Jakie są jego charakterystyczne objawy? W jaki sposób jest diagnozowany? I jak sobie z nim radzić, gdy się nam przydarzy.

Materiał reklamowy Vita Buerlecithin

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Wirus wywołujący Covid-19 nie zniknął

Wirus wywołujący Covid-19 pozostaje obecny, ale wydaje się, że jego siła osłabła. Obecna sytuacja jest rezultatem zmian w biologii wirusa, który ewoluował i wywołuje dziś lżejszy przebieg zachorowań. Jest to również zasługa masowych szczepień.

Teraz musimy stawić czoła tzw. post-covid oraz jego długotrwałym objawom. Przed pojawieniem się COVID-19, najczęściej słyszeliśmy o długotrwałych skutkach przebycia grypy. Walka z wirusem zawsze wiąże się ze znacznym wysiłkiem dla organizmu, a utrzymujące się negatywne objawy, takie jak chroniczne zmęczenie, nie są niczym nowym dla lekarzy i rekonwalescentów.

Początki zjawiska post-covid

Po raz pierwszy o long-covid usłyszeliśmy w 2020 roku, kiedy amerykańscy lekarze z Mount Sinai zidentyfikowali długotrwałe objawy zgłaszane przez pacjentów po przebytym COVID-19. Obejmowały one zaburzenia funkcji poznawczych tzw. mgłę mózgową, skrajne zmęczenie, duszność oraz przewlekłe bóle [2]. Z czasem okazało się, że post-covid stał się na tyle powszechny i udokumentowany, iż w grudniu 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła definicję post-covid oraz listę objawów charakterystycznych dla tego stanu.

Post-covid: definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i lista objawów

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z post-covid oraz long-covid mamy do czynienia, kiedy u pacjenta, który przeszedł infekcję Covid-19, a jeszcze trzy miesiące później wciąż obserwujemy objawy będące następstwem tej infekcji, albo jeśli w ciągu trzech miesięcy od zakażenia pojawiają się nowe objawy. Objawy post-covid muszą się utrzymywać przez okres co najmniej dwóch miesięcy. Trzymiesięczny okres to czas, który pozwala lekarzowi wykluczyć zwykły okres rekonwalescencji po ostrym zachorowaniu.

Do częstych objawów post-covid zalicza się:

  • zmęczenie,
  • duszność,
  • kaszel,
  • zaburzenia funkcji poznawczych (kłopoty z pamięcią, skupieniem uwagi etc.)
  • zaburzenia snu.

Oraz inne objawy, które wpływają na zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności, takich jak praca czy obowiązki domowe. Objawy mogą również zmieniać się lub nawracać w czasie.

Co więcej, każda osoba chorująca na Covid-19 może doświadczyć post-covid, niezależnie od ciężkości przebiegu zachorowania – long-covid nie jest zarezerwowany dla najcięższych przypadków [1].

Czy da się wykryć long-covid w badaniu krwi?

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, aby znaleźć markery biologiczne w krwi, które mogłyby pomóc w diagnozie long-covid. Pacjenci wypełniali kwestionariusze dotyczące objawów i historii choroby oraz przekazywali próbki krwi do analizy. Algorytm oparty na sztucznej inteligencji rozróżnił pacjentów z long-covid od zdrowych z dokładnością wynoszącą 96%. Odkryto różnice w parametrach związanych z układem odpornościowym i hormonalnym, takie jak nieprawidłowa aktywność limfocytów T, reaktywacja wirusów (w tym wirusa Epsteina-Barra i innych wirusów opryszczki), a także obniżony poziom kortyzolu [2].

Powrót do formy po COVID-19: rekomendacje WHO

Obecnie diagnoza post-covid opiera się na objawach zgłaszanych przez pacjenta, możliwe jest, że w przyszłości pojawi się specyficzny test. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku miarodajnego testu, nie znamy uniwersalnego lekarstwa na objawy post-covid. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia [1], osoby borykające się z objawami post-covid powinny:

  • dużo odpoczywać,
  • wykonywać regularne, lekkie ćwiczenia,
  • zadbać o zrównoważoną dietę,
  • przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • unikać forsownych ćwiczeń, w tym ciężkich prac domowych.

Sprawny umysł i świetna forma po COVID-19 – jak sobie pomóc?

Możemy także sięgnąć po wsparcie rekomendowane w rekonwalescencji takie jak lecytyna, którą znajdziemy np. w leku Vita Buerlecithin. Wysoka dawka łatwo przyswajalnej lecytyny pozwala wzmocnić organizm, dodaje energii i zapobiega szybkiemu męczeniu się.

