Senior w mieście SMART

Senior w mieście SMART

Duże miasta już stosują do zarządzania technologie SMART.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Sztuczna Inteligencja

SMART

SMART sposób na przyszłość, fot.© Jerzy Dudzik

Od czasu kiedy pojawiły się w domach pierwsze komputery, minęło jakieś 25 lat. Powoli komputery stacjonarne odchodzą w niebyt, gdyż mamy smartfony i telewizory, które potrafią prawie to samo a może i lepiej. Dla osób o dobrym wzroku smartfon jest kalendarzem, terminarzem notatnikiem i przede wszystkim albumem fotograficznym. Chociaż czasami także telefonem. Potężna moc obliczeniowa umożliwia prowadzenie rozmów wideo w czasie rzeczywistym. Na początku XX wieku takim urządzeniem przyśpieszającym porozumiewanie się był telefon przewodowy i ręczna łącznica. Sztuczna inteligencja wkracza do zarządzania procesami obsługi mieszkańców miast.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Operator SMART

Coraz częściej pracownicy są operatorami, którzy przy pomocy narzędzi wykonują pracę. Ręczne wykonywanie wielu prac jest już właściwie przeszłością. Nawet operacje chirurgiczne są już wykonywane przez chirurgów operatorów laparoskopów. Roboty sterowane przez ludzi. W transporcie zmiany są konieczne. W niedalekiej przyszłości w miastach pojawią się pojazdy kierowane przez sztuczną inteligencję, a nadzorowane przez operatorów. Samoloty mogą latać na autopilocie to dlaczego tramwaje nie miałyby sobie poradzić? Windami także jeździmy bez obsługi, choć jeszcze sto lat temu do obsługi każdej windy był zatrudniony pracownik. Czas pokaże, czy ciężarówki i pociągi będą sterowane z centrum kierowania przez ludzi, czy przez komputery. W dłuższej perspektywie raczej to drugie.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

20 lat na emeryturze

Senior na emeryturze żyje przeważnie do 20 lat. Jeśli nowe technologie będą w dalszym ciągu rozwijały się w tym tempie, to każdego z nas seniorów dopadnie zmiana technologii. A, że uczymy się wolniej, to zmiany przyzwyczajeń będą trudniejsze. Osoby na emeryturze to 25% społeczeństwa. I chociaż dochody poszczególnych osób może nie imponują, to jednak emeryci w sumie wydają ponad 200 miliardów złotych rocznie.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

SMART

Definicję co to jest SMART  znajdziecie tutaj Handlowcy już szukają nowych technologii, by zmniejszyć zatrudnienie i poprawić efektywność. Powstały w sieciowych sklepach kasy samoobsługowe i seniorzy świetnie sobie dają radę z ich obsługą. Tylko czasami potrzebna jest pomoc pracownika. Zamiast pieniędzy mamy kartę płatniczą z jakimś chipem, albo telefon z NFC który działa jak karta płatnicza. Dokumenty jak dowód osobisty i prawo jazdy i certyfikat szczepienia także mamy w telefonie. W banku weryfikujemy tożsamość SMS-em. Wgląd do konta w banku, dokonywanie przelewów, płatności na odległość umożliwiają nam aplikacje w telefonie.

We Wrocławiu zakończyła się konferencja Made in Wrocław. W tym roku w trochę zmienionej formule. Eksperci rozmawiali o problemach w przygotowaniu społeczeństwa do nowych czasów, w których sztuczna inteligencja i SMART będą dominujące.

Dzień bez smartfona? Spróbuj może się uda

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds