Protetyk słuchu – czym się zajmuje i jak może pomóc w doborze aparatu słuchowego

Protetyk słuchu – czym się zajmuje i jak może pomóc w doborze aparatu słuchowego

Prawidłowo dobrany aparat słuchowy, to taki, który daje najlepsze zrozumienie mowy w ciszy i w hałasie, a brzmienie jego zbliżone jest do naturalnego. Zanim pacjent kupi aparat słuchowy, musi wybrać protetyka słuchu, czyli osobę, która odpowiednio dobierze pomoc słuchową i będzie opiekowała się jego słuchem przez najbliższe 5-7 lat. To bardzo ważny wybór — wyjaśnia Halina Paliwoda, protetyk słuchu i wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu (PSPS).

Materiał reklamowy Amed Aparaty Słuchowe

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Protetyk słuchu pomaga lepiej słyszeć

Gruntowana wiedza protetyka słuchu uzyskana na wyższych uczelniach pozwala przygotować go do roli eksperta, który pomaga pacjentom niedosłyszącym lepiej słyszeć. Protetyk słuchu poprzez szereg specjalistycznych badań potrafi zdiagnozować narząd słuchu i prawidłowo zinterpretować uzyskane wyniki badań. Najważniejszą rolą protetyka słuchu jest wybór aparatu słuchowego oraz precyzyjne jego dopasowanie do niedosłuchu pacjenta.

Obecnie na rynku dostępna jest cała paleta modeli aparatów słuchowych. Dzisiejsze aparaty słuchowe to urządzenia elektroniczne, technologicznie wyposażone w mnóstwo dodatkowych funkcji, które pozwalają jeszcze efektywniej z nich skorzystać.

Protetyk słuchu — jak dobiera aparat słuchowy?

Dobry protetyk słuchu doradzi jaki aparat wybrać i wskaże ten właściwy, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby pacjenta, zwracając uwagę na stan słuchu pacjenta pod względem słyszenia i rozumienia mowy.

Nieodzownym elementem procesu dopasowania jest także zbadanie zysku z dopasowanego aparatu, czyli wykazanie, że aparat słuchowy rzeczywiście pomaga osobie niedosłyszącej.

Noszenie aparatu, szczególnie na początku, wymaga regularnych wizyt pacjenta u protetyka słuchu. Ten kontakt jest bardzo ważny, ponieważ protetyk wie, jak zweryfikować działanie sprzętu, jeśli występują jakiekolwiek niedogodności związane z jego noszeniem. Protetyk słuchu doradzi też, jak należy dbać o aparat słuchowy, jak go czyścić i jakich środków do tego używać, żeby nie spowodować awarii.

Protetyk słuchu i pacjent — współpraca

Dobra współpraca pacjenta z protetykiem słuchu od początku używania aparatu słuchowego daje gwarancję sukcesu, czyli powrót do dobrego słyszenia.

Szczególnie odradzam dobieranie i kupowanie aparatów słuchowych na własną rękę i z niewiadomych źródeł np. poprzez sprzedaż internetową, drogą wysyłkową. Narząd słuchu to bardzo delikatny zmysł i łatwo go uszkodzić, dlatego takie rozwiązania często prowadzą do pogłębienia wady słuchu. Tylko aparat słuchowy wybrany na podstawie badań audiometrycznych przez protetyka słuchu, daje gwarancję jakości i długotrwałości produktu oraz pewność, że rzeczywiście sobie pomagamy, a nie szkodzimy.

Po więcej informacji zapraszamy do gabinetów Amed Aparaty Słuchowe


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Aparat słuchowy kontra wzmacniacz słuchu. Nie lecz słuchu na bazarze [nierzetelne reklamy, fake newsy i fałszywi profesorowie]

Jeden czy dwa aparaty słuchowe? Kiedy potrzebne są dwa aparaty słuchowe?

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds