Szkolne Biuro Turystyczne. Uczniowie wychodzą z ofertą do seniorów

Szkolne Biuro Turystyczne. Uczniowie wychodzą z ofertą do seniorów

Andrzej Wiśniewski

Czaplinek to urokliwe miasteczko leżące na Pojezierzu Drawskim w woj. zachodniopomorskim. Słynie nie tylko ze wspaniałych Miodów Drahimskich i pięknych jezior, ale też z pomysłów swoich najmłodszych mieszkańców, którzy postanowili zaprosić seniorów do odwiedzenia tych jakże urokliwych okolic. Zaproszenie przygotowało Szkolne Biuro Turystyczne działające przy Zespole Szkół w Czaplinku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Od teorii do praktyki

Szkolne Biuro Turystyczne powstało jako element edukacyjny dla przyszłych techników organizacji turystyki – specjalności, w której kształcą się uczniowie Zespołu Szkół w Czaplinku. Tak oto z elementu edukacyjnego, uczniowie wraz z opiekunką grupy Martą Gańską, stworzyli profesjonalne Biuro Turystyczne. Praca biura to praktyczne nauczanie zawodu, mają tu dział księgowości, reklamy i marketingu, organizacji przedsięwzięć turystycznych. Podczas zajęć uczniowie spotykają się z przedstawicielami branży turystycznej, poznają pracę przewodników, uczą się, jak przygotować ofertę turystyczną, analizują potrzeby grup społecznych, które chcą odwiedzić okolice Czaplinka. Spotykają się również z dziennikarzami. Zajęcia praktyczne to też praca w punktach informacji turystycznej, w recepcjach hoteli, odbywają również praktyki zawodowe za granicą.

Szkolne Biuro Turystyczne – uczniowie podczas zajęć z topografii

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Szkolne Biuro Turystyczne z ofertą dla seniorów

Aby uatrakcyjnić swój pomysł, uczniowie postanowili przygotować ofertę turystyczną dla seniorów, którzy w poszukiwaniu nieskażonej natury, ciszy, spokoju, dobrej świeżej ryby i runa leśnego, coraz częściej zaglądają na Pojezierze Drawskie. Jak się okazało w praktyce, przygotowanie oferty dla seniorów nie było takie łatwe.

„Seniorzy to grupa specyficzna, z nie co innymi potrzebami, niż grupy złożone z uczniów czy ludzi młodych” – mówi Marta Gańska, opiekun Szkolnego Biura Turystycznego w Czaplinku zarazem nauczycielka pracująca w Zespole Szkół. „My nie traktujemy seniorów, jak ludzi, którzy chodzą o lasce, chociaż i dla takich turystów mamy ofertę. Nasze propozycje dostosowujemy do możliwości grupy seniorskiej. Mamy oferty dla tych, którzy lubią uprawiać Nordic Walking. Dla nich przygotowaliśmy łagodne trasy wokół jezior, w lasach. Opracowaliśmy oferty dla seniorów rowerzystów i wędkarzy, a tym którzy lubią poleniuchować, proponujemy kąpiele słoneczne nad jeziorami oraz Miody Drahimskie z wizytą w pasiekach, urokliwe kafejki, czy też wycieczki autokarowe po Pojezierzu Drawskim”. „Ważną częścią oferty są wycieczki szlakiem okolicznych zabytków” – dodaje Marta Gańska. „Każdą grupę możemy wyposażyć w mapki oraz materiały informacyjne na temat naszego regionu. Przypomnę, że ulotki informacyjne opracowują sami uczniowie. Chcę też zwrócić uwagę na najnowsze trendy w ofertach turystycznych, mam tu na myśli indywidualizacje potrzeb. Jesteśmy na to przygotowani. Oznacza to, że jesteśmy otwarci dla grup, par i indywidualnych turystów-seniorów. Jesteśmy w stanie taką ofertę przygotować, od łowienia tryb po masaże w SPA.”

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Oferta w praktyce

Powoli biuro staje się samowystarczalne. Kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w kursie na pilota wycieczek. Teraz Szkolne Biuro Turystyczne może samodzielnie organizować wycieczki autokarowe, a pełnoletni uczniowie biorą odpowiedzialność za grupę. Młodzi adepci do tej pory pomogli zorganizować wycieczkę seniorom z Czaplinka do Trójmiasta. Przygotowali też pobyt grupy seniorów z Kołobrzegu na terenie Pojezierza Drawskiego i Czaplinka, i blisko sześćdziesięcioosobową grupę oprowadzali szlakami zabytków sakralnych. Druga część trasy wycieczkowej stanowiło poznawanie miasta i okolic, jeziora i miejsca biwakowego.

Zatem, w obliczu nadchodzących wakacji, może warto zadzwonić lub napisać do Szkolnego Biura Turystycznego w Czaplinku, by pomogło odkryć tereny, które od lat są perełką turystyczną regionu zachodniopomorskiego. Naprawdę warto!

Może Cię zainteresować:

Włochy dla seniora, tylko ze sprawdzonym biurem podróży

Jednodniowa wycieczka dla seniorów do Kopalnii Soli Bochnia. Promocja dla seniorów i deser w cenie!

Andrzej Wiśniewski
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds