Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn – co może być przyczyną?

Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn – co może być przyczyną?

Fizjologia męskich dróg moczowych jest w nieznacznej przewadze nad damskim układem moczowym. Przede wszystkim męska cewka moczowa pozostaje w bezpiecznej odległości od krocza, które u kobiet jest główną przyczyną występowania zakażeń. Dlatego u mężczyzn dolegliwości ze strony dróg moczowych są znacznie rzadsze niż u kobiet, jednak kiedy się przytrafią, mogą być bardzo kłopotliwe.

Fizjologia produkcji i wydalania moczu

Mocz produkowany jest w wyniku filtracji kłębuszkowej, która zachodzi w nerkach. Docierająca do nerek krew poddawana jest „oczyszczaniu” ze zbędnych produktów przemiany materii, a pozostałe cenne składniki wchłaniane są z powrotem do organizmu. W ten sposób powstaje mocz, który spływa moczowodami i gromadzi się w pęcherzu moczowym. Mocz, naciskając na ściany pęcherza, powoduje, że czujemy potrzebę jego oddania. Wtedy rozluźniamy blokujące odpływ moczu zwieracze, a mocz przemieszcza się cewką moczową na zewnątrz. Aby cały ten proces przebiegał prawidłowo, każdy z elementów musi działać sprawnie. Dlatego jeżeli pojawia się problem z oddawaniem moczu, prawdopodobnie jeden z powyższych czynników może działać nieprawidłowo.

Fizyczna przeszkoda w oddaniu moczu

Należy tutaj wspomnieć o dwóch stanach chorobowych, które mogą blokować odpływ moczu.

Kamica nerkowa, czyli schorzenie, w którym wytrącają się kamienie zalegające w drogach moczowych. Rozmiar kamieni może być różny i zależy od stopnia nasilenia choroby. W przypadku kamieni o małych rozmiarach, które samoistnie ewakuują się przez drogi moczowe na zewnątrz, występuje jedynie znaczna bolesność i drobne problemy z oddawaniem moczu. Taka sytuacja może wymagać podania środków przeciwbólowych i rozkurczających. Natomiast gdy w drogach moczowych utkną duże kamienie, może to spowodować zatrzymanie mikcji albo znacznie ją utrudniać. W takim przypadku konieczna może być interwencja zabiegowa, ponieważ same leki mogą być nieskuteczne.

Zapalenie cewki moczowej

Zwykle spowodowane jest przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Wyróżnia się: rzeżączkowe zapalenie dróg moczowych, wywołane przez dwoinkę rzeżączki (do zakażenia dochodzi na drodze kontaktów seksualnych) oraz zapalenie nierzeżączkowe, wywołane zazwyczaj przez Chlamydia trachomatis. Objawy występują po około 4-14 dniach od kontaktu z zarażonym partnerem i mogą mieć postać: ropnego wycieku z cewki moczowej, dyskomfortu podczas oddawania moczu, świądu między mikcjami, a nawet bólu jąder. Leczenie opiera się na przyjmowaniu antybiotyku przez osobę zarażoną oraz partnera.

Kolejną przyczyną jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. Jest to choroba występująca u mężczyzn po 50. roku życia, związana z nadmiernym rozrostem komórek gruczołu. Towarzyszą temu uciążliwe objawy związane z trudnością w oddawaniu moczu: częste oddawanie moczu w dzień i w nocy, gwałtowne parcie na mocz, trudności w rozpoczęciu mikcji, osłabiony strumień moczu, ból w trakcie oddawania moczu i uczucie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Na początku, przy nieznacznych dolegliwościach, może pomóc zmiana stylu życia: ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, trening pęcherza moczowego i zaprzestanie palenia tytoniu. Dodatkowo uzasadnienie mają ziołowe preparaty, które stosowanie regularnie łagodzą objawy związane z przerostem prostaty np. Prostamol Uno. Natomiast gdy objawy są mocno uciążliwe, konieczne może być stosowanie leków bezpośrednio zmniejszających wielkość stercza np. finasteryd oraz zmniejszających napięcie mięśni dróg moczowych np. doksazosyna.

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds