Wycena i sprzedaż obrazu – od czego zacząć?

Wycena i sprzedaż obrazu – od czego zacząć?

Nierzadko posiadamy w domach przedmioty – otrzymane w spadku, w prezencie czy nawet zakupione dłuższy czas temu, nie znając ich aktualnej wartości. Mody zmieniają się wraz z upływem lat, zdarza się więc również, że wśród najbliższych nie ma chętnych do przejęcia opieki nad kolekcją obrazów. W obu przypadkach warto zwrócić się do specjalistów – w wycenie i sprzedaży dzieł sztuki chętnie pomoże Krakowski Dom Aukcyjny.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Imponująca sytuacja polskiego rynku sztuki – szansa dla sprzedających

W ostatnich miesiącach zanotowano kolejne rekordy na rynku aukcyjnym, którego obroty wciąż rosną. Zauważalne jest również ciągłe poszerzanie się grona kolekcjonerów polskiego malarstwa, gdyż staje się ono, obok nieruchomości czy złota, miejscem lokaty kapitału i potencjalną formą długoterminowej inwestycji. Skutkiem tej sytuacji jest rozwój rynku, a co za tym idzie, także i wzrost cen obrazów. To właśnie teraz jest dobry moment na korzystną sprzedaż posiadanych dzieł sztuki.

Bronisława Rychter-Janowska, „Wnętrze” fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Tylko Kossak i Matejko?

Najpewniej każdy z nas jest w stanie wymienić kilka postaci z polskiej historii sztuki – Jan Matejko, Józef Chełmoński, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Witkacy… Ale czyje obrazy liczą się na rynku? Odpowiedź jest bardzo zachęcająca – otóż nawet prace mniej znanych artystów znajdują swoich amatorów, a nierzadko też osiągają na aukcjach sztuki wysokie ceny.

Pamiętajmy również, że malarze podpisywali swoje prace w różny sposób, niekiedy używając tylko monogramów lub skrótów, inni znów pełnym nazwiskiem, ale niekoniecznie czytelnie. Co, jeśli nie znamy autora posiadanego przez nas obrazu? Wówczas warto zapytać specjalistów z Krakowskiego Domu Aukcyjnego, którzy są w stanie rozpoznać sygnatury poszczególnych malarzy.

Wlastimil Hofman, „Starzec z parą aniołków” (1924), fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Krakowski Dom Aukcyjny – co to za firma?

Krakowski Dom Aukcyjny to miejsce w centrum Krakowa powstałe na bazie galerii dzieł sztuki z wieloletnią tradycją. Firma należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich i znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych domów aukcyjnych w Polsce (według rankingu Artinfo – portalu rynku sztuki).

W skład zespołu KDA wchodzą osoby z kilku pokoleń, które tworzą galerię w oparciu o rodzinną atmosferę, nie tracąc przy tym nic z profesjonalizmu. Główną ideą domu aukcyjnego jest indywidualne podejście do klienta i pomoc na każdym etapie sprzedaży dzieła sztuki.

Sprzedawane w Krakowskim Domu Aukcyjnym obrazy osiągają naprawdę wysokie wyniki. Firma pobiła rekord cenowy na rynku sztuki w przypadku sprzedaży dzieła Romana Zakrzewskiego (cena wywoławcza: 16 000 zł, ostateczna: 38 940 zł) i Wiktora Zina (cena wywoławcza: 3 600 zł, ostateczna: 19 200 zł). Dużą popularnością wśród klientów domu aukcyjnego cieszą się również m.in. obrazy Wlastimila Hofmana, Adama Setkowicza, Jerzego Kossaka czy Edwarda Dwurnika.

Jerzy Kossak, „Ułan pojący konia” (1940), fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Jak wypowiadają się o Krakowskim Domu Aukcyjnym jego klienci? „Merytoryczne podpowiedzi oraz bardzo kulturalna atmosfera”, „Duży profesjonalizm”, „Bardzo dobry kontakt i wsparcie”, „Miła, pomocna i profesjonalna obsługa”. Przytoczone opinie sugerują, że naprawdę warto zwrócić się do tej firmy.

Więcej informacji o Krakowskim Domu Aukcyjnym TUTAJ.

Chcę sprzedać obraz – co mam zrobić?

Specjaliści muszą zobaczyć dzieło sztuki, które znajduje się w Państwa posiadaniu. Można pokazać je im osobiście w Krakowie lub umówić się na spotkanie w różnych miejscach Polski. Przenoszenie obrazów często bywa kłopotliwe, pracownicy Krakowskiego Domu Aukcyjnego mogą więc odwiedzić Państwa w miejscu zamieszkania. Najwygodniejszą  formą pierwszego kontaktu z firmą będzie jednak sfotografowanie obrazu i przesłanie zdjęć wraz z wymiarami obiektu drogą mailową lub za pomocą MMS.

Pracownicy domu aukcyjnego zaproponują najlepsze dla Państwa warunki sprzedaży dzieł, które znajdą się w kręgu ich zainteresowania. Jeśli propozycja będzie Państwu odpowiadać, nastąpi podpisanie umowy.
Martwią się Państwo o ewentualne koszty usług Krakowskiego Domu Aukcyjnego? Niepotrzebnie! Historycy sztuki obejrzą obraz i wycenią go zupełnie za darmo, nie zapłacą Państwo również nic, jeśli obraz nie zostanie sprzedany na aukcji.

Szczegółowy poradnik sprzedaży dzieł sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym można znaleźć TUTAJ.

Masz pytania?

Zapraszamy do skontaktowania się z zespołem Krakowskiego Domu Aukcyjnego w celu pozyskania wiedzy na temat wartości Państwa obrazów i odpowiedzi na dodatkowe pytania. Dane kontaktowe znajdą Państwo na stronie internetowej firmy.

Artykuł Partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds