VITA – dla zdrowia seniorów

Czym jest kompleksowa ocena geriatryczna, kto powinien poddać się badaniom diagnostycznym? O profilaktyce zdrowia seniorów rozmawiamy z dr. Edytą Karasek, lekarzem geriatrą i prezesem zarządu VITA – Przychodni Lekarzy Specjalistów i Stomatologów.

dr Edyta Karasek

dr Edyta Karasek lekarz geriatra

Gazeta Senior: VITA Przychodnia Lekarzy Specjalistów i Stomatologów działa już ponad 60 lat. Z Państwa usług korzystają nie tylko wrocławianie, ale i osoby z całego Dolnego Śląska. Co wyróżnia Was spośród innych centrów medycznych?

Edyta Karasek: Przede wszystkim doświadczenie w leczeniu pacjentów – pracuje u nas obecnie ponad 100 lekarzy i wysoko wykwalifikowany personel medyczny. Mamy świetną lokalizację – w samym centrum Wrocławia, co pozwala łatwo do nas dotrzeć. Dysponujemy też nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Dzięki konsultacjom i badaniom wykonywanym w jednym dniu i w jednym miejscu nasi pacjenci mogą kompleksowo zbadać swoje zdrowie, nie tracąc przy tym czasu. Pacjent pilnie potrzebujący pomocy może na nią liczyć w dniu zgłoszenia i ma do dyspozycji wielu specjalistów.

G.S.: Jedną z wielu poradni specjalistycznych w Vicie jest poradnia geriatryczna. Na jaką pomoc możemy w niej liczyć?
E.K.: Lekarz geriatra to taki lekarz, który ma holistyczne podejście do starszego człowieka, ponieważ wie, jakie problemy mogą występować u osób starszych. W geriatrii ważna jest znajomość tzw. wielkich problemów geriatrycznych, czyli przewlekłych zaburzeń typowych dla osób starszych, upośledzających ich sprawność funkcjonalną i przez to negatywnie wpływających na jakość życia starszych pacjentów. Do tych wielkich problemów geriatrycznych zalicza się: upadki i zaburzenia równowagi,  nietrzymanie zwieraczy (moczu, stolca), upośledzenie wzroku i słuchu, zaburzenia otępienne z majaczeniem, depresję wieku podeszłego, zespół słabości, wielolekowość i związany z nią zespół jatrogenny. To właśnie geriatra mając do dyspozycji całościową ocenę geriatryczną jest w stanie wykryć właśnie te problemy, bo patrzy na starszego człowieka całościowo, a nie wyrywkowo. Mając na uwadze różne zmiany, jakie zachodzą w mózgu z biegiem czasu, warto zbadać swoją pamięć i inne funkcje poznawcze w sposób fachowy. W Przychodni VITA oferujemy osobom po 60 roku życia kompleksowe badania funkcji poznawczych, w tym pamięci, na podstawie których badający psycholog ocenia stan funkcjonalny naszej sprawności umysłowej i przekazuje nam informacje, co dalej należy zrobić. Wcześnie wykryte zaburzenia funkcjonowania mózgu można odpowiednio leczyć i opóźnić postęp upośledzenia funkcjonowania organizmu. Warto zdać sobie sprawę, że ubytki pamięci to czubek góry lodowej w procesie zespołów otępiennych prowadzących do zanikania ogólnej sprawności funkcjonalnej człowieka. Oprócz rozpoznawania zaburzeń kładziemy również nacisk na profilaktykę, gdyż aby być sprawnym w starości, należy zadbać o to wcześniej. I choć różne schorzenia przyspieszają proces starzenia się organizmu i utraty jego sprawności, to odpowiednio wcześnie zdiagnozowane problemy zdrowotne i wdrożone leczenie pozwalają przywrócić VITAlność i sprawność.

G.S.: Kto i w jakiej sytuacji powinien skorzystać z konsultacji i kompleksowej oceny geriatrycznej?
E.K.: Na pewno osoby powyżej 60 roku życia, u których bliscy zauważyli zmiany w zachowaniu, zaburzenia pamięci, pogorszenie sprawności. Konsultacje są także wskazane w sytuacji, gdy pacjent nie był jeszcze kompleksowo badany oraz gdy wykazuje niechęć do hospitalizacji. Kompleksowa ocena geriatryczna to także sposób, by uniknąć kilkukrotnych wizyt lekarskich, co bywa obciążające dla najbliższych krewnych, zwłaszcza gdy nie mają czasu na asystowanie starszej osobie oraz gdy nie jest ona w pełni samodzielna w poruszaniu się. Warto skorzystać z konsultacji, jeśli zależy nam, aby nasz bliski jak najdłużej pozostawał w dobrym zdrowiu.
W ramach pakietu ambulatoryjnego Kompleksowej Diagnostyki Geriatrycznej specjalista wykona całościową ocenę geriatryczną pacjenta bez konieczności pobytu w szpitalu. Lekarz geriatra zbierze szczegółowy wywiad od pacjenta i opiekuna, przeprowadzi badanie i ustali zalecenia dotyczące dalszego postępowania oraz leczenia. Na miejscu zostaną wykonane niezbędne badania diagnostyczne i konsultacje. I to wszystko podczas zaledwie jednej wizyty! Bez czekania, bez kolejek, bez zbędnego wysiłku.

G.S.: Na czym dokładnie polega całościowa ocena geriatryczna?
E.K.: Plan badań w ramach całościowej oceny geriatrycznej obejmuje: ocenę sprawności funkcjonalnej, ocenę nastroju, stanu psychicznego, stanu odżywienia organizmu i sprawności umysłowej seniora, a także warunków socjalnych i jego indywidualnych potrzeb. Wykonujemy także pomiary antropometryczne oraz pomiar ciśnienia i badanie EKG.

G.S.: A badania diagnostyczne?
E.K.: Z myślą o kompleksowym podejściu do oceny zdrowia seniora stworzyliśmy specjalny program badań diagnostycznych, który jest Przeglądem zdrowia 65+ dedykowanym osobno kobietom i mężczyznom. Pacjent wykonuje wszystkie zaplanowane badania i z wynikami trafia na konsultację geriatryczną. Lekarz geriatra po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu lekarskiego i zbadaniu pacjenta podsumowuje wyniki badań i stan funkcjonalny pacjenta, po czym ustala indywidualne zalecenia.
Do dyspozycji pacjentów są następujące badania diagnostyczne: EKG, USG, w tym USG naczyń, USG serca, RTG, badania laboratoryjne, badanie słuchu oraz konsultacje specjalistyczne jak: okulista, laryngolog, neurolog, kardiolog, angiolog, diabetolog, reumatolog, ortopeda, gastroenterolog oraz rehabilitacja.

G.S.: Prowadzicie Państwo także zajęcia gimnastyczne dla seniorów.
E.K.: Tak, w ramach działania poradni geriatrycznej seniorzy mogą skorzystać ze specjalnie im dedykowanej rehabilitacji (Senior FITNESS). Udział w zajęciach zostanie poprzedzony oceną fizjoterapeutyczną, czyli oceną sprawności ruchowej i wydolności krążenia.
Gimnastyka seniorów zawiera 10 zajęć mających na celu: poprawę sprawności ruchowej, czyli równowagi, elastyczności, gibkości i wytrzymałości oraz zwiększenie siły i masy mięśniowej. Seniorzy zdobędą również praktyczną wiedzę w zakresie nauki wstawania po upadku. Każde zajęcia trwają 30 minut.
Co istotne, pacjenci wymagający rehabilitacji specjalistycznej mają indywidualnie dobierane programy. Do takich osób należą seniorzy z chorobą zwyrodnieniową stawów, chorobą Parkinsona, osteoporozą, zespołem słabości oraz po endoprotezoplastyce stawu kolanowego i stawu biodrowego. Przy zakupie 10 zabiegów fizjoterapeutycznych dostaniemy 20% zniżki.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Pakiet rehabilitacja Zdrowy Senior

Wariant 1 (cena po zniżce 300 zł):
Ćwiczenia indywidualne x 5
Masaż całego kręgosłupa x 1
2 dowolne zabiegi fizykoterapii (elektroterapia, laser, ultradźwięki, magnetoterapia) x 5 (rodzaj zabiegu do ustalenia z fizjoterapeutą)

Wariant 2 (cena po zniżce 500 zł):
Ćwiczenia indywidualne x 10
Masaż całego kręgosłupa x 2
2 dowolne zabiegi fizykoterapii (elektroterapia, laser, ultradźwięki, magnetoterapia) x 5 (rodzaj zabiegu do ustalenia z fizjoterapeutą)

Patronat medialny Patronat medialny Targi Viva Seniorzy

VITA, ul. Oławska 15, 50-123 Wrocław
Tel. 71/343 22 65 71, 71 /343 35 56
www.vita.wroclaw.pl

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

e-mail: kontakt@vita.wroclaw.pl

 

VITA poradnia geriatryczna

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds