W służbie społeczeństwu

W służbie społeczeństwu

Warsztaty dziennikarstwa obywatelskiego

Lubisz być na bieżąco z tym, co się dzieje? Cenisz rzetelne dziennikarstwo, jesteś dociekliwy, a jeśli słuchasz plotek, to tylko po to, by móc je później zweryfikować? Czujesz, że masz w sobie tę dziennikarską żyłkę? Spróbuj swych sił! Dla mieszkańców powiatu poznańskiego w wieku od 50. do 75. lat Stowarzyszenie Na Tak zorganizowało cykl warsztatów dziennikarstwa obywatelskiego.

Termin dziennikarstwo obywatelskie pochodzi z języka angielskiego (citizen journalism) i oznacza dziennikarstwo uprawiane w interesie społecznym przez osoby niebędące zawodowymi dziennikarzami. Ten typ działalności miał szansę rozwinąć się głównie dzięki Internetowi, gdyż jest to platforma na której każdy ma szansę opublikować swoje treści (w przeciwieństwie do tradycyjnych mediów – prasy, radia i telewizji) i dotrzeć do pewnej grupy odbiorców.
Warsztaty rozpoczną się w styczniu przyszłego roku i potrwają do końca czerwca 2015. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, czym jest dziennikarstwo obywatelskie i jak wygląda specyfika pracy w poszczególnych mediach, poznać tajniki pracy reportera, spróbować swoich sił w redagowaniu informacji i tekstów pod okiem profesjonalistów oraz doświadczyć radości zobaczenia własnego tekstu opublikowanego w Internecie. Warsztaty dziennikarskie odbywać się będą w siedzibie Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Bukowska 27/29). Adeptów sztuki dziennikarskiej wezmą pod swe skrzydła doświadczeni mistrzowie pióra – dziennikarze z Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych PION, m.in. pani Ewelina Węglewska.

Ewelina Węglewska, Absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Działalność dziennikarską rozpoczynała w warszawskim Sztandarze Młodych. Pracowała w prasie lokalnej, była redaktorem naczelnym gazety i rozgłośni zakładowej ABC Lechii. Współpracowała z Ośrodkiem TVP w Poznaniu. Choroba i niepełnosprawność na pewien okres przeszkodziły jej w czynnym uprawianiu dziennikarstwa, do którego powróciła 11 lat temu, zaczynając długoletnią współpracę z miesięcznikiem „Filantrop Naszych Czasów”. Laureatka konkursu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o nagrodę im. Wojciecha Dolaty za cykl „Jak pokonać te schody?” (2005 rok). Lubi operę, dobrą książkę i dotyk wiatru we włosach, gdy podróżuje elektrycznym skuterem. W portalu PION pracuje od kwietnia 2012.
źródło: www.pion.pl

„Podpowiadamy, kierujemy, czuwamy”
Podczas rozmowy o warsztatach zapytaliśmy przyszłą prowadzącą, skąd pomysł na naukę dziennikarstwa obywatelskiego – czy seniorom nie wystarczą te już dostępne media i odrobina nowinek od osiedlowych plotkarek? I co ze stroną techniczną – co z obsługa komputerów, dyktafonów i wszystkich tych urządzeń, z których przecież nie wszyscy na co dzień korzystają? Co z publikowaniem artykułów w Internecie, on-line? Pani Waglewska skutecznie rozwiała nasze wątpliwości tłumacząc, że każdy z nas ma swoje zainteresowania i marzenia, a niektóre z nich odkrywamy późno, będąc już osobami dorosłymi, zapracowanymi. Kiedy przechodzimy na emeryturę, łapiemy chwilę oddechu, możemy wrócić do tego, na co kiedyś nie mieliśmy czasu. Nie będzie to już konkurowało z pracą zawodową, nie będzie też źródłem dochodu – będzie tylko i aż realizowaniem siebie, rozwojem własnych zainteresowań, szansą na spotkanie ciekawych ludzi i na kreatywne spędzanie czasu. Bariera technologiczna nie będzie problemem, prowadzący będą służyć pomocą na każdym etapie pracy, będą podpowiadać, kierować i czuwać. Część zajęć będzie teoretyczna – wówczas uczestnicy poznają tajniki pracy dziennikarza i rozmaite gatunki dziennikarskie. Późniejsze zajęcia będą już bardziej indywidualnymi spotkaniami, co pozwoli na intensywniejszą pracę – począwszy od doboru tematu, przez realizację pomysłu, a na samej publikacji skończywszy. Po zakończeniu warsztatów redakcja portalu PION chętnie przyjmie najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów do pracy w charakterze wolontariuszy.

Zapisy
Osoby, które chciałyby brać udział w zajęciach proszone są o kontakt mailowy z panią Katarzyną Bartoszewicz (k.bartoszewicz@pion.pl, w temacie wiadomości należy wpisać: Bądźmy jak wino) lub kontakt telefoniczny z panią Eweliną Węglewską (tel. 502 432 504, w dni powszednie między 10.00 a 18.00). Zainteresowani otrzymają formularz zgłoszeniowy do wypełnienia. Po przeanalizowaniu preferencji przyszłych uczestników co do rozkładu i terminarza zajęć opracowany zostanie ich harmonogram. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15.12.2014. Nie są wymagane żadne zaświadczenia czy dokumenty, jednym kryterium jest wiek. O przyjęciu na warsztaty zdecyduje kolejność dostarczenia formularzy zgłoszeniowych do organizatora. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chętnych błyskawicznie przybywa, więc zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by nie zwlekali. Liczba miejsc jest ograniczona.

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Poznań grudzień 2014 – styczeń 2015

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds