Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

W listopadzie byliśmy świadkami istotnych zmian na liście bezpłatnych leków 65+, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie cukrzycy, niewydolności serca, nerek, nowotworów i przewlekłego bólu. To ważna aktualizacja, która wpłynie na dostępność terapii dla osób powyżej 65 roku życia. W artykule tym omówimy zarówno korzystne rozszerzenia zakresu refundacji, nowe preparaty, jak i usunięcie niektórych kluczowych leków z listy. Poznamy także powody tych zmian i ich wpływ na zdrowie seniorów.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rozszerzenie wskazań refundacyjnych na listopadowej Liście Leków 65+ [Glypvilo, Maysiglu i Maymetsi]

Zmiany na Liście Leków 65+ przyniosą rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych niektórych preparatów, co stanowi pozytywny krok, szczególnie dla seniorów borykających się z cukrzycą, nowotworami czy przewlekłym bólem. Glypvilo (wildagliptyna), Maysiglu (sitagliptyna) oraz Maymetsi (sitagliptyna + metforminy chlorowodorek) zostaną objęte refundacją dla seniorów z cukrzycą typu 2, co oznacza, że osoby po ukończeniu 65. roku życia z tą chorobą będą mogły korzystać z leczenia na koszt NFZ.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTOPADOWA LISTA, WYSZUKIWARKA]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Rozszerzenie listy darmowych leków 65+ o siarczan morfiny od 1 listopada

Od 1 listopada na liście darmowych leków dla seniorów 65+ pojawi się siarczan morfiny w postaci kropli doustnych. Ten preparat będzie dostępny bezpłatnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia w przypadku nowotworów złośliwych, co stanowi istotne wsparcie w walce z tą poważną chorobą. Dodatkowo seniorzy po 65. roku życia cierpiący na neuralgię popółpaścową przewlekłą oraz wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I i II również będą mogli skorzystać z darmowego dostępu do tego leku.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Leki, które wypadają z listy darmowych leków 65+ od 1 listopada

Dwie z trzech flozyn znikają z listy 65+ [Forxiga i Invokana]

Od 1 listopada br. lista darmowych leków 65+ przynosi także niekorzystne zmiany, w tym usunięcie dwóch z trzech dostępnych leków z grupy flozyn: Forxiga i Invokana. Brak kontynuacji refundacji Forxiga (dapagliflozinum) wynika z braku wniosków od firmy AstraZeneca AB i to w odniesieniu do wszystkich wskazań, takich jak cukrzyca, przewlekła niewydolność serca i przewlekła choroba nerek. To przyczyna braku refundacji tego leku od 1 listopada 2023 roku. Maksymalna cena odsprzedaży do pacjenta w listopadzie i grudniu br. to 54 zł (dot. pełnej odpłatności za opakowanie Forxiga 10 mg/30 tabletek).

Co do Invokana (canagliflozinum), to decyzja o refundacji wygasła 31 października 2023 roku z powodu braku spełnienia wymagań ustawy o refundacji przez producenta firmę Janssen-Cilag International NV, zwłaszcza dotyczących maksymalnej ceny leku. To oznacza, że Minister Zdrowia nie miał podstaw prawnych do kontynuacji refundacji tego leku od 1 listopada 2023 r.

Decyzje te wynikają z działań marketingowych firm farmaceutycznych oraz wymagań ustawy o refundacji. Resort zdrowia informuje, że leki te mogą wrócić do listy refundowanych, jeśli zostaną złożone wnioski spełniające te wymogi, i zapewnia, że wszystkie obecnie trwające postępowania refundacyjne są na zaawansowanym etapie procedowania.

Zobacz również: Leki bez recepty objęte refundacją od 1 listopada [duża zmiana dla pacjentów]

Ostatni dzwonek, aby wykupić flozyny

W przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca lub choroby nerek i przyjmujących ww. flozyny, istnieje możliwość wypisania długoterminowej recepty na kilka opakowań leku. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy leki, które pacjent przyjmuje, czasowo przestają być refundowane. Pacjentom z ustawioną terapią flozynami zaleca się poproszenie lekarza o wypisanie dodatkowych opakowań, aby zapewnić ciągłość terapii do momentu, gdy lek wróci na listę refundacyjną. To dlatego, że flozyny to leki stosowane przewlekle i nie powinno się przerywać ich stosowania.

Zobacz również: 13. Emerytura 2024. Perspektywy, polityczne kulisy, aktualne zasady wypłaty i wysokość trzynastki

Jedyna flozyna na liście 65+ od 1 listopada [Jardiance]

Usunięcie dapagliflozyny i kanagliflozyny z listy leków refundowanych to poważny problem dla pacjentów z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek. Warto jednak wiedzieć, że nadal dostępna będzie refundacja dla trzeciego leku w grupie flozyn, a mianowicie Jardiance.

Lek ten będzie finansowany w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy są już leczeni przynajmniej dwoma innymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Dodatkowo pacjenci muszą wykazywać bardzo wysokie ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, co może objawiać się jako:

  • Potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa.
  • Uszkodzenia innych narządów, takie jak białkomocz, przerost lewej komory, retinopatia.
  • Obecność co najmniej trzech głównych czynników ryzyka, takich jak wiek (≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥ 60 lat dla kobiet), dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość.

Ponadto Jardiance pozostanie refundowany w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u dorosłych pacjentów, u których frakcja wyrzutowa lewej komory serca wynosi ≤40% i pomimo stosowania standardowej terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi), lekach z grupy betaadrenolityków oraz antagonistach receptora mineralokortykoidowego, utrzymują się objawy choroby w klasie II-IV NYHA.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia: Projekt obwieszczenia refundacyjnego nr 72 (1 listopada 2023 r.)


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco m.in. z listą leków 65+   Zapisz się do Newslettera


Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [listopadowa LISTA + WYSZUKIWARKA]

Klub Aktywnych: ćwiczenia dla seniorów online [na żywo]. Ćwicz z innymi seniorami w swoim domu!

Bezpieczna i komfortowa kąpiel bez destrukcji łazienki już w jeden dzień! Dołącz do ponad 1000 osób, które zamontowały drzwiczki do wanny

 

Linda Matus
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.