Lecytyna to mieszanka naturalnych związków, głównie fosfolipidów, obecna w każdej komórce naszego ciała i niezbędna do zachowania zdrowia, pamięci, snu i ogólnego dobrego samopoczucia. Organizm nie zawsze produkuje wystarczającą ilość lecytyny, dlatego jej uzupełnienie jest szczególnie ważne w okresach wzmożonego stresu czy intensywnego wysiłku m.in. takiego jak infekcje wirusowe.

Lecytyna jest ważnym budulcem błon komórkowych neuronów w naszym mózgu oraz odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, poprawia pamięć i koncentrację, dlatego może stanowić panaceum na objawy tzw. mgły mózgowej.

Lecytyna i witaminy z grupy B pomagają wyciszyć się i ułatwiają zasypianie, łagodząc bezsenność wywołaną stresem.

Skuteczny lek na poprawę funkcjonowania układu nerwowego obok wysokiej dawki lecytyny powinien zawierać witaminy z grupy B. W Vita Buerlecithin znajdujemy witaminy B2, B6 i B12, które wspomagają działanie lecytyny oraz uzupełniają ewentualne niedobory witamin z grupy B.

Aby osiągnąć optymalne efekty, warto dążyć do spożycia 6 gramów lecytyny w ciągu doby. Tak wysoką dawkę znajdziemy w preparacie Vita Buerlecithin. Ten lek to aż 6,24 g lecytyny w 60 ml płynu. Co więcej, Vita Buerlecithin jest lekiem sprzedawanym bez recepty, oznacza to, że przeszedł on odpowiednie badania i spełnia wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, a ponadto można go kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Vita Buerlecithin jest dostępny wyłącznie w stacjonarnych i internetowych aptekach i punktach aptecznych w postaci łatwego do połknięcia płynu o przyjemnym smaku. Możesz go kupić samemu lub poprosić bliską osobę o podarowanie go w prezencie.

Reklama
Vita Buerlecithin dla seniora_baner poziom

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwskazania. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Nazwa produktu leczniczego: Vita Buerlecithin, płyn doustny, produkt złożony.

Skład jakościowy i ilościowy: 100 ml produktu zawiera: lecytynę sojową 10,4 g (roślinny kompleks fosfolipidowy zawierający m.in. biologicznie czynne składniki: fosfatydylocholinę, kefalinę i inozytofosfatyd); witaminę B2 w postaci soli sodowej fosforanu ryboflawiny 4,8 mg, (co odpowiada ca 3,5 mg witaminy B2); witaminę B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny 3,5 mg; witaminę B12 – cyjanokobalamina 2,5 mikrograma, sodowy D‑pantotenian 20 mg, amid kwasu nikotynowego 35 mg. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: każde 20 ml płynu zawiera 1,62 g sacharozy; 2,7 g etanolu (w tym etanol pochodzący z aromatu); 11 mg czerwieni koszenilowej (E 124), składniki aromatu: 8,5 mg cukru inwertowanego i 4,25 mg alkoholu benzylowego (E 1519), oraz siarczyny (E 220) – śladowe ilości. Produkt zawiera 48 mg sodu w 20 ml płynu.

Postać farmaceutyczna: płyn doustny.

Wskazania do stosowania: osłabienie pamięci i koncentracji; stany stresowe, nadpobudliwość nerwowa, bezsenność; stany wyczerpania fizycznego i psychicznego (przepracowanie, wyczerpanie, szybkie męczenie się); pomocniczo w dolegliwościach sercowych na tle nerwowym; objawy niedoboru witamin z grupy B; stan rekonwalescencji po przebytej chorobie; pomocniczo u osób w podeszłym wieku; zapobiegawczo w miażdżycy naczyń; zapobiegawczo i pomocniczo przy zwiększonym stężeniu cholesterolu we krwi.

Podmiot odpowiedzialny: Orifarm Healthcare A/S, Energivej 15, 5260 Odense S, Dania.

[1] https://www.who.int/southeastasia/outbreaks-and-emergencies/covid-19/questions/post-covid-19-q-a

[2] https://medicalxpress.com/news/2023-09-people-covid-distinct-hormonal-immune.html

PL-VIBU-2300053


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Lecytyna – klucz do zdrowia seniorów [właściwości, korzyści i działanie]

Vita Buerlecithin dla seniora. Czas na powrót do formy

CATEGORIES
Share This