Renta dożywotnia, czyli comiesięczny zastrzyk gotówki – recepta na podwyżki cen?

Renta dożywotnia, czyli comiesięczny zastrzyk gotówki – recepta na podwyżki cen?

Inflacja w Polsce jest bardzo wysoka. Koszty utrzymania rosną, a waloryzacja emerytur nie nadąża za wzrostem cen. Najbliższe miesiące okażą się prawdziwym wyzwaniem – w szczególności dla seniorów. Wzrost rachunków na poziomie kilkudziesięciu procent zbliża się nieubłaganie. Utrzymanie mieszkania – czynsz, rachunki za media – to nie są koszty, z których można zrezygnować! Jeśli szukasz realnego rozwiązania nadciągających problemów finansowych bez uciekania się do pożyczek, które trzeba będzie spłacić, dowiedz się, czym jest renta dożywotnia.

Materiał reklamowy FH Familia

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Galopująca inflacja przyczyną wzrostu kosztów życia

Dla zobrazowania ciężkiej sytuacji sięgnijmy po liczny. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 15,5 proc. Największy wzrost obserwowany jest w sektorze energetycznym. Ceny energii są wyższe aż o 35,3 proc. w stosunku do czerwca 2021 r., natomiast koszty paliwa, aż o 46,7 proc.! Badania i statystyki pokazują, że dla społeczeństwa, najsilniej odczuwalny jest wzrost cen żywności, paliw silnikowych oraz energii elektrycznej. Należy zauważyć, że wraz ze wzrostem cen energii w górę idą także koszty związane z utrzymaniem mieszkań.

Podwyżki czynszów i opłat obniżą jakość życia seniorów

Podwyżki związane z utrzymaniem mieszkania w dużym stopniu przekładają się na jakość życia osób starszych. Wielu seniorów będzie doświadczać trudność z bieżącym regulowaniem płatności lub poratuje się rezygnacją z innych wydatków jak leki czy jedzenie. Wzrost cen jest i będzie najbardziej dotkliwy dla emerytów, szczególnie tych żyjących w pojedynkę. Przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto. Emerytury mężczyzn średnio wyniosły 3184 zł, a w przypadku pań to jedyne 2128 zł. Pojawia się więc pytanie, jak sobie poradzić w obliczu rosnących kosztów życia i utrzymania w przypadku ograniczonych źródeł dochodu? Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań jest instytucja renty dożywotniej. Dzięki  niej twoje mieszkanie może zacząć zarabiać na ciebie.

Fundusz Hipoteczny Familia – ratunek dla galopującej inflacji

Dzięki oferowanej przez Fundusz Hipoteczny Familia rencie dożywotniej, wielu seniorów, którzy z niej skorzystali, nie martwi się o kwestię utrzymania na emeryturze. Dzięki tej instytucji cieszą się spokojniejszą starością z dodatkowym zastrzykiem gotówki. Fundusz Hipoteczny Familia to wsparcie, które warto rozważyć, szczególnie w obliczu rosnących kosztów utrzymania. Czym więc tak naprawdę jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia, czyli jak zapewnić sobie spokojną emeryturę

Renta dożywotnia to comiesięczne dodatkowe świadczenie niezależne od emerytury lub renty z ZUS. Renta dożywotnia oferowana przez Fundusz Hipoteczny Familia przeznaczona jest dla osób powyżej 65 roku życia, które są właścicielem nieruchomości. Senior podpisujący umowę o rentę dożywotnią decyduje się przenieść prawo do mieszkania lub domu w zamian za comiesięczne świadczenie, wypłacane mu do końca życia. Co istotne, senior decydujący się na takie rozwiązanie ma prawo dożywotniego zamieszkiwania i użytkowania lokalu na dotychczasowych zasadach. Oznacza to tyle, że senior nadal zachowuje pełne prawo mieszkania w danym lokum, aż do śmierci. Jeżeli koszty życia cię przerastają, a nie chcesz zmieniać miejsca zamieszkania i swoich przyzwyczajeń, to rozwiązanie może być dla Ciebie.

Renta dożywotnia to instytucja prawna, która oparta jest na Kodeksie Cywilnym. Jest to rozwiązanie finansowe dedykowane seniorom.

Co dodatkowo oferuje umowa renty dożywotniej?

Dzięki rencie dożywotniej możesz cieszyć się długim spokojniejszym życiem na emeryturze, bez dodatkowych zmartwień o poziom rosnących wydatków. Oprócz renty ZUS otrzymujesz co miesiąc dodatkowe pieniądze. Z instytucji renty dożywotniej warto skorzystać także z kilku innych powodów:

  • Nie musisz martwić się już o opłaty związane z podatkiem od nieruchomości, użytkowaniem wieczystym, czy też samym ubezpieczeniem lokalu. Wszystkie te opłaty przechodzą na Fundusz Hipoteczny.
  • Otrzymywana dożywotnia renta co roku podlega waloryzacji. Wraz ze wzrostem kosztów życia i utrzymania, rośnie także otrzymywana renta. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia galopującej inflacji. Coroczna waloryzacja odbywa się na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, ogłaszany przez GUS.
  • Renta dożywotnia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że dostajesz dokładnie taką sumę, jaka zawarta została w umowie o rentę dożywotnią. Nie dotyczą jej zawirowania powodowane przez reformy podatkowe, renta dożywotnia pozostaje na nie odporna.

Czy renta dożywotnia jest bezpieczna?

Będąc świadomym różnych zagrożeń, z pewnością zastanawiasz się, czy renta dożywotnia, oby na pewno jest bezpieczna? Co za tym przemawia? Renta dożywotnia to przede wszystkim instytucja oparta na obowiązującym w Polsce prawie i przepisach Kodeksu Cywilnego. O ile Fundusz Hipoteczny Familia funkcjonuje na rynku od 2010 roku, o tyle seniorzy na całym świecie korzystają z renty dożywotniej od ponad 50 lat.

Wysokość renty dożywotniej ustalana jest na podstawie wieku, wartości nieruchomości oraz płci. Na stronię Fundusz Hipoteczny Familia w sprawny sposób za pomocą kalkulatora obliczyć, ile może wynosić twój comiesięczny dodatkowy zastrzyk gotówki.

Dodatkowo w przypadku akceptacji warunków umowy, jest ona zawierana w formie aktu notarialnego u notariusza, a dożywotnie użytkowanie mieszkania jest wpisane i zagwarantowane w księdze wieczystej prowadzonej przez sąd właściwy dla twojego nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że w Funduszu Hipotecznym Familia nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów np. kosztów przygotowania oferty, wyceny nieruchomości, a także kosztów podpisania umowy o rentę dożywotnią u notariusza. Powyższe sprawia, że warunki są przejrzyste.

Fundusz Hipoteczny Familia Infolinia kontakt

Reklama

Artykuł Partnerski

Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Hipotecznym Familia S.A. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.familiasa.pl Fundusz Hipoteczny Familia S.A. to wyspecjalizowana instytucja finansowa powołana do wypłaty świadczeń renty dożywotniej. Świadczenie renty dożywotniej pozwala seniorom na utrzymanie lub uzyskanie wyższego standardu życia na emeryturze.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Renta dożywotnia dla seniora – co powinieneś o niej wiedzieć?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds