Rada na raka prostaty

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Ten dzień ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU) ma na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. To także doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem raka prostaty, który dotyka coraz szersze grono mężczyzn w starszym wieku.

Stowarzyszenie Gladiator_spotkania w terenie

Reklama Reklama PolisyTravel

Rak prostaty − społeczny problem

Rak gruczołu krokowego jest drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa z roku na rok choruje na niego coraz więcej pacjentów. Rak prostaty rozwija się często bezobjawowo, dlatego diagnoza dla wielu pacjentów bywa sporym zaskoczeniem. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań w zakresie terapii nowotworu prostaty – w zależności od stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Na rokowania związane z wyleczeniem, oprócz czynników typowo medycznych, mają wpływ również psychologiczne takie jak postawa chorego czy zaangażowanie bliskich w proces leczenia. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium raka prostaty np. gdy wystąpią już przerzuty do kości, nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Pieniądze pomagają walczyć o zdrowie

– Nowotwór to choroba, której nie da się leczyć za darmo, bo ogranicza możliwość pracy zawodowej i jednocześnie generuje dodatkowe wydatki związane nie tylko z lekami, ale też
z kosztami takimi jak rehabilitacja czy dojazdy do lekarza – mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Emerytura, renta czy comiesięczna pensja najczęściej nie wystarczają na ich pokrycie, dlatego koniecznością staje się szukanie funduszy z zewnątrz. Jednak samodzielne zbieranie środków finansowych przez starszych pacjentów jest trudniejsze, chociażby z uwagi na fakt, że nie są oni, tak jak młode pokolenie, obyci z Internetem i mediami społecznościowymi. Dlatego dużą rolę w tym przypadku pełnią bliscy i to właśnie od ich zaradności i zaangażowania zależy na ile udaje się odnieść finansowy sukces.

Finansowe rady nie tylko na raka prostaty

Gotowość poszukiwania przez rodzinę środków na leczenie potwierdzają też wyniki badania TNS Polska, które zostało zrealizowane na zlecenie Stowarzyszania Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Aż 72% badanych zadeklarowało, że jeśli ktoś z ich bliskich zachorowałby na nowotwór prostaty, to rozglądaliby się za możliwością sfinansowania terapii. Największą przeszkodą w tym temacie okazuje się brak wiedzy oraz umiejętności, jak to robić. 28% ankietowanych przyznało, że pomimo chęci nie wiedzieliby, jak zbierać pieniądze na walkę z rakiem, taki sam odsetek badanych uznał, że byłoby to dla nich zbyt trudne. Więcej informacji na temat sposobów pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą można znaleźć w poradniku dla pacjentów „Rada na raka prostaty” w części zatytułowanej „Pieniądze pomagają w walce o zdrowie”, której autorką jest Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej „Alivia”. Poradnik dostępny jest na stronie Stowarzyszenia „Gladiator” Kliknij TUTAJ, aby pobrać poradnik.

Kilka porad jak zdobyć środki finansowe na leczenie choroby onkologicznej:

  • rozesłanie prośby o wsparcie finansowe wśród rodziny i znajomych,
  • prowadzenie działań w środowisku lokalnym (np. dystrybucja ulotek wśród lokalnych firm, wywieszanie ogłoszeń z prośbą o wsparcie),
  • prowadzenie działań w mediach (np. zwrócenie się o pomoc w nagłośnieniu problemu do dziennikarzy z lokalnej prasy, radia, telewizji czy portali),
  • prowadzenie działań w Internecie i mediach społecznościowych (np. założenie strony internetowej, profilu na Facebooku),
  • zgłoszenie się z prośba o pomoc do organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń), które zajmują się zbiórką pieniędzy na leczenie swoich podopiecznych (założenie subkonta).

Telefon Zaufania Stowarzyszenia Gladiator

Jeżeli Ty lub ktoś Ci bliski boryka się z problemem, przypominamy numer TELEFONU ZAUFANIA Stowarzyszenia Gladiator: 


 

„Rada na raka prostaty” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest edukacja pacjentów na temat życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy najważniejsze filary: medyczny, psychologiczny i finansowy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, partnerami Program Edukacji Onkologicznej oraz Fundacja Onkologiczna „Alivia”, a patronem Polskie Towarzystwo Urologiczne. W ramach kampanii organizowane są bezpłatne warsztaty dla pacjentów z rakiem prostaty oraz ich rodzin. Najbliższe spotkania odbędą się w Krakowie (1 października) oraz w Łodzi (11 października).

Stowarzyszenie Gladiator_logo

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds