Wybieramy łóżko rehabilitacyjne dla seniora

Wybieramy łóżko rehabilitacyjne dla seniora

Rehabilitacja seniora w domu – o czym należy pamiętać? W pewnym wieku niektóre osoby mogą wymagać opieki, czasami całodobowej. Związane jest to na przykład z wypadkiem i rehabilitacją, którą pacjent musi przejść, aby powrócić do sprawności, bądź po prostu z podeszłym wiekiem, który przysparza problemów z poruszaniem się. Rehabilitacja stanowi nierozłączny element każdego leczenia. Prawidłowa rehabilitacja w bardzo dużym stopniu wpływa na organizm stymulując procesy prowadzące do zdrowia. Seniorzy, którzy przeszli poważną operację lub uraz dużo dłużej dochodzą do sprawności, dlatego należy ułatwić im ten proces maksymalnie, jak to tylko możliwe. Aby dobrze wspomóc rekonwalescencję należy przede wszystkim zadbać o ruch.

Wiadomo, że bezruch negatywnie wpływa na zdrowie, układ sercowo-naczyniowy, co powoduje spadek wydolności całego organizmu. Dlatego odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia, pod okiem fizjoterapeuty pozwolą na wzmocnienie układu mięśniowo-szkieletowego, co zapobiegnie zanikowi mięśni. Jeśli organizm zbyt długi czas nie ma ruchu, to bardzo szybko może dojść do odwapnienia kości, a to z kolei prowadzi do osteoporozy. Leżenie wpływa bardzo negatywnie na trawienie i wchłanianie pokarmu, a dodatkowo pogarsza nastrój, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego ruch i ćwiczenia są niezwykle istotne w rehabilitacji seniora. Ale co jeszcze może wspomóc jego dojście do zdrowia? Oczywiście odpowiednio dobrane łóżka elektryczne. Łóżko dla seniora odgrywa istotną rolę w procesie rekonwalescencji. Dzieje się tak dlatego, że łóżka rehabilitacyjne posiadają szereg funkcji i udogodnień, które zapobiegają m.in. powstawaniu odleżyn, a przy okazji usamodzielniają w niektórych czynnościach seniora. Dodatkowe szafki, nadstawki, wysięgniki, sterowanie pilotem, barierki ochronne, odpowiednio dobrany materac w znacznej mierze ułatwiają rekonwalescencję. Łóżko dla seniora to jednak nie tylko komfort pacjenta, jest to także znaczne udogodnienie dla osoby zajmującej się chorym. Pozwala ono na wygodniejsze i łatwiejsze wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak przygotować mieszkanie dla osoby starszej wymagającej rehabilitacji?

Odpowiednio przygotowane mieszkanie, zależy przede wszystkim od stanu, w którym znajduje się osoba starsza. Jednakże najważniejszą rzeczą jest oczywiście zaopatrzenie się w łóżko rehabilitacyjne, które odciąży opiekuna, a zarazem usamodzielni w niektórych czynnościach pacjenta. Ważnymi rzeczami podczas pobytu chorego w domu jest również zadbanie o to, aby mógł on trzymać obok łóżka najpotrzebniejsze rzeczy. Dlatego warto zaopatrzyć się w szafkę lub stolik. Dobrym rozwiązaniem jest także stolik typu tablet, który umożliwia spożywanie samodzielnie przez chorego posiłków. Można także na takim stoliku postawić laptopa lub wygodniej czytać książkę. Dodatkowym atutem są wysięgniki, przy pomocy których osoba chora sama może się podnieść lub zmienić pozycję leżenia. Ale łóżko to nie jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli chory porusza się po mieszkaniu, to należy zlikwidować wszelkie bariery, takie jak dywany, chodniczki, progi i małe elementy, o które można się potknąć. W łazience warto zamontować uchwyt przy toalecie, a pod prysznicem krzesełko. Jeśli sytuacja na to pozwala, to dobrze jest, aby osoba starsza posiadała swój własny pokój. Wówczas będzie się czuć bardziej komfortowo. Takie rzeczy jak telewizor, laptop i telefon także powinny znaleźć się w zasięgu pacjenta. Zapewnienie warunków najbardziej zbliżonych do normalnych gwarantuje poczucie bezpieczeństwa u osoby wymagającej rehabilitacji, a to z kolei sprawia, że szybciej nastąpi poprawa. Wiadomo, że dobre samopoczucie przyspiesza powrót do zdrowia.

Jakie parametry powinno posiadać idealne łóżko rehabilitacyjne?

Na co zwrócić uwagę przeglądając łóżka dla seniora? Pierwszą rzeczą jest rodzaj choroby oraz warunki fizyczne pacjenta. Ważnym czynnikiem jest wzrost i waga chorego. Standardowo łóżka dostosowane są do chorych o wadze do 135 kg. Jeśli osoba waży więcej to wówczas należy wybrać łóżko bariatryczne, którego obciążenie robocze wynosi nawet 200 i 300 kg. Osobie, która na przykład ma jedynie unieruchomione biodro powinno wystarczyć łóżko dwufunkcyjne. Jeśli chory posiada poważniejsze problemy zdrowotne, to wtedy warto wybrać łóżko z czterosegmentowym, regulowanym leżem. Łóżka podnoszone znacznie ułatwiają wchodzenie i schodzenie z niego. Szczególnie jest to istotny parametr wśród osób o niewielkim wzroście. Sterowanie pilotem jest kolejnym czynnikiem, który korzystnie wpłynie na komfort pacjenta. Senior będzie mógł sam zdecydować o zmianie pozycji. Nie można pominąć oczywiście bezpieczeństwa osoby leżącej. Łóżka dla seniora wyposażone są w regulowane barierki, które zabezpieczają przed upadkiem. Także kółka są niezbędnym elementem przy tego rodzaju łóżkach. Pomagają one w szybszym i łatwiejszym przestawieniu go. Wybierając dobrze dopasowane łóżko dla seniora ułatwiamy pracę także opiekunowi, któremu odciążamy przy okazji kręgosłup. Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest wybór odpowiedniego materaca. Osoby trwale leżące narażone są na powstawanie odleżyn, dlatego profesjonalny, dobrze dobrany materac stanowi nierozłączny element każdego łóżka rehabilitacyjnego.

ELBUR – wiodący producent łóżek rehabilitacyjnych w Polsce

Jeśli nie wiesz, które łóżko wybrać to przede wszystkim zapoznaj się z produktami marki ELBUR. Łóżka elektryczne ELBUR (https://elbur.eu/) to gwarancja jakości, bezpieczeństwa i komfortu. ELBUR to polskie przedsiębiorstwo, którego specjalnością są łóżka rehabilitacyjne, szafki przyłóżkowe, a także meble przystosowane do opieki krótko- i długoterminowej. Produkty oferowane przez firmę spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, które znacznie wpływają na komfort zarówno osób chorych, jak również opiekunów. Najważniejszą rzeczą dla firmy jest zadowolenie klienta. Dlatego też zatrudnieni w niej są wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy, którzy gwarantują najwyższą jakość towaru. Łóżka podnoszone, z regulowanym leżem, sterowane za pomocą pilota, z dodatkowymi ułatwieniami takimi jak wysięgniki, barierki, stoliki i szafki, to wszystko i nie tylko można znaleźć w ofercie ELBUR.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds