V Krakowskie Senioralia, 7-9 czerwca

Najbliższe Krakowskie Senioralia będą różniły się od poprzednich. W tym roku intencją organizatorów jest zainspirowanie seniorów do bycia aktywnym. W trzydniowym programie wydarzenia znajdą się koncerty, m.in. występ barda Andrzeja Sikorowskiego, pokazy mody, występy taneczne oraz nauka tańca, a także bezpłatne badania i porady.

Krakowscy seniorzy to ogromny kapitał miasta. Małopolscy włodarze nie chcą pozwolić, aby pozostał niewykorzystany. W interesie wszystkich mieszkańców i samych seniorów jest, aby 200 tysięcy osób starszych, które w większości są samodzielne i dobrze wykształcone, znalazło dla siebie miejsce, w którym spożytkują swój potencjał.
Co roku jest taki ważny czas, kiedy seniorzy są bardzo widoczni w przestrzeni miasta – to właśnie czas Krakowskich Senioraliów. To święto, kiedy seniorzy przypominają: jesteśmy, mamy się dobrze i chcemy Wam przedstawić nasze pasje, które realizujemy pomimo wieku. Krakowskie Senioralia są przygotowywane przez seniorów dla seniorów. Każdy z punktów czerwcowego wydarzenia został zaproponowany przez seniorów m.in. z Centrum Seniora i CAS-ów. Bardzo aktywnie na tym polu działa również Krakowska Rada Seniorów i Miejskie Dzienne Domy Pomocy Społecznej. Zainteresowania osób starszych są inspiracją dla organizatorów, dlatego miejsce, jak i konwencja co roku ulegają zmianie – mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS.
Artyści Seniorom
„Artyści Seniorom” – pod takim hasłem przebiegać będzie wielki koncert z okazji V Krakowskich Senioraliów. – Tym elementem chcemy przyciągnąć uwagę seniorów, aby zechcieli przyjść na Senioralia i dobrze się bawić – wyjaśnia Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Seniorów. Zaproszono wielu artystów opery i operetki, których występy cieszą się zawsze ogromną popularnością wśród seniorów, a nie zawsze mogą oni sobie pozwolić na bilety do instytucji kultury.
Przegląd senioralnych zespołów teatralnych i innych form scenicznych to coś dla ducha. Formuła tego spotkania będzie bardzo różnorodna i myślę, że dzięki temu ciekawa. Potańcówka w konwencji starych przebojów to już sprawdzona atrakcja, której wyczekują seniorzy. Zresztą co roku pytamy krakowian, co im się podobało, a co nie i co chcieliby zobaczyć w kolejnej edycji. W tym roku proponujemy mocny akcent międzypokoleniowy w postaci konkursówkontynuuje Mateusz Płoskonka.

Andrzej Sikorowski na scenie
Obok gwiazd muzyki operowej wystąpi kochany przez wszystkich krakowski bard Andrzej Sikorowski, lider grupy Pod Budą, występujący na scenie od prawie 50 lat, nazywany jednym z symboli Krakowa. Andrzej Sikorowski od 12 lat koncertuje z córką Mają jako autor tekstów, kompozytor, akompaniator i partner wokalny. Na płycie „Okno na Planty” śpiewa, że ma w genach wpisane to miasto.
Jak opowiadał w wywiadzie („Gazeta Senior”, 03.2017), jego piosenki powstają w trakcie jedzenia, spacerów, biesiadowania z ludźmi, pod prysznicem. „Najtrudniej wykombinować, o czym piosenka będzie, do jakiej puenty ma zmierzać. Czasem jest to błysk i jedno popołudnie, z innymi zmagam się całymi miesiącami” – mówił.
Nie lubi siedzieć w studiu i nagrywać. Esencją jest dla niego koncertowanie dla ludzi, których lubi widzieć, więc zawsze podczas koncertów prosi o odrobinę oświetlenia na sali. „Jak dostrzegam, że pani w drugim rzędzie ociera łzę, to wtedy czuję się dobrze. To dla mnie znaczy więcej niż oklaski”.
Choć uwielbia Kraków, był taki czas, gdy zdradził go na pewien czas. W 1995 r. zamieszkał w Rząsce, która dziś znajduje się już w granicach terytorialnych Krakowa. Przyznaje jednak, że z ulgą wrócił do miasta. Ojciec barda wychował się w Rynku, pradziadek miał w Sukiennicach stragan. Tradycja zobowiązuje!
Andrzej Sikorowski od 50 lat koncertuje. Nagrał ponad 20 płyt, wychodzi, że jedną na 2,5 roku. „Cenzorami” pisania barda są jego żona i córka, one są także pierwszymi czytelniczkami jego tekstów. Zapytany o to, jak radzi sobie z popularnością, odpowiedział: „Wychodzę do rynku i czasem ktoś się do mnie uśmiechnie, czasem poprosi o autograf”.
7 czerwca na Placu Szczepańskim mieszkańcy Krakowa i wszyscy przyjezdni na Krakowskie Senioralia będą mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć Andrzeja Sikorowskiego na żywo.  Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny na wszystkie atrakcje!

Seniorom życzę czerwcowego słońca, dużo energii i aby pamiętali o nas, bo my pamiętamy o nich. Dzięki nim możemy być aktywni na ich rzecz – zaprasza Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS.

źródło: Gazeta Senior Kraj wyd. 5.2018

fot. Adam Golec

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds