Senior w podróży – przewodnik po zniżkach na bilety i nie tylko

Senior w podróży – przewodnik po zniżkach na bilety i nie tylko

Zbliżają się wakacje i czas letnich wyjazdów. Choć dziś seniorzy podróżują przez okrągły rok, to jednak piękna letnia pogoda zachęca do wyjścia z domu i częstszych wojaży. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po zniżkach, który pozwoli zaoszczędzić.

Emeryci mają prawo do dwóch przejazdów ulgowych w ciągu roku. Ulga wynosi 37 proc. Do zniżki uprawnia zaświadczenie wydawane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów na podstawie dowodu osobistego. Ulga dotyczy przejazdu drugą klasą pociągami osobowymi, REGIO, interREGIO, REGIOekspres, TLK, Express InterCity. Przejazd w obie strony traktowany jest jako dwa przejazdy.
Niepełnosprawny senior otrzyma aż 49 procent zniżki w pociągach osobowych i 37 procent zniżki w pociągach ekspresowych i TLK na bilety jednorazowe. Należy mieć przy sobie np. orzeczenie o niepełnosprawności.
REGIOkartaSENIOR w cenie 49 zł uprawnia do zniżki do 30 procent na bilety jednorazowe i okresowe na przejazdy u przewoźników: Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie i Arriva RP.
Bilet dla Seniora w PKP Intercity
Każdy, kto ukończył 60 lat, może liczyć na 30 procent rabatu w PKP Intercity. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach przewoźnika, w tym Pendolino.

Zniżka naliczana jest podczas zakupu biletu – w kasie, Internecie, biletomatach lub za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne IC Mobile Navigator. Podczas sprawdzania biletów pasażerowie legitymują się dowolnym dokumentem ze zdjęciem np. dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy. Seniorzy korzystający z oferty nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń. Bilet dla Seniora umożliwia podróże z rabatem wszystkimi krajowymi pociągami PKP Intercity, zarówno w pierwszej, jak i drugiej klasie. Zniżka obowiązuje także przy zakupie biletów okresowych, np. miesięcznych.

Uwaga! Bilet dla Seniora zastąpił dotychczasową Kartę Seniora, którą należało wykupić, aby otrzymać rabat. Posiadacze Karty Seniora mogą skorzystać z przysługującej im zniżki jedynie do końca terminu ważności karty. Więcej informacji na temat ofert specjalnych oraz cennika można znaleźć na stronie www.intercity.pl oraz pod numerem infolinii 19 757.

Brak opłaty za bilet u konduktora
Bilety kupowane bezpośrednio u konduktora w pociągu są droższe o 10 zł. Z tej opłaty zwolnione są osoby, które ukończyły 70 lat lub mają ograniczoną sprawność ruchową. Należy tylko posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające wiek lub niepełnosprawność.

Bezpłatna pomoc przy wsiadaniu/wysiadaniu/przesiadkach/na dworcach
Na stacjach kolejowych, na których zatrudniony jest personel, senior może skorzystać z bezpłatnej pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu lub przesiadaniu się do pociągu skomunikowanego. Pomoc zamawiamy co najmniej 48 godzin przed podróżą, dzwoniąc na infolinię PKP Intercity, tel. 19 757.
Na wybranych dworcach osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą liczyć na pomoc w poruszaniu się po dworcu. Wsparcie dotyczy dworców: Olsztyn Gł., Gorzów Wlkp., Ostrów Wlkp., Bydgoszcz Gł., Gdańsk, Gdynia Gł., Malbork, Elbląg, Katowice, Częstochowa Osobowa, Bielsko- Biała, Kraków Gł., Kielce, Poznań Gł., Warszawa Wileńska, Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Białystok, Lublin, Łódź Kaliska, Radom, Wrocław Gł., Szczecin Gł. Zgłaszając chęć otrzymania takiego wsparcia, musimy podać: datę i godzinę podróży, telefon kontaktowy, stacje: wyjazdu i przyjazdu lub stację przesiadki z informacją, na jakiej stacji potrzebna jest pomoc, rodzaj niepełnosprawności, czas i miejsce spotkania z pracownikami PKP, inne ważne informacje.

Paszport dla seniora
Opłata za wydanie paszportu to 140 zł. 50 procent zniżki przysługuje emerytom i osobom mieszkającym w domach pomocy społecznej, a seniorom po 70 roku życia paszport wydawany jest za darmo.

Polski Bus
Polski Bus to rozwiązanie dla osób, które chcą się szybko, tanio i komfortowo przemieścić. Ale uwaga – przewoźnik obsługuje wyłącznie 23 duże miasta w Polsce i 6 europejskich stolic. Dojedziemy nim do Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Leszna, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ostródy, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia i Zakopanego oraz Berlina, Lotniska Berlin Schönefeld, Bratysławy, Pragi, Wiednia i Wilna.
Bilety kupujemy przez internet lub za pośrednictwem punktów sprzedaży (przeważnie są to dworce autobusowe) – informacje o punktach w konkretnych miastach znajdują się na stronie: www.polskibus.com. Wbrew pozorom proces rezerwacji i kupna biletów nie jest skomplikowany – na stronie internetowej zostaniemy krok po kroku poprowadzeni przez całą procedurę.
Należy tylko pamiętać, że w przypadku zakupu biletu przez internet, trzeba go najpierw zamówić, a potem wydrukować lub zapisać na smartfonie.

Ulgi ustawowe
Polski Bus udostępnia przejazdy ze zniżkami. Ulgi ustawowe dotyczą: inwalidów wojennych I grupy, cywilnych niewidomych ofiar wojny (78 proc. zniżki), osób niewidomych, inwalidów wojennych, osób niesamodzielnych (37 proc.), osób niewidomych niezdolnych do samodzielnej egzystencji (51 proc), przewodników osób niewidomych, opiekunów osób niesamodzielnych, opiekunów lub przewodników osób inwalidów wojennych I grupy (95 proc). Ulgi ustawowe obecnie obowiązują na liniach P6 (Warszawa-Radom-Kielce-Kraków-Zakopane), P10 (Warszawa-Radom-Ostrowiec Świętokrzyski-Rzeszów), P13 (Wrocław-Leszno-Poznań-Bydgoszcz-Gdańsk) oraz P17 (Wrocław-Leszno-Poznań-Gorzów Wielkopolski-Szczecin)
Co ważne, osoby na wózkach inwalidzkich też mogą podróżować, bo w większości autokary się niskopodłogowe i mają miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a przewóz wózków inwalidzkich jest bezpłatny.

Udogodnienia podczas podróży
Podróżujący mogą korzystać z prądu, wi-fi, toalety, przewoźnik zapewnia również bezpłatny poczęstunek na wybranych trasach (ciepłe lub zimne napoje, przekąski, lody). Autokary wyposażone są w klimatyzację, mają odchylane skórzane fotele, rozsuwane na boki, co zapewnia więcej miejsca i wygody siedzącym obok siebie pasażerom.
Każdy pasażer może przewieźć bezpłatnie dwa bagaże: jeden o wadze do 20 kg i o wymiarach standardowej walizki, który przewozi się w luku bagażowym oraz drugi o wymiarach pozwalających na swobodne umieszczenie bagażu pod siedzeniem lub na półce znajdującej się nad siedzeniem pasażera. Więcej sztuk bagażu może spotkać się z odmową przyjęcia lub koniecznością wyładowania nadmiaru bagażu, w zależności od dostępnego miejsca na pokładzie autokaru.

Podróż za złotówkę
Od 7 maja Polski Bus uruchomił specjalną ofertę na letnie podróże w terminie od 26 czerwca do 7 września 2015 roku. Ceny wszystkich dostępnych biletów rozpoczynają się od 1 złotówki za przejazd i 1 zł opłaty za rezerwację. Aby sprawdzić dokąd można dojechać za złotówkę, należy skorzystać z wyszukiwarki na: www.polskibus.com. Tanie bilety można rezerwować zarówno przez internet, jak i w punktach sprzedaży.

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds