Teleopieka we Wrocławiu jeszcze nie dla każdego. Start programu [warunki, gdzie się zgłosić]

Teleopieka we Wrocławiu jeszcze nie dla każdego. Start programu [warunki, gdzie się zgłosić]

We Wrocławiu mieszka już około 200 tysięcy Seniorów, a to oznacza, że miasto musi  poszukiwać nowych sposobów opieki. Ruszył trzyletni projekt teleopieka dla 500 mieszkańców Wrocławia za blisko 2 miliony złotych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Teleopieka dla seniorów – Wrocław

Projekt to wynik współpracy Wrocławia oraz firmy Telemedycyna S.A, a głównym jego celem jest poprawa bezpieczeństwa seniorów w miejscu zamieszkania i w sytuacjach zagrażających życiu.

– Wielokrotnie mówię o tym, że Wrocław pięknie nam się „posrebrza”. Troszczymy się o wrocławskich seniorów, o ich komfort i zdrowie, a kolejnym wyrazem troski jest program teleopieki senioralnej. Teraz idziemy krok dalej i po pilotażu, w którym teleopieką objętych zostało 110 pacjentów, czas na pełny program. Weźmie w nim udział 500 seniorów – mówił na konferencji prasowej Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dzięki temu programowi wielu seniorów w sytuacji zagrożenia będzie mogło w szybki sposób otrzymać niezbędną pomoc. Pamiętajmy: nawet jeśli kogoś to zjawisko nie dotyczy osobiście, to warto i należy rozejrzeć się wokoło – dodaje prezydent.

Reklama Reklama Max Hemp

Jak teleopieka będzie wyglądała w praktyce?

Po zakwalifikowaniu się do programu (rekrutacja do niego ruszyła 6 marca 2023 r.), seniorzy otrzymują opaskę z przyciskiem życia oraz tzw. centralkę z przyciskiem wsparcia. Posiadają one możliwość połączenia telefonicznego z całodobowym Centrum Teleopieki, by móc wezwać pomoc, udzielić wsparcia czy uruchomić sieć pomocową. Dodatkowo 50 osób spośród tych 500 będzie miało dostęp do kompleksowego wsparcia psychologicznego.

– Ważnym elementem programu teleopieki będą usługi świadczone przez ratowników medycznych, teleopiekunów i psychologów. Ratownicy Medyczni w Centrum Teleopieki będą dostępni dla uczestników projektu przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Ponadto uczestnikom projektu będą udzielać wsparcia telopiekunowie i psychologowie w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 17:00 – dodaje Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Teleopieka dla seniorów we Wrocławiu. WARUNKI

Warunki uczestnictwa w tym programie. Aby zakwalifikować się do programu teleopieki, należy spełnić 3 warunki:

  • mieszkać we Wrocławiu,
  • mieć telefon komórkowy bądź stacjonarny,
  • posiadać wrocławską kartę seniora
  • być w tzw. sieci pomocowej (sieć pomocowa to sąsiad, sąsiadka czy też ktoś z rodziny, kto posiada klucze do mieszkania seniora, min. 1 osoba).
Patronat medialny Patronat medialny Kongres Gospodarki Senioralnej

Teleopieka Wrocław. Gdzie się zgłaszać?

Można zgłosić się na kilka różnych sposobów:

  • Punkt stacjonarnego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6. Punkt do zapisów na teleopiekę jest czynny dwa dni w tygodniu (w poniedziałki i w piątki), w godz. 9.00-14.00
  • Formularz online na stronie internetowej Kliknij TUTAJ www.teleopieka.wroclaw.pl
  • Bezpłatna  infolinia:  800 707 089

Marzena Krawiec – wiceprezes Telemedycyny S.A., firmy, która jest partnerem projektu – Cieszymy się, że wspólnymi siłami możemy dbać o seniorów. Wrocław wyznacza trendy w standardach usług senioralnych, opieki nad najstarszymi mieszkańcami. Przed nami, mam nadzieję, bardzo udany projekt, z którego skorzysta wielu wrocławskich seniorów. Po przeprowadzeniu rekrutacji i wytypowaniu seniorów, 8 maja nastąpi start programu!

Nowe technologie, które ratują życie. Teleopieka we Wrocławiu [VIDEO]

Programy zdrowotne dla seniorów we Wrocławiu

W 2022 r. Wrocław realizował wiele programów adresowanych do osób w wieku senioralnym. Były to m.in.

„Program szczepień ochronnych dla osób w wieku senioralnym 65+”. W ramach tego programu zaszczepiono ok. 4 300 mieszkańców Wrocławia.

„Rozszerzenie dostępu do rehabilitacji kardiologicznej w ramach wtórnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych”. W programie uczestniczyło 161 osób.

„Program wsparcia osób z zespołami otępiennymi i zaburzeniami psychogeriatrycznymi oraz ich rodzin i opiekunów”. Ze wsparcia przeznaczonego dla opiekunów osób z zaburzeniami psychogeriatrycznymi skorzystało około 349 osób.

Z działań edukacyjnych i profilaktycznych dotyczących profilaktyki raka piersi oraz nauki samobadania w punktach Edukacji Zdrowotnej skorzystało 788 kobiet, a 1 698 kobiet zgłosiło się do Ośrodka Diagnostyki Chorób Piersi na konsultację onkologiczną.

Blisko 2000 osób chorych na cukrzycę oraz ich rodzin/opiekunów uczestniczyło w działaniach edukacyjnych i profilaktycznych dotyczących samoopieki, samoobserwacji i samopielęgnacji, w tym m.in. w ramach profilaktyki powikłań cukrzycy.

Ponadto prowadzono działania edukacyjno-profilaktyczne na rzecz poprawy jakości opieki osób przewlekle i nieuleczalnie chorych przebywających w środowisku domowym oraz wsparcie ich rodzin/opiekunów. W ramach zadania prowadzono działania edukacyjne w środowisku domowym chorego. Zadaniem objęto 138 osób przewlekle i nieuleczalnie chorych oraz ich rodziny.

W 2022 roku ok. 10 tys. seniorów korzystało z różnych form wparcia w obszarze poprawy stanu zdrowia i jakości życia oraz profilaktyki chorób.

  źródło: Informacja prasowa Miasto Wrocław

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds