Wakacje w kraju, czy za granicą

Wakacje w kraju, czy za granicą

To oczywiście rozważania czysto teoretyczne, bo Bałtyk jest …. Zatem wakacje w kraju?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Ekonomia

Preferencje i przyzwyczajenia, czy zwykła ekonomia decyduje o tym gdzie spędzacie wakacje. Z gustami nie ma co dyskutować. Jednak okazuje się, że oferty w hotelach ma wyspach greckich, w Hiszpanii mogą być konkurencyjne do tych znad polskich jezior a nadmorskich kurortów. Gdy porównamy ceny w polskich hotelach, a do tego dołożymy jeszcze koszty posiłków w restauracjach, to może okazać się, że wyjazd do Grecji będzie kosztował mniej w wersji „wszystko w cenie” All inclusive. Są takie hotele na Rodos, Krecie, Kos czy w Chorwacji, że ceny są zbliżone do naszych krajowych. Wycieczka zorganizowana, jedzenie zapewnione, alkohol miejscowy w nieograniczonych ilościach, leżaki, basen, bezchmurne niebo.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Języki

Wakacje w kraju

Grecja, Peloponez, Monemwasia, alternatywa dla wakacji w kraju, fot.© Jerzy Dudzik

Pewną barierą w komunikacji są braki we władaniu językami zrozumianymi przez obsługę w hotelowej recepcji i przez kelnerów. Nie tylko Polacy starszego pokolenia mają problem z najpopularniejszymi językami turystycznymi, jakim jest angielski i niemiecki. Jednak zasada jest jedna. Zawsze porozumiesz się ze sprzedawcą jeśli masz pieniądze, a on chce sprzedać towar. Czy to złoto, czy woda mineralna? Płacenie w strefie euro banknotami i bilonem nie odbiega od sposobów stosowanych w Polsce. Może się zdarzyć, że nie dostaniesz reszty od ulicznego sprzedawcy, ale w dyskontach zawsze zapłacisz bezpiecznie kartą.

Reklama Reklama PolisyTravel

Smartfon tłumacz

W smartfonach masz możliwość zainstalowania tłumacza. Z angielskiego na polski tłumaczy teksty na bieżąco. To wygodne gdy zapomnisz nazw tygodnia w obcym jeżyku. Na You Tube znajdziesz sporo przykładów, jak posługiwać się w takim tłumaczem. To nawet może być zabawne. Każde nowe doznanie, to gimnastyka dla mózgu. Po wakacjach za granicą nie tylko pozostaną nowe fotki w smartfonie, ale i przybędzie synaps w mózgu. Coraz więcej ludzi z Polski jeździ za granicę. W ubiegłym roku jeszcze z ograniczeniami covidowymi ponad 8 milionów rodaków wybrało się na wakacje za granicę. A Ty ?

Dojazd

Zorganizowany dojazd przez biuro podróży wymaga od ciebie tylko słuchania się poleceń opiekunów. Biura podróży wiedzą, że mają wśród swoich klientów także takich, co pierwszy raz będą lecieli samolotem. Są na takie sytuacje przygotowani. Ilość turystów dostarczona samolotem musi się zgadzać z wykazem. Na lotnisku w Grecji, czy Hiszpanii, czeka na ciebie opiekun, rozdaje materiały informacyjne, i kieruje do autokaru, który zawiezie cię do wybranego hotelu.

Pogoda

Wakacje w kraju

Grecja, knajpeczki w porcie, fot.© Jerzy Dudzik

Lubimy jeździć na wakacje do krajów południowych. Północna Afryka też oferuje ciepłe morza i cudowną bryzę. To spora przyjemność, kiedy wychodzisz z morskiej wody i owiewa cię ciepły wiatr. Nie jest zimno, nie ma potrzeby owijania się w ręczniki po wyjściu z wody. Nie ma gęsiej skórki. Jednak nad Morzem Śródziemnym często plaże są kamieniste, dlatego większość używa obuwia kąpielowego. Trzeba o tym pamiętać przy pakowaniu walizki. Plusem żwirowych plaż jest brak piasku w ubraniu po powrocie do hotelu. Pogoda zwykle bezchmurna przez cały pobyt. Tak jest nawet we wrześniu i na początku października.

Ceny na mieście

Już od kilku lat  ceny w sklepach mamy zbliżone do europejskich. Nie robi większej różnicy, czy kupujesz w Polsce, czy w Grecji w dyskoncie. Zatem nie ma co przeliczać euro na złotówki i odwrotnie. Ustalasz sobie limit dzienny na wydatki na osobę i nie masz problemów. Przed wyjazdem możesz sobie założyć subkonto w euro i płacić kartą lub telefonem. Wtedy jeszcze łatwiej kontrolować wydatki. Tylko pamiętajcie, każde przeliczenie płatności ze złotówek na euro kosztuje. Warto przed wyjazdem założyć subkonto walutowe i wtedy nie dochodzą koszty przeliczania złotówek na euro. Zapytaj w swoim banku.

Ważne

Seniorzy zapominają, że należy się dodatkowo ubezpieczyć się na wypadek niespodziewanej choroby. Cena ubezpieczenia nie jest wysoka, a gwarantuje, że nie zostaniemy bankrutami. Odżałuj te 200 złotych i ubezpiecz się porządnie na wysoką kwotę leczenia. Lot samolotem to spore zmiany ciśnienia, wysokie temperatury na południu Europy, inny sposób żywienia, emocje. To wszystko może spowodować, że potrzebna będzie wizyta lekarza lub nawet hospitalizacja. Oczywiście trafiasz wtedy do prywatnej lecznicy, a tam ceny jak z kosmosu. Pamiętaj, ubezpiecz się przed wyjazdem.

Samochód z kierowcą

Kiedy jedziesz na wakacje, to sobie nie żałuj. Jeśli chcesz oszczędzać to zostań na działce, lub jedź do kampingów w Polsce, albo agroturystyki. Oglądanie obcych krain z autobusu wcale nie jest takie wygodne. Dużo przyjemniej jest wynająć samochód z kierowcą. Sam sobie planujesz, co chcesz zobaczyć. Poczuj się w końcu jak na wakacjach. Rozdawaj napiwki, korzystaj ze SPA, ciesz się radością obdarowywanych. W końcu wakacje, to ma być przyjemność. Zaszalej.

Wakacje w kraju

Wakacje w kraju

Hel, piaszczyste plaże, sporty wodne, fot.© Jerzy Dudzik

Jeśli jednak taki wyjazd cię przeraża, to zostań w kraju. Wybierz się nad Bałtyk z pięknymi piaszczystymi plażami. Ciesz się wakacjami w agroturystyce, nawiązywaniem nowych znajomości, zbieraniem grzybów i łowieniem ryb. To też emocje.

Kamienne budowle megalityczne

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds