Wakacje z wnukami!

Wakacje z wnukami!

Wakacje to bez wątpienia najlepszy czas dla najmłodszych. Szkoła się skończyła i każde dziecko zasługuję na relaks. Letnia przerwa powinna być radosnym wypoczynkiem i czasem poznawania nowych, ciekawych ludzi. Wakacje to także czas, kiedy dziadkowie mogą spędzić niezapomniane chwile ze swoimi pociechami, a jak dobrze wiemy, nikt tak nie potrafi ich rozpieścić jak właśnie babcia i dziadek. Spędzanie wspólnego czasu z wnukami to świetna zabawa, ale i również nauka. Warto w tym czasie zachęcać je do ruchu na świeżym powietrzu, a także wspólnego czytania, gotowania, czy grania. 

Relacje wnuków z dziadkami są wyjątkowe. To silna więź, która jest nie do zastąpienia. Dziadkowie bardzo często pełnią rolę opiekunów i ”starszych” wychowawców. Są stróżami i przewodnikami. Jednym słowem, obie strony potrzebują siebie nawzajem. Dziadkowie czerpią radość i satysfakcję, że mogą przekazać swoją wiedzę i doświadczenie wnukom, nauczyć ich wielu, wartościowych rzeczy i być dla nich otuchą w trudnych chwilach. Z kolei dla wnuków czas spędzony z dziadkami to niezapomniane chwile, wspaniała zabawa i poczucie bezpieczeństwa.

Podczas wakacji nie wszystkie dzieci mają okazję jechać na obóz wakacyjny, czy na wspólne wczasy z rodzicami. Za to większość dzieci wyjeżdża na wakacje do dziadków. Wieś, miasto, bez znaczenia. Dla najmłodszych sama myśl o wyjeździe do dziadków to wielka radość i niezapomniany wyjazd. W wakacje czeka wiele wspaniałych atrakcji dla najmłodszych, z których równie dobrze seniorzy mogą z nich korzystać i bawić się wspólnie z wnukami. Zobaczmy zatem, gdzie dziadkowie mogą miło spędzić czas z pociechami, by urozmaicić im wakacje.

WakePark – Park wodny

Jedną z najpopularniejszych rozrywek w ostatnim czasie jest WakePark. To nowoczesny kompleks sportów wodnych, który z pogody na pogodę przyciąga coraz więcej chętnych. Sporty wodne to forma aktywnego spędzania wolnego czasu i świetna zabawa. Dzieci uwielbiają wodę, a park wodny to idealne miejsce, by wyszaleć się i fajnie spędzić wolny czas. Nie trzeba być zawodowcem, aby spróbować sił w wakeboardingu. Wakeboarding to dyscyplina, która jest pokrewna do swnoboardu i kitesurfingu. Ten sport wodny jest dla każdego! Dla dzieci, które potrafią pływać i nie boją się wody – wakeboarding z pewnością okaże się fajną atrakcją i niezapomnianym przeżyciem.

W gorące dni warto wybrać się ze swoimi pociechami nad wodę, by zapewnić im ochłodzenie. WakePark może okazać się naprawdę fajnym pomysłem. Pamiętajmy jednak o nakryciu na głowę, kremach z filtrem, okularach przeciwsłonecznych i przede wszystkim o butelce wody mineralnej! 

Jeśli wnuk lub wnuczek nie przepada za takimi ekstremalnymi rozrywkami wystarczy zabrać dzieci w inne miejsce nad wodą. Ważne, by było bezpieczne. Wyjazd nad pobliskie jezioro zapewni wnukom frajdę i przyjemność z kąpieli. Gra w piłkę plażową, gra w karty, wspólne wyjście na lody, lub gofry urozmaicą chwile. Wiele dużych miast oferują mieszkańcom mini plaże, dzięki którym mogą poczuć się jak na rajskich wakacjach. Piasek, leżaki, fotele, mini baseny, lub lejąca się woda z węży, muzyka w tle – sprawiają, że takie place są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Z pewnością miejskie plaże to idealne miejsce dla dzieci i nie tylko. Warto zatem wybrać się z wnukami do miejskiej plaży i miło spędzić z nimi czas.

Jazda na rowerze

W tak piękną pogodę zachęcajmy wnuki do wyjścia na zewnątrz. Wycieczka rowerowa na pewno okaże się fajną zabawą i dobrym pomysłem, by przekonać dzieci do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na wspólną wycieczkę można wybrać się do parku, do lasu, lub nad jezioro. Można pomyśleć o dłuższym wyjeździe i wybrać się poza miasto. Piknik w chłodnym miejscu będzie smaczną zabawą i z pewnością niezapomnianą chwilą. Aby urozmaicić wycieczkę można wybrać się w miejsce, które przyciąga swoją historią i krajobrazem. Jeśli niedaleko rodzinnej miejscowości znajduje się jakiś malowniczy dworek, pałacyk, albo nawet muzeum, warto zabrać wnuka w takie miejsce. Wycieczka rowerowa będzie nie tylko świetną przygodą, ale również cenną lekcją historii i geografii. Podczas wycieczki warto pomyśleć o ruchu. Przebywając w parku, lub w lesie zachęćmy wnuki do kilkuminutowych ćwiczeń. Taka rozgrzewka to najlepsza gimnastyka nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Ruch na świeżym powietrzu – to podstawa.

Spacer

Wspólny spacer będzie równie przyjemny co jazda rowerowa. Jeśli pociecha nie ma ochoty na dłuższą wycieczkę warto zatem wybrać się na spacer. Taka forma wypoczynku może być również bardzo przyjemna. Dłuższy spacer to okazja do rozmów i wspomnień. Spacer to także obserwacja otaczającej nas przyrody. Warto swoim wnukom przekazywać informacje na temat roślin i zwierząt. Na wspólny spacer można wybrać się o zachodzie słońca, kiedy temperatura jest już niższa, a widok niezapomniany. Pamiętajmy, że taka forma wypoczynku pogłębia więź między dziadkami i wnukami. Rozmowy na różne tematy, udzielane bezcennych rad i wspominanie wspólnie spędzonych chwil – budują piękną i trwałą wieź, która dla wnuków jest niezwykle ważna i potrzebna.

Zwiedzanie

Jeśli lubisz podróżować – podziel się tym ze swoimi wnukami! Wakacje to czas, by odkrywać nowe, nieznane miejsca. Warto zatem wybrać się w dłuższą podróż. Polska to piękny kraj. Morze, góry, jeziora – do wyboru do koloru! Aby wycieczka była niezapomniane, a wnuk wyniósł z niej cenną lekcje, warto wybrać się do polskiego miasta, które swoim pięknem i bogatą historią przyciąga wielu turystów. Może to być malowniczy Kraków lub Gdańsk. Warto wybrać się do stolicy Polski lub do uroczego Wrocławia. Jakiekolwiek wybierzemy miasto, z pewnością będzie to dobry wybór. Aby urozmaicić wycieczkę można wybrać się pociągiem. Taka forma komunikacji będzie frajdą dla pociechy. Jeśli ciekawie zaplanujemy wycieczkę i miejsca, które chcielibyśmy zobaczyć – taka podróż na pewno będzie niezapomnianym dniem. Wspólne zwiedzanie z dziadkami będzie świetną zabawą i dobrą chwilą, by dzieci mogły poznać historię pięknych polskich miast oraz zobaczyć ich najciekawsze zabytki. Taka lekcja w postaci wycieczki z pewnością przyda się pociechom. Jednym słowem – przyjemne z pożytecznym!

Czytanie

Wspólne czytanie z wnukami to nie tylko forma edukacji, ale przede wszystkim świetna zabawa. Warto wybrać takie bajki, lub opowiadania z podziałem na role. Wczuwając się w rolę swojego bohatera można w kreatywny sposób odzwierciedlić świat z opowieści. Odpowiednia tonacja głosu, gestykulacja i zabawne przebranie mogą urozmaicić czytanie niejednej lektury. Dobrym pomysłem będą również książki przyrodnicze i historyczne. Wakacje to czas wyjazdów do różnych miejsc. Warto zatem zapoznać się z historią danego kraju, do którego być może wnuk wybiera się z rodzicami. Książka geograficzna z ilustracjami to dobra metoda, by dowiedzieć się więcej rzeczy na temat danego kraju, na przykład gdzie dokładnie ono lezy, w jakim języku mówią mieszkańcy oraz co można zwiedzić. Popularną rozrywką dla seniorów są krzyżówki. Wspólne rozwiązywanie zagadek może okazać się naprawdę ciekawym doświadczeniem. Warto inwestować w edukację swoich wnuków. Wspólne czytanie to bez wątpienia najlepsza inwestycja.

Gotowanie

Ciekawym pomysłem na wspólnie spędzone chwile z wnukami może okazać się gotowanie. Warto zachęcać dzieci do pomocy i uczyć ich kilku szybkich i prostych przekąsek. Zupa owocowa, kompot z owoców, lub ciasto truskawkowe będą smakowały jeszcze lepiej! W takie upalne dni można również przyrządzić chłodniejsze smakołyki. Owocowy koktajl lub domowe lody z pewnością okażą się dobrym sposobem na ochłodzenie organizmu. Nauka gotowania od najmłodszych lat przyda się pociechom w przyszłości. Podczas wspólnego gotowania mogą zapoznać się z przepisem prostego ciasta.  Pozwólmy wykonywać im najprostsze czynności, a na pewno nie zawiodą.

Wspólne chwile z wnukami – to niezapomniane chwile! Wolny czas można wykorzystać na różne sposoby, by sprawić wnukom przyjemność i wspaniałe przygody. Podczas wakacji możemy wybrać się do wielu ciekawych miejsc. Pogoda dopisuje. Warto ją dobrze wykorzystać i spędzić ze swoimi pociechami wspólny odpoczynek. Wodne rozrywki typu wakeboarding, czy nawet zwykłe pływanie nad jeziorem, jazda na rowerze, podróżowanie, spacerowanie – bez wątpienia budują wyjątkowe relacje dziadków z wnukami. Wakacyjny wypoczynek można wykorzystać nie tylko w formie zabawy, ale także w postaci edukacji. Wspólne czytanie, granie, podróżowanie, czy nawet gotowanie nauczą najmłodszych wielu cennych informacji. Pamiętajmy, że pociechy docenią każdą wolną chwilę spędzoną z dziadkami. Szczere chęci, kreatywność i fajna zabawa sprawią, że wakacje okażą się dla nich niezapomnianym czasem.

AP
fot. Pixabay

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds