Rekord pobity! Relacja – Inauguracja Dni Seniora Wrocław 2017

W piątek, 15 września rozpoczęły się Dni Seniora we Wrocławiu. Podczas inauguracji bawili się nie tylko wrocławianie, ale przyjezdni z całej Polski i z zagranicy. Nie tylko seniorzy, ale również młodsze i najmłodsze pokolenia. Pobito Rekord Kapeluszowy Wrocławia, a Marsz Kapeluszy przeszedł z pl. Nowy Targ do Rynku, gdzie rozpoczęła się kolejna część imprezy. Było głośno, radośnie i bardzo kolorowo!

Wrocławskie Centrum Seniora razem z partnerami już po raz dziewiąty zorganizowało Dni Seniora, choć, jak podkreśla Robert Pawliszko, szef WCS, to seniorzy są tu gospodarzami, a Centrum jedynie koordynuje całe przedsięwzięcie. Dodajmy, że niemałe przedsięwzięcie – przez niecały miesiąc we Wrocławiu odbędzie się prawie 200 imprez dedykowanych osobom starszym.

Prawie 1500 kapeluszy!

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie na pl. Nowy Targ, gdzie odbyła się rejestracja kapeluszy i bicie Kapeluszowego Rekordu Wrocławia. Okazało się, że pobiliśmy zeszłoroczny wynik – z 1300 na 1493 kapelusze! Ten znak rozpoznawczy senioralnego święta towarzyszył wszystkim uczestnikom inauguracji. Były kapelusze eleganckie, z epoki, meloniki, kowbojskie, wykonane samodzielnie, z małym i dużym rondem, ozdobione kwiatami, owocami, piórami. Jedna z pań przyozdobiła nim nawet swojego pupila. Jak stwierdziła, od lat przychodzi na Marsz Kapeluszy razem z psem, więc i on musi być w tym dniu elegancki i rozpoznawalny.

Po biciu Kapeluszowego Rekordu Wrocławia z pokazem tanecznym wystąpiła senioralna grupa „Gracje”, zaprezentował się kabaret „Drugi”, zatańczono też międzypokoleniową Zumbę Gold. Widowiskowo wyglądały pokazy z ogniem. Wszyscy chętni, a było ich niemało, bezpłatnie robili sobie zdjęcia w fotobudce oraz degustowali owocowe soki wyciskane na miejscu przez firmę Muke. Na stoisku informacyjno-promocyjnym Centrum Medycznego Synexus, złotego partnera Dni Seniora, można było dowiedzieć się, jakie badania wykonamy bezpłatnie w ramach Dni Seniora. Informacją służyły także stoiska Mennicy Wrocławskiej oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, które przygotowały bogatą ofertę wydarzeń z okazji Święta Seniorów.

seniorzy4

Nagrody dla „Przyjaciół Seniorów”

Później barwny korowód przeszedł ulicami miasta do Rynku. Przy dźwiękach orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji pod wodzą kapelmistrza komisarza Adama Witisa pochód prowadzili królowa Dni Seniora 2017 – dr Walentyna Wnuk wraz z królem Jerzym Sosnowskim, przewodniczącym zarządu UTW w UWr., licznie reprezentowanym przez słuchaczy. Za nimi zgodnym krokiem podążali przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Seniora. Robert Pawliszko w przebraniu Kapelusznika z „Alicji w krainie czarów” zachęcał wszystkich przechodniów do przyłączenia się w obchody senioralnego święta.

W Rynku wszystkim zgromadzonych oficjalnie przywitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i przekazał klucze do bram Wrocławia królewskiej parze seniorów. Statuetki z rąk prezydenta otrzymali „Przyjaciele Seniorów”. Już po raz drugi wyróżniono osoby, które aktywnie działają na rzecz osób starszych. Spośród 10 zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu wybrała 5 osób, nagradzając je tytułem „Przyjaciel Seniorów” i statuetką, które otrzymali: prof. Zofia Hasińska, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Krzysztof Strecker, prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Marian Ferenc, prezes Fundacji „Aktywny Senior”, Jerzy Grzesiak, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjazne Osiedle” Nowy Dwór Wrocław, Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

seniorzy2

 

Zwycięzcy konkursu kapeluszowego

Wręczono także nagrody w konkursie kapeluszowym w trzech konkursowych kategoriach oraz wyróżniono twórców dwóch najbardziej oryginalnych kapeluszy. W kategorii Kapelusz kreatywny pierwsze miejsce zajęła pani Helena z DPS przy ul. Mącznej za kapelusz pt. „Na głowie kobiety cały świat”, wykonany z rurek zrobionych z gazety, usztywniony drutem w formie półkuli ziemskiej i przyozdobiony mapami kontynentów. Drugie miejsce zdobyła pani Krzysztofa z DDP przy ul. Ciepłej za kapelusz zrobiony z opakowań po lekach, pudełek i nakrętek, kształtami nawiązujący do wrocławskich budynków. „Brąz” otrzymała pani Grażyna z Klubu Nauczycielskiego IZIS z Bogatyni za kapelusz pt. „Tron Izis”.

W kategorii Kapelusz ekologiczny zwyciężczynią została pani Ewa z grupy WCS „Niespodzianki” za przepiękny kapelusz w całości wykonany z żywych kwiatów. Drugie miejsce zajęła pani Maria z DPS przy ul. Mącznej za kapelusz wykonany w technice wikliniarskiej w całości z gazet, a trzecie pani Janina za kapelusz, do zrobienia którego posłużyły denka z kliszy do prześwietleń oraz kwiaty z wytłaczanek na jajka.

Laureatami Duetu kapeluszowego zostali: pani Maria z grupy „Kreatywni” wraz z wnuczką (pierwsze miejsce), państwo Cecylia i Marian z Klubu Seniora „Magnolia” (drugie miejsce) oraz państwo Anna i Ryszard z Klubu Seniora „Magnolia” (trzecie miejsce). Nagrody ufundowała Mennica Wrocławska.

seniorzy6

Największy kapelusz

Wyróżniono także twórców najbardziej oryginalnych kapeluszy. Nagrodę specjalną w postaci weekendowego wyjazdu dla dwóch osób ufundowanego przez Biuro Turystyczne Bratniak za kapelusz i suknię wykonane w całości z wycinków kolorowych gazet otrzymała pani Eugenia z Klubu Seniora na Muchoborze Małym. Wrocławskie Centrum Seniora i Scena Kamienica wyróżniło największy w tym roku kapelusz, który jest zarówno kreatywny, ekologiczny, jak i międzypokoleniowy, stworzony przez grupę O-CAL-eni aktywnie działającą przy Wrocławskim Centrum Seniora. Jak powiedziała Ewa Rapacz, liderka grupy, zaczęło się od burzy mózgów, która skończyła się dopiero w 40 godzinie od chwili ukończenia pracy, a materiały użyte do wykonania kapelusza, m.in. firanki, które już swoje odwisiały czy trzy szczotki pozbawione włosia, dostały „drugie życie”. Nagrodę dla największego kapelusza ufundowała Scena Kamienica.

Para królewska tańczy

Na scenie w Rynku pojawili się także król i królowa seniorów, którzy potem zatańczyli, zachęcając do wspólnej zabawy innych.  A było się przy czym bawić! Koncert Izabeli Możdżeń z zespołem IM FANKI TIM został oceniony bardzo pozytywnie, o czym świadczyły nie tylko opinie seniorów, ale i bisy. Wokalistka zaśpiewała znane i lubiane utwory z repertuaru m.in. Anny Jantar oraz piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Imprezę poprowadził Jerzy Skoczylas, który  w roli konferansjera jest po prostu niezastąpiony. Bawiono się lokalnie, krajowo i międzynarodowo: do Wrocławia przybyli bowiem seniorzy m.in. z Opola, Częstochowy, Kołobrzegu, Gdańska, przyjechała również berlińska grupa seniorów „Seniorenforderveien” zorganizowana przez panią Nazife Demir z „Berlin meets Wroclove”.

seniorzy1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrocław europejską stolicą seniorów!

Dużym zaskoczeniem dla pytanych przez nas osób był udział w Święcie Seniorów innych grup pokoleniowych. Bawili się 30 i 40-latkowie, studenci, uczniowie i dzieci. Było więc nie tylko senioralnie, ale i międzygeneracyjnie. Oraz międzynarodowo. Jak trafnie zauważyła królowa seniorów, dr Walentyna Wnuk, Wrocław powinien stać się stolicą europejską seniorów. Mamy nadzieję, że ten pomysł zostanie wcielony w czyn.

Piątkowy dzień nie był zakończeniem Dni Seniora we Wrocławiu. Wręcz przeciwnie – przez prawie cztery tygodnie, aż do 13 października, będzie się jeszcze dużo działo! W programie, dostępnym na stronie internetowej: www.seniorzy.wroclaw.pl oraz w harmonogramie, wydawanym od 1 września w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, znajduje się prawie 200 wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, edukacyjnych, prozdrowotnych, sportowych. Koncerty, potańcówki, bale, festiwale filmowe i muzyczne, wykłady, warsztaty – nie sposób wszystkich wymienić, zapraszamy więc na stronę internetową WCS oraz po harmonogramy w wersji papierowej.

Tekst: Magda Wieteska, Fotorelacja: Ilona Zakowicz

Zaproszenie na Marsz Kapeluszy rozpoczynający obchody Wrocławskich Dni Seniora 2017 r. Do zobaczenia!

Gazeta Senior jest strategicznym patronem medialnym Dni Seniora Wrocław 2017.

 

 

marsz kapeluszy 2

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds