Wiwat muzeum. Od dekoracji ścian do emocji

Wiwat muzeum. Od dekoracji ścian do emocji

Wiwat Muzeum. Wystawa inna w formie i dla wszystkich. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu nowa wystawa czasowa.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Co kuratorzy mają do powiedzenia

Zdarza się wam odkryć w miejscach znanych i często uczęszczanych nowe obrazki? No właśnie. To często się zdarza, że nasze otoczenie inaczej wygląda o świcie i późnym wieczorem. Wystarczy chwila zastanowienia i obraz utrwalony w naszym mózgu jest inny, dokładniejszy, a może nawet ciekawszy. Dlatego, gdy jedziesz na wakacje, to widzisz więcej ciekawych rzeczy niż zaganiani w codzienności miejscowi. Dostrzegasz więcej szczegółów.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Po co do muzeum

Wiwat muzeum

alegoria czasu, fot. © Jerzy Dudzik

Do muzeum chodzimy, by podziwiać zgromadzone tam zbiory. Jednak każdy twórca, malarz, rzeźbiarz czy rzemieślnik, który wytworzył dzieło pokazywane na wystawie, miał jakiś wewnętrzny imperatyw, by przedmiot miał indywidualne cechy. Oglądamy w muzeach przedmioty wydobyte w czasie wykopalisk i całkiem współczesne. Te starsze pozwalają wysnuć domysły, jak kiedyś żyli ludzi, czym się zajmowali i czego się obawiali. Wśród starych eksponatów jest dużo związanych z kultem religijnym i wojną. Współczesne to prace ukazujące procesy twórcze artysty. Oczywiście specjaliści muzealni potrafią opowiadać o zgromadzonych zasobach godzinami. To inna liga. My, zwykli zwiedzający najczęściej dzielimy eksponaty na ciekawe, ładne, interesujące i kosztowne.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Wystawy stałe

Stała ekspozycja najczęściej prezentuje wybrane przez kuratora dzieła sztuki ułożone w porządku chronologicznym. Te sprzęty, obrazy o rzeźby kiedyś zdobiły książęce komnaty i mieszczańskie salony. Teraz gdy książąt już nie ma, trafiły do muzeum niczym na śmietnik historii. Stłoczone na ścianach obrazy jeden obok drugiego opowiadają o artystach i emocjach podczas wytwarzania dzieła, a nie o tych, co je zakupili i umieścili na reprezentacyjnym miejscu w rezydencji. Przez wiele stuleci funkcją obrazów i rzeźb było cieszyć oko właściciela. Artysta był na drugim miejscu.

Wystawy czasowe

Wiwat muzeum

huculskie zdobienia fot.© Jerzy Dudzik

Czasami muzea przygotowują wystawy czasowe, a to z okazji rocznicy urodzin artysty, a to gdy temat jest interesujący dla kuratora. Wystawy czasowe mają często charakter edukacyjny, pozwalają porównywać sposób patrzenia na świat przez artystów z tej samej epoki. Pomysłowość kuratorów jest ogromna. Sami kreują klimat wystawy, wyciągają reprezentacyjne obiekty z magazynowych piwnic i wabią formą ekspozycji. Takie współczesne spojrzenie na przeszłość. Świetna intelektualna zabawa.

Wiwat muzeum

W gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu została otwarta nowa wystawa czasowa. Różna w pomyśle od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dwunastu kuratorów z czterech oddziałów muzeum we Wrocławiu wspólnie przygotowało jedną niezwykłą wystawę na temat muzeum. To świetna intelektualna rozrywka dla wszystkich grup wiekowych, no może oprócz niemowlaków. Jednak już dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dla osób z wadami słuchu. Przecież nie ma powodów, by muzeum tak ważne ja to wrocławskie dyskryminowało ludzi z powodu ułomności fizycznych.

Siedem obszarów

Dwunastu kuratorów i siedem obszarów tematycznych. Zaczyna się wszystko od strefy nazwanej Czas zatrzymany i oczywiście zobaczymy tu atrybuty czasu. Wprawdzie fizycy usiłują nas przekonać, że ważniejsza jest czasoprzestrzeń, ale w muzeum pozostajemy jeszcze przy tym normalniejszym poczuciu czasu. O ile czas istnieje? Poruszamy się po wystawie tak jak wskazówki zegara. Najpierw długim korytarzem i wolno, bo ważne są też treści zawarte w opisach. Wyraźnie większa czcionka ułatwia czytanie. Od Czasu przechodzimy do obszaru Przemiany. Zestawione portrety muszą wywołać emocje, tylko chwilę trzeba się zastanowić. Pieta jest centralnym tematem w obszarze Poruszenie. Skupienie to kolejny obszar reprezentowany przez odrestaurowany właśnie obraz flamandzkiego mistrza Jana Fyta. Dosyć biernego oglądania, teraz można sobie samemu poustawiać i dotykać przedmiotów z wystawy. A może coś napisać? Zrób sobie zdjęcie w lustrze, ale tak by nie było widać telefonu. Zachęceni? Wyjaśnienia i komentarze kuratorów zobaczycie na ekranach w każdym obszarze tematycznym. Miłego zwiedzania w czasie jesiennej szarugi.

Wydarzenia towarzyszące

Tak ważnej wystawie oczywiście muszą towarzyszyć zajęcia dla dzieci, oprowadzania kuratorskie i wykłady. Wszystkie terminy znajdziecie na stronie muzeum. https://mnwr.pl/wydarzenia-towarzyszace-wystawie-wiwat-muzeum/

Szczegółowy cennik, rodzaje biletów, informacja o przysługujących zniżkach oraz godzinach otwarcia Muzeum, regulamin zwiedzania dostępne są na stronie internetowej Informacje Praktyczne. https://mnwr.pl/oddzialy/pawilon-czterech-kopul/informacje-praktyczne/

Wystawa Wiwat muzeum będzie dostępna od 15 października 2022 do 22 stycznia 2023.

Pamiętajcie, muzealne księgarnie to świetne miejsce na zakupy nietypowych świątecznych prezentów.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds