Renta dożywotnia dla seniora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Renta dożywotnia dla seniora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Czy słyszałeś już o rencie dożywotniej dla seniora? Otóż jest to świadczenie pieniężne oferowane przez Fundusz Hipoteczny. Podpisanie umowy wiąże się z otrzymywaniem dodatkowej renty aż do śmierci. Umowa renty dożywotniej musi gwarantować Ci bezpieczeństwo. Dlatego też jest wiele ważnych czynników, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Sprawdź, z kim podpisujesz umowę! Zobacz, z czym wiąże się umowa renty dożywotniej.

Obecnie oprócz profesjonalnych podmiotów tego typu umowy zawierane są przez osoby lub podmioty, które nie mają odpowiednich kompetencji, wiedzy i zaplecza finansowego. Sytuacja ta może prowadzić do wielu nadużyć. Dlatego też pierwszą i najważniejszą zasadą jest podpisywanie umowy z Funduszem Hipotecznym. Oczywiście powinieneś sprawdzić dane osoby oferującej oraz placówki, jaką reprezentuje. Warto również sprawdzić KRS oraz kapitał zakładowy spółki. Nigdy nie podpisuj umowy bez dokładnego zapoznania się z jej warunkami. Jeżeli oficjalna treść dokumentu brzmi dla Ciebie niezrozumiale, to koniecznie skonsultuj się z osobą, która zna się na prawie i czytaniu umów. W związku z powyższym musisz wiedzieć, co taka umowa zawiera i jakie warunki musisz spełnić, ale też jakie będziesz mieć przywileje.

Renta dożywotnia – na co zwrócić szczególną uwagę?

Umowa o rentę dożywotnią podpisywana jest z osobami po 65 roku życia. Osoba ta musi posiadać prawo do nieruchomości lub lokalu. Renta dożywotnia wiąże się z przeniesieniem na rzecz  Funduszu Hipotecznego prawa do nieruchomości w zamian za wypłacanie konkretnej kwoty pieniędzy aż do śmierci. Osoba ma dożywotnie prawo przebywania w danej nieruchomości, mało tego, może również ją wynająć i czerpać z tego dodatkowe korzyści finansowe. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej jednorazowej wypłaty np. na spłatę zadłużenia, zabieg lub operacje zgłosić to do Funduszu. Może okazać się, że spełniasz warunki kwalifikujące Cię do dodatkowej jednorazowej wypłaty. Oprócz tego podpisana umowa renty za mieszkanie lub dom daje dodatkowe korzyści w postaci dostępu do bezpłatnego pakietu porad prawnych oraz ubezpieczenia w zakresie pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Ponadto Fundusz Hipoteczny pokrywa podatek od nieruchomości i ubezpiecza lokal na swój koszt.

Dlaczego nie podpisywać umowy z sąsiadem lub z kimś z rodziny?

Podpisanie umowy z Funduszem Hipotecznym daje Ci zabezpieczenia oraz dodatkowe korzyści, których osoba fizyczna nie jest w stanie Ci zagwarantować. Odpowiedni kapitał, ocena ryzyka i lata doświadczeń funkcjonowania na rynku powoduje, że umowy renty dożywotniej podpisywane z Funduszem Hipotecznym są bezpieczne. Warto zastanowić się, czy sąsiad lub znajomy rzeczywiście  jest w stanie zapewnić chociażby ciągłość wypłaty świadczeń do końca naszego życia. Tutaj to senior musi dopilnować, aby odpowiednie zapisy znalazły się w umowie, a następnie weryfikować, czy umowa jest wykonywana. W przypadku podpisywania umowy z profesjonalnym Funduszem to Fundusz jest zobowiązany do podpisywania umowy zgodnie z przepisami i praktykami obowiązującymi na profesjonalnym rynku.

Wysokość renty dożywotniej

Odwrócona hipoteka w postaci renty dożywotniej to kwota, która nie bierze się znikąd. Jest ona sumą wynikającą z wartości nieruchomości, jej lokalizacji, ale też z wieku czy płci osoby. Fundusz Hipoteczny gwarantuje również ciągłość wypłacania środków, a  kwota renty podlega corocznej waloryzacji.

Skomplikowane procedury świadczą o rzetelności firmy

Sama finalizacja umowy składa się z kilku dość precyzyjnie określonych procedur. Powinna zapalić Ci się czerwona lampka, w przypadku gdy któryś z niżej wymienionych elementów będzie pominięty. Pierwszym etapem jest spotkanie z przedstawicielem firmy i przedstawienie warunków umowy. Pamiętaj, nie musisz od razu nic podpisywać. Jeżeli ktoś bardzo naciska, może oznaczać to, że chce wiele ugrać na Twojej niewiedzy. Następnie nieruchomość musi zobaczyć licencjonowany rzeczoznawca, aby określić jej wartość rynkową. Dane rzeczoznawcy możesz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Rzeczoznawców, aby potwierdzić jego wiarygodność. Fundusz przedstawi Ci również prognozę  Twojej renty dożywotniej, czyli jej wysokość, termin wypłat itp. Następnie zostaniesz zapoznany z projektem umowy w formie aktu  notarialnego. Natomiast samo podpisanie umowy musi odbyć się w kancelarii notarialnej w obecności notariusza. Jak widzisz, procedury są kilkuetapowe, wymagające czasu, zebrania dokumentów i ustalenia najkorzystniejszych warunków.

Podpisując umowę z profesjonalną firmą, zyskasz spokój i bezpieczną przystań finansową. Pamiętaj też, że renta dożywotnia nie wiąże się z odebraniem prawa do emerytury – jest to tylko dodatkowy pieniądz. Uważnie czytaj umowy, sprawdzaj i konsultuj się z osobami znającymi się na prawie. Nie warto ryzykować całym swoim majątkiem, na który pracowałeś przez całe życie.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. to wyspecjalizowana instytucja finansowa powołana do wypłaty świadczeń renty dożywotniej. Świadczenie renty dożywotniej pozwala seniorom na utrzymanie lub uzyskanie wyższego standardu życia na emeryturze.


Artykuł Partnerski

Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Hipotecznym Familia S.A. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.familiasa.pl

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds