Seniorze, ćwicz w domu, to proste! Pomoże Ci program AKTYWNY SENIOR W DOMU

Seniorze, ćwicz w domu, to proste! Pomoże Ci program AKTYWNY SENIOR W DOMU

Aktywny Senior w Domu to program profilaktyczny na czas epidemii COVID-19 przygotowany dla seniorów przez profesjonalnych fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. Organizatorami Akcji są Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia. Ćwiczenia są proste, dla każdego, nie wymagają żadnego sprzętu. Sprawdziliśmy i gorąco polecamy!

Aktywny Senior w domu PROGRAM

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego KIF i MZ przygotowali program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.”

Łatwe ćwiczenia, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu

Są to zestawy kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Osoby powyżej 70 roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby wywoływanej przez nowego koronawirusa, ponieważ obciążone są chorobami współistniejącymi, dlatego tak ważne jest, aby seniorzy zostali w domu. Przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej, a to – zwłaszcza dla osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, stąd zachęta do aktywności w domowym zaciszu. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach. Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów np. krzesło czy parapet. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów.

Gdzie znajdę ćwiczenia Aktywny Senior w domu?

Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie internetowej KLIKNIJ TUTAJ oraz na You Tubie i Facebooku Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

Apel fizjoterapeutów do seniorów

W trosce o zdrowie Krajowa Izba Fizjoterapeutów rekomenduje, aby, pomimo przebywania w domu, utrzymać stałą aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Zalecamy, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Apelują także do młodszych osób i seniorów-internatów! Nie wszyscy seniorzy potrafią poruszać się po zasobach Internetu oraz korzystać z social mediów! Pomóżcie im w dotarciu do ćwiczeń!


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


fot. Adobe Stock

Polecamy również rozmowę z królową polskiego fitnessu Mariolą Bojarską-Ferenc. 

Zawsze w formie Mariola Bojarska-Ferenc. WYWIAD

Może Cię również zainteresować, jak opiekun domowy samodzielnie może prowadzić terapię zajęciową seniora w domu podczas epidemii.

Terapia zajęciowa w domu? Opiekun domowy jako terapeuta w czasie epidemii. PORADNIK

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds