Tradycyjna Sól Bocheńska – dla kogo polecana?
Bocheńska Lecznicza Sól Jodowo-Bromowa to naturalny sposób profilaktyki i leczenia chorób. Wzmacnia organizm, poprawia kondycję fizyczną oraz wspomaga leczenie wielu schorzeń. Dowiedz się, jak powstaje i które schorzenia leczy.
W Łapczycy, małej miejscowości położonej pomiędzy dwoma solnymi miastami Wieliczką i Bochnią, ukryta jest ostoja tradycyjnego warzelnictwa solnego. Unikalna w dzisiejszych czasach warzelnia panwiowa, od przeszło ćwierćwiecza odparowuje naturalne solanki, produkując z nich sól leczniczą i sole kąpielowe. Salco to niewielka, polska firma rodzinna będąca jednocześnie kopalnią, warzelnią i zakładem farmaceutycznym. Dostarcza na rynek apteczny i uzdrowiskowy prawdziwą sól bocheńską o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych i maksymalnej zawartości leczniczych pierwiastków.
Domowa kąpiel z wykorzystaniem soli daje wyjątkowy, naturalny efekt terapeutyczny od dawna wykorzystywany w lecznictwie uzdrowiskowym, sportowej odnowie biologicznej i rehabilitacji. Dzięki niej nasz organizm wzmacnia się, zwiększa swoją odporność i nabiera siły do kolejnych, codziennych zmagań.
Spis Treści
Historia bocheńskiej solanki
Już w XII wieku w okolicy Łapczycy wydobywano solanki. W małych polowych warzelniach pozyskiwano z nich drogocenną sól stosowaną głównie do konserwacji pożywienia. Po odkryciu pokładów soli kamiennej w Bochni odparowywanie słonych wód przestało być opłacalne. Dopiero na początku lat 70-tych przy bocheńskiej Kopalni Soli uruchomiono warzelnię, która do połowy lat 90-tych przerabiała otrzymywaną z Łapczycy solankę, produkując z niej sól leczniczą. Po jej likwidacji to firma Salco pozostała jedynym producentem tego cennego, naturalnego leku, podtrzymując wielowiekowe tradycje warzelnictwa na ziemi bocheńskiej.
Staranny proces warzenia Soli Bocheńskiej
Krystalizacja soli następuje w otwartych panwiach i trwa 12 godzin. Przebieg procesu krystalizacji został zoptymalizowany tak, aby uzyskać sól o maksymalnej zawartości leczniczych pierwiastków. Mokra sól po wyjęciu z panwi leżakuje na stole ociekowym, po czym zostaje wymieszana i skierowana do konfekcjonowania. Kryształki soli otoczone są warstwą ługów krystalizacyjnych, czyli maksymalnie zatężonej solanki zawierającej esencję biopierwiastków. Sól sprawia wrażenie wilgotnej – to właśnie dzięki tej wilgotności, posiada ona niepowtarzalną wartość terapeutyczną.
Wszystko to jest możliwe dzięki dostępowi do nieskażonych cywilizacją wysoko nasyconych złóż solanki, wydobywanej odwiertami z głębokości do 1000 metrów. Ich unikalny skład pierwiastkowy stanowi gwarancje leczniczego oddziaływania soli bocheńskiej na organizm człowieka.
Wskazania do terapii solankowej
Prawdziwa terapia solankowa to dla organizmu mocny bodziec. Jest powszechnie stosowana w leczeniu schorzeń reumatycznych, w trakcie rekonwalescencji po urazach narządu ruchu, w chorobach przemiany materii, w tym niedoczynności tarczycy, problemach dermatologicznych, układu oddechowego i naczyniowego czy ginekologii. Jest także sposobem na poprawę ogólnej kondycji organizmu w stanach zmęczenia czy osłabienia.
Kąpieli nie należy jednak stosować, gdy ze względu na stan organizmu niewskazane jest jego narażenie na działanie silnych bodźców. Korzystanie z dobrodziejstw soli leczniczej warto zawsze skonsultować z lekarzem. To w końcu lek a nie, jak większość soli kąpielowych, produkt kosmetyczny.
Bocheńską Leczniczą Sól Jodowo-Bromową znajdziemy w aptekach i sklepach zielarsko-medycznych na terenie całego kraju.
Więcej informacji na stronie www.salco.pl
Wkrótce artykuł na temat Inhalacji solą bocheńską.
Artykuł sponsorowany
Może Cię również zainteresować: