Dzień Sadzenia Drzew

Dzień Sadzenia Drzew

Sadzenie drzew w Górach Wałbrzyskich zmieniło wygląd przemysłowego miasta.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Buki i dęby

drzew

Góry Wałbrzyskie porośnięte lasami, fot.© Jerzy Dudzik

Stare buki to pozostałość po prastarym lesie, który powstawał w sposób naturalny. Zobaczycie takie drzewa o odwodzie 3 i więcej metrów na przykład w parku w Szczawnie-Zdroju i w lesie na Wzgórzu Giedymina. Także w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu rosną ponad stuletnie drzewa. Wielkie rozłożyste buki o połyskującej srebrzyście korze, z zarośniętymi inicjałami turystów, którzy koniecznie chcieli zostawić swój ślad na drzewie.
W rejonie Wałbrzycha, w wąwozie rzeki Pełcznicy znajdziecie inne stare drzewo pomnik przyrody. To cis Bolko. Ma 400 a może 600 lat.

Piękne dęby zobaczycie u podnóża góry Chełmiec. Jakoś przetrwały ponad 100 lat zatruwania przez przemysł i po likwidacji koksowni wyraźnie odżyły. Góry Wałbrzyskie przez ostatnie 70 lat były systematycznie zalesiane w ramach prób ratowania kotliny przed kompletną degradacją.

drzew

runo leśne cieszy oko jesienią, fot.© Jerzy Dudzik

Położony w górach Wałbrzych właśnie przy pomocy lasów leczy poprzemysłowe rany zadane przyrodzie. Ledwie rok czy dwa od likwidacji fabryki kwasu siarkowego, huty szkła, fabryki maszyn górniczych, odlewni żeliwa, dwóch koksowni i kopalń a na okolicznych górach zazieleniły się drzewa i zamiast jeżyn pojawiło się runo leśne. Lasy powróciły do zdrowia. Przyleciały ptaki. Teraz po dwudziestu latach miasto jest pełne zieleni.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Sadzenie drzew na świecie

W różnych terminach odbywa się sadzenie drzew na świecie. W USA   szczególnie celebrowany jest 10 kwietnia. Dzień Sadzenia Drzew w Polsce odbywa się 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Tutaj sprawdzicie co Klub Gaja przygotował na Święto Drzewa.

Reklama Reklama PolisyTravel

Nie było nas, był las

Zanim ludzie zdominowali życie na ziemi, przyroda radziła sobie całkiem dobrze. Coraz większe potrzeby ludzi doprowadziły do dewastacji środowiska. Jeśli myślicie o przyszłości swoich wnuków, to musicie myśleć także o drzewach. Musimy redukować ilość dwutlenku węgla w atmosferze, a jednym ze sposobów jest sadzenie drzew. Możecie zbierać żołędzie i zagrzebywać je w ziemi, może się przyjmą i wyrośnie piękne drzewo na miedzy. Możecie także sadzić gotowe już sadzonki. Ważne, by drzew przybywało.

Odra. Rzeka boga Viadrusa

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds