Leki bez recepty objęte refundacją od 1 listopada [duża zmiana dla pacjentów]

Leki bez recepty objęte refundacją od 1 listopada [duża zmiana dla pacjentów]

Od 1 listopada br. minister zdrowia będzie mógł wydać decyzję administracyjną o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu leku OTC, czyli tzw. leku bez recepty.

Refundacją mogą zostać objęte wyłącznie te leki bez recepty, które wymagają stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i są rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego.

Możliwość objęcia refundacją leków wydawanych bez recepty, tzw. leków OTC, to rewolucyjna zmiana zarówno dla systemu, jak i dla pacjentów. Co nowe przepisy oznaczają w praktyce. Wyjaśniamy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Leki OTC, czyli leki bez recepty: definicja leków OTC i ich dostępność

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament

Leki OTC to leki, które można kupić bez recepty, na przykład na ból głowy czy przeziębienie, a określenie OTC to skrót od angielskiego „over-the-counter drug”. Leki te są dostępne w aptekach, ale także w marketach oraz na stacjach benzynowych.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTOPADOWA LISTA, WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama Max Hemp

Zmiana procedury refundacji leków bez recepty

Dotychczas refundacja leku odbywała się na wniosek producenta. Zgodnie z nowymi przepisami, minister zdrowia będzie mógł zadecydować o refundacji i ustalić cenę leków OTC, z zastrzeżeniem, że dotyczy to leków, które są stosowane dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego. Takie rozwiązanie będzie można zastosować, jeśli producent leku nie złożył wniosku o refundację i po upłynięciu okresu wyłączności rynkowej danego leku.

Zobacz również: Szansa na zdrowszą starość: program darmowe leki 65+. Wszystko, co musisz wiedzieć [lista zmian od 1 listopada]

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Refundacja leków bez recepty nie oznacza darmowego powszechnego dostępu

Warto podkreślić, że refundacja leków bez recepty nie oznacza, że leki OTC będą dostępne za darmo lub ze zniżką na stacjach benzynowych czy w marketach. W praktyce wydawane będą na receptę, którą będzie można zrealizować wyłącznie w aptece.

Zobacz również: Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Wątpliwości i obawy związane z refundacją leków OTC

Już sama propozycja refundacji leków OTC wywołała lawinę pytań, m.in. dotyczących tego, czy leki OTC objęte refundacją nadal będą mogły być reklamowane, czy ich sprzedaż przez Internet będzie wciąż możliwa. Lista wątpliwości lekarzy, farmaceutów i producentów leków obawiający się skutków tej zmiany jest długa. Wzrost liczby wizyt lekarskich i wydawanych recept na refundowane leki OTC to jedno z głównych źródeł obaw farmaceutów. Pacjenci będą starali się uzyskać recepty na leki OTC, aby skorzystać ze zniżek, co może zwiększyć obciążenie dla lekarzy i całego systemu opieki zdrowotnej.

Lekarze postulują, aby najpierw objąć refundacją leki na receptę, zanim rozważymy refundację leków OTC. Samorząd lekarski zauważa, że pacjenci wciąż ponoszą znaczne wydatki na leki na receptę, które nie są refundowane.

Polski Związek Producentów Leków bez Recepty zgadza się, że priorytetem powinna być refundacja leków na receptę, które obecnie nie są refundowane. Koszty leków OTC nie wymagają tak pilnego wsparcia, jak drogie leki na receptę. Dla rozsądnego zarządzania budżetem Narodowego Funduszu Zdrowia istotne jest, aby refundować te leki, które mogą przynieść pacjentom największe korzyści.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco m.in. z listą leków 65+   Zapisz się do Newslettera


Szansa na zdrowszą starość: program darmowe leki 65+. Wszystko, co musisz wiedzieć [lista zmian od 1 listopada]

Leki 65+ zmiany na liście od 1 listopada: nowe leki, rozszerzenie wskazań refundacyjnych, oraz leki które znikają z listy

Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]

Klub Aktywnych: ćwiczenia dla seniorów online [na żywo]. Ćwicz z innymi seniorami w swoim domu!

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds