Rocznica Nobla Olgi Tokarczuk. Posłuchaj rozmowy z noblistką!
„Czuły narrator” to tytuł mowy noblowskiej wygłoszonej przez Olgę Tokarczuk w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.
To także tytuł najnowszej książki noblistki. Niedawno ukazała się książka pod tym tytułem zawierająca oprócz wygłoszonej mowy noblowskiej kilka esejów. To świetny prezent dla tych, co lubią twórczość niezależnie myślących pań. Wrocławski Dom Literatury wraz z Fundacją Olgi Tokarczuk 10 grudnia 2020 roku zorganizowały uroczystość przypominającą przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk. Oczywiście możecie wysłuchać i obejrzeć rozmowę w internecie. Link tutaj
O „Czułym narratorze”, i nie tylko, z Olgą Tokarczuk rozmawia profesor Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Czasy teraz niespokojne, w głowach bałagan i niepewność. Warto posłuchać tej rozmowy, być może pomoże w ułożeniu się w nowej rzeczywistości.
Literatura uczy niemożliwego
Pozwala marzyć, ale może także kształtuje przyszłość? Literatura science fiction może nie tworzy pełnego obrazu świata, ale niewątpliwie pobudza producentów gadżetów do wyposażania nas w coraz to nowe przedmioty. Pomiędzy literaturą, filmami i grami z gatunku fantastyki naukowej a naszymi codziennymi potrzebami zachodzą bardzo silne interakcje.
Rocznicowy wieczór zorganizowany przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk zakończył się retransmisją fragmentu występu Marii Peszek z października tego roku we wrocławskim Arsenale. Koncert SOJUSZ PRZECIWKO CIEMNOŚCI możecie obejrzeć tutaj
Dwie mocne i wyraziste postacie polskiej kultury współczesnej wpisują się bardzo mocno w wydarzenia związane ze Strajkiem Kobiet. W czasach PRL-u władza obawiała się poetów. Poeci posiadają taki talent zawierania w niewielu słowach potężnego ładunku emocji, potrafią hasłem wywołać burzę. Teraz nie wiadomo po co, władza wysyła przeciwko protestującym paniom policjantów z tarczami i pałkami. Toczy się właśnie na ulicach debata o kształt wolności w Polsce, o tolerancję różnorodności, o swobody zapisane w konstytucji, w wolność przekonań religijnych i filozoficznych. To źle, że ta debata toczy się na ulicach, a nie w mediach. To źle, że tłumy czują, iż zarządzający krajem są opresyjni.
Zbliża się magiczny czas przesilenia zimowego. Od najdawniejszych czasów był to okres wróżb, zabobonów, życzeń, przekupywania losu prezentami. Czas czułych słów. Ale czy prawdziwych?
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024