Rodzaje i funkcje łóżek szpitalnych

Rodzaje i funkcje łóżek szpitalnych

W każdej sali szpitalnej łóżko stanowi niezbędne wyposażenie. Dobre łóżko pobytowe posiada dodatkowe funkcje i udogodnienia, z których personel medyczny może skorzystać podczas pielęgnacji chorych pacjentów.

Łóżko proste czy elektryczne?

Naturalnym trendem na rynku jest zwiększanie udziału łóżek elektrycznych, a rezygnowanie z łóżek sterowanych manualnie. Wynika to z postępu technicznego i wprowadzania nowych rozwiązań. Nadal jednak w polskich szpitalach dominują łóżka nieelektryczne, co wynika z czynników ekonomicznych czy specyfiki danego oddziału.

Obecnie łóżka proste są skonstruowane tak, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa oraz były łatwe w obsłudze przez personel medyczny. Przede wszystkim leże jest odpowiednio wypełnione. W miejsce sprężynującej metalowej siatki, która nie nadawała się do mycia ani dezynfekcji, stosuje się metalowe, wentylowane płyty lub sztywne wypełnienie tworzywowe, łatwe do utrzymania w czystości.

W łóżkach prostych wysokość leża jest regulowana, co zapobiega upadkom i znacznie ułatwia funkcjonowanie pacjentom oddziałów wewnętrznych, geriatrycznych, ginekologicznych, ale też osobom starszym lub niskim. Zawsze zaleca się obniżanie łóżka podczas snu do minimum.

Nowoczesne łóżka proste mają także dodatkowe akcesoria, takie jak półka pod leżem, która przydaje się na przykład do postawienia kaczki.

Łóżko pobytowe powinno być estetyczne, ale i łatwe do obsługi oraz utrzymania w czystości, czemu służą tworzywowe koloryzowane szczyty oraz dzielone barierki boczne chroniące pacjenta na całej długości leża.

Można również wyposażyć łóżko w wytrzymałe poręcze aluminiowe, które można bez wysiłku złożyć nawet jedną ręką. Dzięki płynnej regulacji segmentu pleców i nóg osoba hospitalizowana może leżeć w wygodnej pozycji albo też personel może szybko zmienić ustawienie.

Aby łóżko było odpowiednio mobilne, jego szerokość całkowita powinna wynosić do 97-98 cm, ponieważ niektóre szpitale mieszczą się w starych budynkach i tam jest trudno manewrować łóżkiem i mieścić się w drzwiach.

Koszt takiego łóżka regulowanego manualnie, z materacem, barierkami i zmienną wysokością, wynosi od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

Łóżko elektryczne

Jeśli chodzi o łóżka sterowane pilotem, to ważne jest przede wszystkim ich wypełnienie. Należy zwrócić uwagę na jego sztywność i łatwość do utrzymania w czystości. Obowiązkowym elementem są barierki – mogą być aluminiowe, składane wzdłuż ramy leża, lub też z tworzywa. Leże powinno obniżać się do minimum 40 cm.

Ze względów bezpieczeństwa łóżko, które jest używane na oddziałach pobytowych, nie powinno mieć przechyłów wzdłużnych. Lepiej, żeby przy łóżku był uchwyt na wieszak kroplówki, rama ortopedyczna czy też opcja centralnej blokady kół – te funkcje są znacznie częściej wykorzystywane.

Kompletnie wyposażone łóżko elektryczne z barierkami i materacem kosztuje około 5 tysięcy złotych. Sprawdź koniecznie ofertę https://egerton.pl/pl/c/Lozka-szpitalne/23

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds