Teleedukacja zdrowotna. Seniorze, bądź smart!
Jak obsługiwać komputer i urządzenia telemedyczne do zdalnych pomiarów parametrów życiowych oraz jak połączyć się z lekarzem online?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Wrocław we współpracy z firmą Telmedicin Sp. z o.o. rozpoczął projekt, który skierowany jest do mieszkańców posiadających Wrocławską Kartę Seniora. W ten sposób miasto chce ułatwić korzystanie z telemedycyny. Jest to szczególnie istotne w okresie pandemii, kiedy dostęp do usług medycznych jest ograniczony, a brak umiejętności obsługi komputera, czy zdalnych urządzeń do pomiaru parametrów życiowych może narazić seniorów na większe niebezpieczeństwo rozwoju chorób. – Cieszę się, że to kolejny „smart” projekt, którym wspieramy naszych wrocławskich seniorów. To ważne, by uświadamiać ich, że profilaktyka i badania są kluczowe dla zachowania odpowiedniego zdrowia. Dzięki teleedukacji mają również szansę na poznanie działania nowoczesnych urządzeń medycznych – wskazuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Spis Treści
Gabinet telemedyczny
W ramach projektu, w Centrum Handlowym Borek we Wrocławiu, powstał gabinet telemedyczny, w którym posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora mogą rozszerzyć swoje umiejętności cyfrowe oraz skorzystać z konsultacji medycznej u lekarza specjalisty. – Wprowadzanie w mieście nowych technologii z zakresu teleopieki i telemedycyny senioralnej przyczyni się niewątpliwie do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia seniorów oraz do przeciwdziałania ich wykluczeniu cyfrowemu – zapewnia Robert Bednarski, z-ca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.
Wizyty edukacyjne obejmują dwa elementy:
- instruktaż z obsługi urządzeń służących do zdalnych pomiarów różnych parametrów życiowych, w tym: ciśnieniomierza, pulsoksymetru, termometru, ekg, stetoskopu umożliwiającego obrazowanie gardła, skóry czy ucha, analizatora składu masy ciała i obsługi telepołączenia z lekarzem specjalistą,
- zdalną konsultację medyczną prowadzoną przez lekarza jednej ze specjalności takich jak: internista, diabetolog, kardiolog, neurolog, dietetyk.
– Podnoszenie świadomości zdrowotnej najstarszych mieszkańców Wrocławia jest jednym z kluczowych elementów miejskiej polityki senioralnej. Wprowadzanie w mieście różnego rodzaju działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, wpływa na zmianę stylu życia, tym samym, poprawia jego jakość – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UM Wrocławia.
Gabinet telemedyczny obsługiwany jest przez asystenta, który przeprowadza instruktaż obsługi urządzeń oraz pomaga seniorom i uczy ich obsługi komputera, by zdalnie połączyć się z lekarzem. Liczba wizyt w punkcie jest ograniczona.
Gdzie odebrać bezpłatne zaproszenie?
Vouchery, będące zaproszeniem na bezpłatną wizytę edukacyjną, można odebrać osobiście w trzech miejscach we Wrocławiu:
- Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskie Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6 we Wrocławiu
– punkt informacyjny, pok. nr 28 na parterze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 - Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – Przestrzeni Trzeciego Wieku przy pl. Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu
– punkt informacyjny, pok. nr 318 na III piętrze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00 - Stowarzyszenia Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-39, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00.
Następnie należy umówić się na wizytę w gabinecie telemedycznym dzwoniąc na numer infolinii podany na voucherze.
Seniorzy, którzy posiadają już Wrocławską Kartę Seniora, mogą uzyskać takie zaproszenie korzystając z infolinii Wrocławskiego Centrum Seniora 71 344 44 44. Czynna jest ona od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Chcąc umówić się na wizytę edukacyjną należy mieć przygotowany numer Wrocławskiej Karty Seniora.
Może Cię zainteresować:
Opaska dla seniora — bezpieczeństwo Twoich bliskich na cały rok!
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024
- „Gazeta Senior” – grudzień 2024 [12/2024]: Sprawdź, co w numerze! - 27 listopada, 2024
- XXXII Targi Książki Historycznejw Warszawie (28.11 – 01.12). Wstęp wolny. - 25 listopada, 2024