Dolegliwości ze strony układu moczowego – jak sobie radzić?

Dolegliwości ze strony układu moczowego – jak sobie radzić?

Dolegliwości ze strony układu moczowego takie jak częste oddawanie moczu, a także pieczenie i ból, mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. W takim wypadku można zdecydować się na pomaganie sobie domowymi sposobami, ale gdy są one niewystarczające, dobrze sięgnąć po specjalny preparat apteczny.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim kobiet, a najczęściej objawy występują latem. Ten problem wynika z małej odległości między cewką moczową a pochwą. Następuje więc przeniesienie bakterii do cewki moczowej, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Czasami problem ten pojawia się także po stosunku płciowym lub jest związany z niewłaściwą higieną ciała. Do najważniejszych objawów zapalenia pęcherza moczowego można zakwalifikować:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu, poczucie, że trzeba skorzystać z toalety,
 • parcie w dolnej części brzucha,
 • możliwość pojawienia się ciemnego moczu lub krwiomoczu,
 • może, ale nie musi, wystąpić gorączka,
 • bóle brzucha i pleców,
 • pogorszone samopoczucie.

Zapalenie pęcherza moczowego jest więc bardzo nieprzyjemną dolegliwością, z którą należy walczyć jak najszybciej.

Inne dolegliwości ze strony układu moczowego

Poza zapaleniem pęcherza moczowego wyróżnia się także inne dolegliwości, związane z układem moczowym. Przede wszystkim może być to kamica nerkowa, której objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Kamica nerkowa objawia się najczęściej ostrym bólem w okolicy lędźwiowej i jest bardzo niebezpieczna. Inną dolegliwością może być odmiedniczkowe zapalenie nerek lub też pojawienie się bakterii w moczu.

Domowe sposoby na dolegliwości układu moczowego

W sytuacji, gdy u mężczyzn lub dzieci, pojawiają się objawy zapalenia pęcherza moczowego, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. W przypadku kobiet przez pierwsze trzy dni można zdecydować się na domowe sposoby. Do najważniejszych metod można zakwalifikować:

 • picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody,
 • stosowanie ciepłych okładów na brzuch, na przykład w formie termoforu,
 • branie ciepłych kąpieli, co łagodzi objawy,
 • zaprzestanie kontaktów seksualnych i zadbanie o swoją higienę,
 • wstrzymanie się od stosowania tamponów lub antykoncepcji dopochwowej,
 • zastosowanie środków aptecznych, zarówno tych bez recepty dedykowanym zapaleniu pęcherza moczowego, jak i środków przeciwbólowych.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza. W większości przypadków objawy przechodzą samoistnie po czasie od tygodnia do dwóch tygodni. W niektórych przypadkach może dojść do nawrotu objawów, ze względu na to, że patogen wcale nie został usunięty. W takiej sytuacji, także konieczna jest wizyta u specjalisty.

Preparaty apteczne jako sposób na walkę z zapaleniem pęcherza moczowego

Poza domowymi sposobami, warto zastosować specjalne preparaty apteczne, które pomagają w walce z zapaleniem pęcherza moczowego. Przykładem takiego preparatu jest Canephron w postaci drażetek. Jest to roślinny preparat leczniczy, który należy stosować w sytuacji, gdy pojawią się takie dolegliwości ze strony układu moczowego jak pieczenie, ból, problemy z oddawaniem moczu, a także bolesne skurcze pęcherza. Tego typu objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego należy poradzić sobie z nimi jak najszybciej. Canephron posiada następujące właściwości:

 • zawiera w składzie liście rozmarynu, korzeń lubczyku oraz tysiącznik,
 • naturalne składniki łagodzą stany zapalne i pomagają w sytuacji zapalenia pęcherza moczowego,
 • preparat przeciwdziała także kolejnym zapaleniom pęcherza moczowego, wspomaga pracę nerek oraz zapobiega gromadzeniu się piasku nerkowego,
 • połączenie trzech ziół wspomaga kurację i sprawia, że szybciej można wrócić do zdrowia i dobrego funkcjonowania.

Preparaty apteczne, takie jak Canephron, to doskonałe rozwiązanie dla kobiet z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego, a także dla innych osób, które mają inne dolegliwości ze strony układu moczowego.

Artykuł partnerski

Kategorie
Udostępnij