Senioralne święto czas zacząć! Senioralni. Poznań INAUGURACJA

Senioralne święto czas zacząć! Senioralni. Poznań INAUGURACJA

Po raz kolejny październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów. Przez ponad dwa tygodnie najstarsze mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski będą mogli skorzystać z wykładów, warsztatów, drzwi otwartych i zniżek.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na wydarzenia w ramach cyklu „Senioralni. Poznań”, przygotowane we współpracy z partnerami, Centrum Inicjatyw Senioralnych zapraszamy już po raz jedenasty. W tym roku „Senioralni” odbędą się w dniach 1-17 października, a uroczysta inauguracja – w ostatni weekend września. – Nie wyobrażamy sobie jesieni bez „Senioralnych”, cykl na stałe wpisał się w kalendarz senioralnych imprez w naszym mieście. To przede wszystkim czas, kiedy przypominamy o wyjątkowej ofercie w mieście, z której przez cały rok mogą korzystać poznańskie seniorki i seniorzy, a która, co najważniejsze, stale się poszerza – podkreśla Wojciech Bauer, Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Senioralni. Poznań – zadbaj o zdrowie i kondycję

Inauguracja „Senioralnych” odbędzie się w sobotę 25 września – rozpocznie się w samo południe, o godz. 12.00 na parkingu przy boisku AWF (wejście od ul. Droga Dębińska). Tradycyjnie Prezydent Poznania przekaże seniorkom klucze do bram miasta – będzie to symboliczny gest oddania władzy w mieście jego najstarszym mieszkańcom na czas trwania „Senioralnych”. Wręczone zostaną też kolejne certyfikaty w ramach akcji Miejsce Przyjazne Seniorom, a przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu przekażą nagrodę „Najlepszy Przyjaciel Seniorów” wyróżnionej w tym roku osobie.

W programie wydarzenia kwiatowa niespodzianka! Z wrzosów zostanie ułożony 15-metrowy napis „Senioralni. Poznań”, który wraz z uczestnikami inauguracji uwieczni nagranie z lotu ptaka. Seniorzy i seniorki będą mogli zabrać wrzosy do swoich domów na pamiątkę, część kwiatów zostanie również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej – ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach. – Dywan kwiatowy ma być sygnałem, że w naszym mieście rozpoczynają się „Senioralni”. W niektórych kulturach wrzos symbolizuje powodzenie i szczęście. I tego właśnie życzymy wszystkim poznańskim seniorkom i seniorom tej jesieni, mając jednocześnie nadzieję, że wniesiemy do ich życia odrobinę koloru i pozytywnej energii – dodaje Wojciech Bauer.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Trener Senioralny partner tegorocznej edycji „Senioralnych

Czas pandemii daje się wszystkim we znaki, dlatego w tym roku organizatorzy „Senioralnych” stawiają przede wszystkim na kondycję. Po części inauguracyjnej rozpocznie się część dla wszystkich tych, którzy chcieliby zadbać o formę i zdrowie. Trener Senioralny, główny partner tegorocznej edycji „Senioralnych” zaprosi na aqua fitness (godz. 13.15, 14.00 i 14.45) i zajęcia ogólnorozwojowe (godz. 13.15 i 14.15) oraz nordic walking Wartostradą (start ok. godz. 12.30). W specjalnej strefy zdrowia (w godz. 12.30-15.00) przygotowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP seniorki i seniorzy będą mogli skorzystać m.in. z konsultacji ortopedycznych, porad kardiologicznych, szkoleń z pierwszej pomocy, masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych (fala uderzeniowa), ćwiczeń z zakresu rehabilitacji pocovidowej. Będzie można też wykonać badanie EKG z interpretacją, zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skorzystać z testu wymazowego w kierunku COVID-19. Wielkopolski Urząd Wojewódzkich w Poznaniu zaprosi na szczepienia przeciwko COVID-19 (w godz. 12.00-14.00) – w specjalnym szczepieniobusie będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson. Wielkopolska policja udzieli porad z zakresu bezpieczeństwa osobistego, będzie też okazja do zapoznania się z ofertą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz skorzystania z pomocy w mobilnym punkcie spisowym w wypełnieniu ankiety w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Ważna informacja: wstęp na inaugurację jest wolny, jednak na wszystkie aktywności sportowe w trakcie inauguracji obowiązują zapisy, szczegółowe informacje na ich temat uzyskać można pod numerem tel. 61 847 21 11.

Reklama Reklama PolisyTravel

Ponad dwa tygodnie senioralnej oferty

W związku z trwającą epidemią koronawirusa cykl, podobnie jak w ubiegłym roku, znów będzie nieco krótszy niż zazwyczaj – odbędzie się w dniach 1-17 października. W programie znalazło się ponad 100 wydarzeń – to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część – online.

„Senioralni” to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (np. wzroku i słuchu) czy wysłuchać wykładów – w tym roku m.in. na temat szczepień przeciwko COVID-19 czy leków bez recepty. W programie również warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa, warsztaty dietetyczne oraz treningi pamięci. W zdrowym ciele, zdrowy duch – „Senioralni” będą też okazją do tego, aby skorzystać z nauki pływania czy rozpocząć swoją przygodę z nordic walking.

Będzie też sporo propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Biblioteka Raczyńskich zaprosi na kurs komputerowy, który umożliwi planowanie miejskich podróży z wykorzystaniem Internetu, a Centrum Inicjatyw Senioralnych na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W siedzibie Centrum odbędzie się też spotkanie poświęcone dezinformacji w Internecie.

Seniorzy będą mieli też okazję zdobyć ekspercką wiedzę z wielu dziedzin. Odbędzie się m.in. spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będzie się można również poradzić adwokatów w kwestii spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej. Wielkopolska policja przypomni o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem osobistym, a ratownicy medyczni nauczą udzielać pierwszej pomocy. Okazji do uczenia się i poznawania nowych rzeczy będzie jak zwykle sporo – w programie m.in. lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego oraz spotkanie z Kartami Konwersacji Międzypokoleniowych.

„Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać też do zwiedzania przeróżnych miejsc i spacerowania zakamarkami naszego miasta – w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery po Poznaniu („Poznań pod okupacją”, „Śladami kin przedwojennego Poznania”). Z pewnością znajdą dla siebie coś i ci, którym w duszy gra – wśród wydarzeń propozycje koncertów, recitali, spotkań muzycznych i senioralnych śpiewanek. Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach. Twórczo spędzić czas będzie można również podczas warsztatów dekorowania ceramiki czy tworzenia kartek okolicznościowych.

W trakcie „Senioralnych” będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych, centrach medycznych i teatrach. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące zagadnień związanych z emeryturą i rentą, których udzielać będą eksperci ZUS.

Wydarzenia w ramach „Senioralnych” są w większości bezpłatne lub niskopłatne.

Pełny program Senioralni.Poznań 2021

Pełen program wydarzeń pojawi się w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” (w Tyce Seniora) – dostępnym podczas inauguracji „Senioralnych”, a potem również w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24). W dniu inauguracji program wydarzeń zostanie opublikowany na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Harmonogram wybranych wydarzeń „Senioralni. Poznań” będzie można znaleźć również w październikowym wydaniu „Gazety Senior”.

Impreza realizowana jest w reżimie sanitarnym.

Źródło: Centrum Inicjatyw Senioralnych

Może Cię zainteresować:

Poznań w sieci miast przyjaznych starzeniu

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds