Święto dyni

Święto dyni

Zupa z dyni na święto dyni. To dobry pomysł?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Święto dyni

figurka z porcelany

Dynia jest tak pięknym warzywem, że doczekała się wielu wspaniałych rysunkowych filmów. Księżniczki używały dyni jako karety. Pamiętacie przecież tę wzruszająca operę dla dzieci. Tutaj zobaczycie, jak wyglądało wystawienie sprzed kilku lat z Los Angeles.

Lampiony z dyni

Przez wiele lat w Polsce uprawiane były wielkie dynie o różowej skórze. Ważyły po kilkadziesiąt kilogramów i nijak nie mogłem zrozumieć, dlaczego ludzie tak się tym warzywem zachwycają. Prawda ładnie wyglądały na kompozycjach jesiennych. W kompozycjach roślinnych wyspecjalizował się włoski malarz Giuseppe Arcimboldo, który tworzył manierystyczne portrety znanych osób z kompozycji warzyw. Natomiast w kraju pochodzenia dynia była wykorzystywana na lampiony w czasie Halloween. Ten sposób marnowania jarzyn dotarł do Polski razem z grillowaniem. Widać nasze ludowe pieczenie ziemniaków w popiele z ogniska było już mniej atrakcyjne.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Święto dyni

W słynnej gminie Lesznowola jest organizowane 17 października Święto Dyni. Gmina Lesznowola jest słynna z tego, że potrafi tworzyć przyjazne środowisko dla biznesu. Od kilku lat w rankingu Forbsa dla miast do 50 tysięcy zajmuje pierwsze miejsce. Wzbudza to zainteresowanie różnych służb i polityków. W tym CBA. W tym roku pani burmistrz zarządziła na 17 października święto dyni.

Reklama Reklama PolisyTravel

Dynie  

Święto dyni

rzeźby z dyni

Cenione w Ameryce warzywo zawiera dużo błonnika i karotenu. Działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, zatem warto przyrządzać potrawy z dyni. Zupa z prażonymi pestkami z dyni jest szczególnie polecana panom z przerostem prostaty. Panie wyspecjalizowane w zażywaniu witamin docenia wysoką zawartość witamin A, C, E. Zatem nie wyrzucamy pestek, tylko robimy z nich dodatek do kremu z dyni. Pestki płuczemy i lekko podpiekamy w piekarniku, obieramy z łupiny i gotowe. Dla mniej cierpliwych lepszym rozwiązaniem jest kupienie obranych pestek z dyni.  

Przyrządzanie dyni

Wprawdzie ziemniaki, kukurydza i dynia przywędrowały do Europy z Ameryki to jednak dynia jakby mniej popularna. A przecież blanszowana i doprawiona kurkumą, a później otoczona panierką i upieczona do miękkości w piekarniku smakuje wspaniale. Zupa krem z dyni to ozdoba stołu. Przez całe lato zajadamy się cukiniami, ogórkami, a jesienią jest pora na wyjątkowe dania z dyni.

Istnieje spore grono osób, które z niecierpliwością wyczekują nadejścia jesieni i to wyłącznie z powodu legendarnej pumpkin spice latte, czyli aromatycznej kawy z korzenną mieszanką przypraw.

Święto Dyni na Tarnogaju

Na podwórku przy ul. Nyskiej 61A, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 9.

Przez cały czas trwania wydarzenia organizatorzy przewidzieli warsztaty ekologiczne, animacje i zabaw dla dzieci. Nie zabraknie też atrakcji dla dorosłych, którzy będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz dekoracyjnych.

Na podwórku będzie także podstawiony SZOP, więc jeżeli ktoś zechce pozbyć się z domu zużytych baterii, zepsutych ładowarek, monitorów i komputerów oraz niepotrzebnego sprzętu AGD to Święto Dyni na Tarnogaju będzie do tego świetną okazją. Ekosystem przygotuje także warsztaty ekologiczne.

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników dobrego jedzenia. Bistro 8 ½ przygotowuje specjalne dyniowe menu.

Dla amatorów słodkości organizatorzy przewidzieli kiermasz ciast.

Na gości Święta Dyni na Tarnogaju czeka też niespodzianka.

Szczegółowe informacje:

  • 14.30 warsztaty z dekorowania stołu

  • 15.30 warsztaty robienia masek z filcu dla dzieci

  • 16.00 warsztaty kulinarne dla dorosłych

  • 17.00 zakończenie wydarzenia.

Pumpkin Spice

 Tutaj znajdziecie przepis na taka przyprawę do kawy, oraz inne przepisy na ciasteczka, ciasta, i całe mnóstwo pyszności z dyni.

Pokochajcie to warzywo, a może jarzynę?

Dzień Sadzenia Drzew

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds