W orkiestrach dętych siła

Mariusz Dziubek z DziubekBand to znanym naszym czytelnikom dyrygent z pamiętnego, noworocznego koncertu w Narodowym Forum Muzyki. Wydarzenie zachwyciło zaproszonych na nie seniorów, dlatego dziś rozmawiamy o przygotowaniach do kolejnego wyjątkowego koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Międzynarodowego Dnia Muzyki, które przypadają 1 października.

Linda Matus: Pańskie koncerty to show, które serwuje Pan słuchaczom, a właściwie widzom. Czy tym razem będzie podobnie?
Mariusz Dziubek: Kto był na koncercie w NFM, będzie zachwycony naszą jesienną propozycją. Dlaczego? Jeżeli chodzi o podobieństwa, to będzie gościć duża orkiestra dęta, bo dęciaki są moją pasją. Popularyzujemy w Polsce to, co jest już znane w Niemczech, Holandii, USA, czyli tzw. koncertowe orkiestry dęte. Słowa znanej piosenki mówiące, że „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”, nabierają nowego znaczenia. Chcemy zmienić postrzeganie dętych zespołów, które Polakom kojarzą się z marszem. Nawet osoby, które chodzą regularnie do filharmonii, czasem nie potrafią sobie wyobrazić, że orkiestra dęta potrafi zagrać koncertowo. A potrafi i pokazaliśmy to już naszym słuchaczom.

L.M.: Jest Pan prekursorem tego typu wydarzeń na naszym polskim gruncie.
M.D.: Jestem specjalistą w dziedzinie instrumentów dętych i jest to moja wielka pasja.
Pochodzę z Darłowa, w którym nie było szkoły muzycznej, więc postanowiliśmy z ojcem, że zdam do szkoły wojskowej, która kształci muzyków do orkiestry wojskowej. Ukończyłem liceum ze specjalnością gry na puzonie. Grałem również na akordeonie. To właśnie ten instrument zaszczepił we mnie myślenie harmoniczne. Wtedy to zacząłem interesować się aranżacją i specyfiką gry na różnych instrumentach. Gdy zostałem tamburmajorem (dyrygentem orkiestry podczas marszu), to pomyślałem, że warto kształcić się w tym zawodzie i zdałem do Akademii Muzycznej w Warszawie na kierunek dyrygentury symfoniczno-operowej. Nieskromnie powiem, że przecierałem szlaki w wojsku, studiując cywilny kierunek.

L.M.: Wojskowy dryl i sztuka. Czy to się da połączyć?
M. D.: Trzeba być zdyscyplinowanym artystą. Jest to połączenie dwóch żywiołów. Nie można być, tylko artystą, ale i sama dyscyplina to za mało. W szeregach armii nikt nas nie zwalnia z zajęć wojskowych. Seniorzy wiedzą, o co chodzi, większość była w wojsku.

L.M.: Najlepsze wspomnienia to koledzy z wojska.
M.D.: Pozdrawiam wszystkich kolegów z wojska (śmiech). Zajęcia wojskowe dodają energii, animuszu, uczą wytrwałości w dążeniu do celu. Jeżeli pojawia się jakaś życiowa przeszkoda, to łatwiej sobie z tym poradzić.

L.M.: Czego jeszcze możemy się spodziewać po jesiennym koncercie?
M.D.: Jesienny koncert będzie wyjątkowy. W NFM pokazałem tylko tworzywo, czyli dętą orkiestrę koncertową, a teraz dołączymy muzykę obrazową i włączymy zmysł wzroku. Hala Stulecia nam w tym pomoże, ponieważ dźwięk pięknie się tu rozchodzi. Pojawią się telebimy, na których będziemy widzieć muzykę, będzie ona malowana przez malarza i grafika. Usłyszymy i zobaczymy także pojedynek na instrumenty. Całość będzie mieszanką muzyki rozrywkowe i klasycznej. Będą się przewijać tematy filmowe znane czytelnikom. Polska solidna sztuka filmowa: „Pan Wołodyjowski”, „Janosik” i wiele innych.
Koncert jest adresowany do seniorów, ponieważ 1 października to święto seniorów, ale i muzyki, dlatego dla młodszych też coś się znajdzie, np. motywy z „Gwiezdnych wojen”.
Całe wydarzenie poprowadzą Zbigniew Adamski i Paweł Gołębski. Z Adamskim, dystyngowanym, eleganckim konferansjerem, dzielą nas pokolenia, ale świetne nam się współpracuje. A dla równowagi pojawi się prawdziwy showman Paweł Gołębski, młodsza szkoła konferansjerki. Liczymy na 5 tysięcy osób na sali. Zapraszamy.

Koncert DziubekBand

Orkiestra Wszechczasów złożona z ponad 50 muzyków przypomni znane tematy muzyczne we wspaniałych aranżacjach – stare szlagiery, jak również nowoczesne brzmienia dedykowane dla młodych pokoleń. Na ten koncert trzeba przyjść razem!

Z orkiestrą wystąpi  m.in.

  • Agata Chodorek – znakomita wrocławska sopranistka, laureatka festiwali i konkursów wokalnych;
  • Natalia Lubrano – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, wykonująca muzykę jazzową
    i elektroniczną;
  • Beat Beast – grupa perkusyjna, której nietuzinkowy show, łączy efektowne techniki perkusyjne z energią
    i pomysłem;
  • Jacek Kawalec – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy;
  • Dziubek Band – jedyna orkiestra w Polsce złożona wyłącznie z instrumentów dętych i perkusyjnych, wzbogaconych sekcją rytmiczną. Założycielem jest Mariusz Dziubek – charyzmatyczny dyrygent, producent, aranżer, wykładowca, który dzięki swej twórczości wprowadza nowoczesne brzmienie instrumentów dętych na rynku muzycznym.

Program            

  • SUPER SENIOR  MIX czyli przeboje filmowe z tamtych lat: Stawka większa niż życie, Kariera Nikodema Dyzmy, Vabank, Czarne chmury, Polskie drogi, Pan Wołodyjowski, Janosik
  • SUPER JUNIOR  MIX czyli zawsze na czasie: James Bond OO7, Indiana Jones, Gwiezdne wojny,
    Mission Impossible, Spiderman, Blues Brothers
  • GABRIEL OBOE – solo wokaliza sopranowa
  • POJEDYNEK NA INSTRUMENTY czyli AC/DC Thunderstruck / Lot trzmiela / Taniec  z szablami
  • MELODIE ŚWIATA  z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki –  Bamboleo  &  Amor, Amor  &  Sway & Kozaczok & Kankan & Samba de Janerio – tancerze przed sceną
  • LIBERTANGO – solo akordeon
  • MAMO, NASZA MAMO (Niemen & Niebiesko – Czarni)

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds