Sceniczna instalacja „Medee/Mojry” na obchody XX-lecia Teatru ZAR
Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na wyjątkowe koncerty – instalacje muzyczne „Medee/Mojry”.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Medee/Mojry
Będące częścią tryptyku „Anamnesis”, „Medee/Mojry” to sceniczna instalacja, nad którą Teatr ZAR pracuje od 2013 roku. Jako pierwszy element tryptyku powstał spektakl „Armine, Sister”, dedykowany Ludobójstwu Ormian w roku 1915. Spektakl ten prezentowany był wielokrotnie do 2017 roku we Wrocławiu oraz w Londynie, Paryżu, Madrycie, Lizbonie, Rzymie, San Francisco, Salonikach, Oslo i Warszawie.
Gdy ludzie masowo giną
„Medee/Mojry” poświęcone są uchodźcom i ich bezgłośnej historii. Pierwsza część instalacji przywołuje ścieżki emigracji, które biegły do brzegów Europy przez Morze Śródziemne. Druga część dedykowana jest Ukrainie – osobom walczącym o swoją tożsamość i ojczyznę, jak również uchodźcom, którzy ratują swoje życie.
„Medee/Mojry” to próba zbudowania poprzez spektakl/instalację pola pamięci; próba połączenia nas (aktorów i widzów) wspólnym wysiłkiem – odpominaniem, anamnezą, dzięki, której możemy nie tyle przedstawiać (tworzyć i odbierać przedstawienie), a raczej uaktywnić te pokłady naszego człowieczeństwa, które dzielimy wzajemnie bez względu na dzielące nas granice, bez względu na naszą kulturową tożsamość, czy przynależność społeczną i dzięki czemu, możemy powołać w sobie – świadka.
Pochówek
Jak pochować ludzi, jak ich pogrzebać bez przypisanego do wyznawanej przez zmarłego wiary rytuału? Wyrzucane na brzeg Morza Śródziemnego zwłoki uchodźców już nie powiedzą, jaki pochówek przynależy do ich wyznania. Wierzyli, czy może byli ateistami? Jednak każdy pogrzeb to od zarania ludzkości uroczystość doniosła. Często z modlitwą i śpiewami a może lamentem. Jak sobie z tym poradził międzynarodowy zespół teatru ZAR, sprawdzicie podczas spektaklu.
Spektakle, wykłady, warsztaty
Instytut im. Jerzego Grotowskiego w najbliższym czasie zaprasza na warsztaty, koncerty, wykłady. W listopadzie będzie można zobaczyć „Empuzjon” według Olgi Tokarczuk. Spotkać się na warsztatach fotograficznych. Więcej informacji i szczegółowy harmonogram działalności na stronie tutaj link
Jerzy Grotowski, zapisał w swoich notatkach zdanie o tym, że „Bóg stworzył teatr dla tych, którym nie wystarcza Kościół”. Też jesteście, skłoni nad tym się zastanowić?
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024