„Ryś. Król puszczy” nakręcenie tego dokumentu zajęło 9 lat [zwiastun]

„Ryś. Król puszczy” nakręcenie tego dokumentu zajęło 9 lat [zwiastun]

Ryś euroazjatycki to gatunek zagrożony wyginięciem. Wytępiony w XIX wieku zniknął z Europy Zachodniej. Powrócił do jej lasów 50 lat temu, by ponownie żyć w swoim naturalnym środowisku. Laurent Geslin, światowej sławy fotograf dzikiej przyrody, spędził ponad 9 lat swojego życia na obserwacji tych tajemniczych i dzikich kotów. 

Materiał reklamowy Aurora Films

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Ryś. Król puszczy” pierwszy film o życiu tych dzikich kotów

Ten dokument jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nakręcił go światowej sławy fotograf Laurent Geslin, którego prace publikowane są w takich magazynach, jak „National Geographic”, „Paris Match”, „Le Figaro” czy „BBC Wildlife Magazine”. Polskiej publiczności o życiu tych niezwykłych kotów, opowiadać będzie Krystyna Czubówna.

Reżyser pierwszy raz spotkał rysia euroazjatyckiego w 2011 roku. Jak powiedział w jednym z wywiadów „Spotkanie z tymi niezwykłymi kotami w ich naturalnym środowisku, wywarło na mnie tak ogromne znaczenie, że nadal jest to jedna z najbardziej znaczących rzeczy w moim życiu. To była miłość od pierwszego spojrzenia”. Geslin spędził na obserwacji rysi ponad 9 lat. Tak długie obcowanie z tymi dzikimi zwierzętami, pozwoliła zbudować mu niezwykłą historię, skupioną wokół rodziny rysi.

Ryś to gatunek wciąż zagrożony

Historia opowiedziana w dokumencie „Ryś. Król puszczy” jest o tyle niezwykła, że pokazuje powrót gatunku do obszaru na pograniczu Szwajcarii i Francji, gdzie został całkowicie wytępiony. Obecnie w paśmie szwajcarsko-francuskiej Jury, gdzie powstawał dokument, żyje ok. 80-100 rysi. We Francji populacja tego gatunku jest jednak nadal zagrożona. Dlatego przyrodnicy, przykładają wiele starań, aby poprawić sytuacje rysia w tym kraju.

W Polsce również przyszłość rysia jest ciągle niepewna. Gatunek jest ściśle chroniony i wymaga aktywnej ochrony. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce żyje około 150-200 osobników tego gatunku, a według naukowców, rysiów mogłyby być jeszcze więcej, gdyby udało się poszerzyć obszar ich bytowania. O co walczy teraz fundacja WWF Polska, a dystrybutor Aurora Films czynnie ją w tym wspiera, przekazując złotówkę z każdego sprzedanego biletu na dokument „Ryś. Król puszczy”.

Stefan Jakimiuk, starszy ekspert ds. ochrony gatunków z WWF Polska tak mówi o dokumencie Laurenta Geslina: „Film „Ryś. Król puszczy” na przykładzie historii rysiej rodziny opowiada o powrocie tego charyzmatycznego drapieżnika do Jury, pasma górskiego leżącego na pograniczu Szwajcarii i Francji. Film, oprócz pięknych zdjęć, odgłosów dzikiej przyrody i ciekawie podanych informacji pokazuje również problemy, które towarzyszą przywracaniu tego gatunku przyrodzie. Dla mnie to dodatkowy walor filmu, ponieważ jako organizacja (WWF) już od 15 lat wspieramy polskich przyrodników w odtwarzaniu populacji rysi w północnej części kraju. Jestem przekonany, że film się spodoba wszystkim, którym dobro przyrody nie jest obojętne”.

„Ryś. Król puszczy” nagradzany i polecany

„Ryś. Król puszczy” otrzymał rekomendację Zespołu Edukatorów Filmowych, który nadał filmowi Znak Jakości ZEF. Eksperci uznali dokument jako idealny punkt wyjścia do rozmowy o ochronie środowiska, a film polecają takimi słowami:  „Ryś. Król puszczy” to dokumentalny film przyrodniczy o tradycyjnej formie, stroniący od formalnych eksperymentów. Jest liryczną i bardzo osobistą opowieścią o tropieniu przez autora — fotografa i filmowca — przedstawicieli gatunku rysia euroazjatyckiego. Wypowiadający się zza kamery narrator nie jest ekspertem, biologiem ani przyrodnikiem, lecz uważnym obserwatorem życia. Zamiast serwować widzowi suche fakty i encyklopedyczną wiedzę, zachęca do uważności, wrażliwości, zwracania uwagi na otaczający nas świat i wypełniające go niesamowitości. Ryś. Król puszczy jest jak długi spacer po lesie.

Nauczyciele, którzy wybiorą się ze swoimi uczniami do kin, otrzymają bezpłatnie materiały edukacyjne przygotowane przez Joannę Gadomską, nauczycielkę biologii, autorkę bloga Biologia z Blondynką oraz Annę Równy, trenerkę i metodyczkę edukacji filmowej oraz administratorkę facebookowej grupy RÓWNY o FILMIE dla NAUCZYCIELI. Materiały można pobierać ze strony Aurora Films, dystrybutora filmu „Ryś. Król puszczy”.

Film „Ryś. Król puszczy” [zwiastun]

Film „Ryś. Król puszczy” w kinach całej Polski już od 12 maja.

Kino dla seniora  wspólne wyjście do kina

W ramach Kina dla seniora organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do kina. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje do kina we Wrocławiu. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

„Peter von Kant” – nietypowy remake klasyka „Gorzkie łzy Petry von Kant” [w kinach od 28 kwietnia]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds