Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

W listopadzie byliśmy świadkami istotnych zmian na liście bezpłatnych leków 65+, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie cukrzycy, niewydolności serca, nerek, nowotworów i przewlekłego bólu. To ważna aktualizacja, która wpłynie na dostępność terapii dla osób powyżej 65 roku życia. W artykule tym omówimy zarówno korzystne rozszerzenia zakresu refundacji, nowe preparaty, jak i usunięcie niektórych kluczowych leków z listy. Poznamy także powody tych zmian i ich wpływ na zdrowie seniorów.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rozszerzenie wskazań refundacyjnych na listopadowej Liście Leków 65+ [Glypvilo, Maysiglu i Maymetsi]

Zmiany na Liście Leków 65+ przyniosą rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych niektórych preparatów, co stanowi pozytywny krok, szczególnie dla seniorów borykających się z cukrzycą, nowotworami czy przewlekłym bólem. Glypvilo (wildagliptyna), Maysiglu (sitagliptyna) oraz Maymetsi (sitagliptyna + metforminy chlorowodorek) zostaną objęte refundacją dla seniorów z cukrzycą typu 2, co oznacza, że osoby po ukończeniu 65. roku życia z tą chorobą będą mogły korzystać z leczenia na koszt NFZ.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTOPADOWA LISTA, WYSZUKIWARKA]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Rozszerzenie listy darmowych leków 65+ o siarczan morfiny od 1 listopada

Od 1 listopada na liście darmowych leków dla seniorów 65+ pojawi się siarczan morfiny w postaci kropli doustnych. Ten preparat będzie dostępny bezpłatnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia w przypadku nowotworów złośliwych, co stanowi istotne wsparcie w walce z tą poważną chorobą. Dodatkowo seniorzy po 65. roku życia cierpiący na neuralgię popółpaścową przewlekłą oraz wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I i II również będą mogli skorzystać z darmowego dostępu do tego leku.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Leki, które wypadają z listy darmowych leków 65+ od 1 listopada

Dwie z trzech flozyn znikają z listy 65+ [Forxiga i Invokana]

Od 1 listopada br. lista darmowych leków 65+ przynosi także niekorzystne zmiany, w tym usunięcie dwóch z trzech dostępnych leków z grupy flozyn: Forxiga i Invokana. Brak kontynuacji refundacji Forxiga (dapagliflozinum) wynika z braku wniosków od firmy AstraZeneca AB i to w odniesieniu do wszystkich wskazań, takich jak cukrzyca, przewlekła niewydolność serca i przewlekła choroba nerek. To przyczyna braku refundacji tego leku od 1 listopada 2023 roku. Maksymalna cena odsprzedaży do pacjenta w listopadzie i grudniu br. to 54 zł (dot. pełnej odpłatności za opakowanie Forxiga 10 mg/30 tabletek).

Co do Invokana (canagliflozinum), to decyzja o refundacji wygasła 31 października 2023 roku z powodu braku spełnienia wymagań ustawy o refundacji przez producenta firmę Janssen-Cilag International NV, zwłaszcza dotyczących maksymalnej ceny leku. To oznacza, że Minister Zdrowia nie miał podstaw prawnych do kontynuacji refundacji tego leku od 1 listopada 2023 r.

Decyzje te wynikają z działań marketingowych firm farmaceutycznych oraz wymagań ustawy o refundacji. Resort zdrowia informuje, że leki te mogą wrócić do listy refundowanych, jeśli zostaną złożone wnioski spełniające te wymogi, i zapewnia, że wszystkie obecnie trwające postępowania refundacyjne są na zaawansowanym etapie procedowania.

Zobacz również: Leki bez recepty objęte refundacją od 1 listopada [duża zmiana dla pacjentów]

Ostatni dzwonek, aby wykupić flozyny

W przypadku pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca lub choroby nerek i przyjmujących ww. flozyny, istnieje możliwość wypisania długoterminowej recepty na kilka opakowań leku. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy leki, które pacjent przyjmuje, czasowo przestają być refundowane. Pacjentom z ustawioną terapią flozynami zaleca się poproszenie lekarza o wypisanie dodatkowych opakowań, aby zapewnić ciągłość terapii do momentu, gdy lek wróci na listę refundacyjną. To dlatego, że flozyny to leki stosowane przewlekle i nie powinno się przerywać ich stosowania.

Zobacz również: 13. Emerytura 2024. Perspektywy, polityczne kulisy, aktualne zasady wypłaty i wysokość trzynastki

Jedyna flozyna na liście 65+ od 1 listopada [Jardiance]

Usunięcie dapagliflozyny i kanagliflozyny z listy leków refundowanych to poważny problem dla pacjentów z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek. Warto jednak wiedzieć, że nadal dostępna będzie refundacja dla trzeciego leku w grupie flozyn, a mianowicie Jardiance.

Lek ten będzie finansowany w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy są już leczeni przynajmniej dwoma innymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Dodatkowo pacjenci muszą wykazywać bardzo wysokie ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, co może objawiać się jako:

  • Potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa.
  • Uszkodzenia innych narządów, takie jak białkomocz, przerost lewej komory, retinopatia.
  • Obecność co najmniej trzech głównych czynników ryzyka, takich jak wiek (≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥ 60 lat dla kobiet), dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość.

Ponadto Jardiance pozostanie refundowany w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u dorosłych pacjentów, u których frakcja wyrzutowa lewej komory serca wynosi ≤40% i pomimo stosowania standardowej terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi), lekach z grupy betaadrenolityków oraz antagonistach receptora mineralokortykoidowego, utrzymują się objawy choroby w klasie II-IV NYHA.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia: Projekt obwieszczenia refundacyjnego nr 72 (1 listopada 2023 r.)


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco m.in. z listą leków 65+   Zapisz się do Newslettera


Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA + WYSZUKIWARKA]

Darmowe leki 65+ przegląd zmian [nowa lista od 1 stycznia 2024]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds