Dolegliwości ze strony układu moczowego – jak sobie radzić?

Dolegliwości ze strony układu moczowego – jak sobie radzić?

Dolegliwości ze strony układu moczowego takie jak częste oddawanie moczu, a także pieczenie i ból, mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. W takim wypadku można zdecydować się na pomaganie sobie domowymi sposobami, ale gdy są one niewystarczające, dobrze sięgnąć po specjalny preparat apteczny.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim kobiet, a najczęściej objawy występują latem. Ten problem wynika z małej odległości między cewką moczową a pochwą. Następuje więc przeniesienie bakterii do cewki moczowej, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Czasami problem ten pojawia się także po stosunku płciowym lub jest związany z niewłaściwą higieną ciała. Do najważniejszych objawów zapalenia pęcherza moczowego można zakwalifikować:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu, poczucie, że trzeba skorzystać z toalety,
 • parcie w dolnej części brzucha,
 • możliwość pojawienia się ciemnego moczu lub krwiomoczu,
 • może, ale nie musi, wystąpić gorączka,
 • bóle brzucha i pleców,
 • pogorszone samopoczucie.

Zapalenie pęcherza moczowego jest więc bardzo nieprzyjemną dolegliwością, z którą należy walczyć jak najszybciej.

Inne dolegliwości ze strony układu moczowego

Poza zapaleniem pęcherza moczowego wyróżnia się także inne dolegliwości, związane z układem moczowym. Przede wszystkim może być to kamica nerkowa, której objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Kamica nerkowa objawia się najczęściej ostrym bólem w okolicy lędźwiowej i jest bardzo niebezpieczna. Inną dolegliwością może być odmiedniczkowe zapalenie nerek lub też pojawienie się bakterii w moczu.

Domowe sposoby na dolegliwości układu moczowego

W sytuacji, gdy u mężczyzn lub dzieci, pojawiają się objawy zapalenia pęcherza moczowego, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. W przypadku kobiet przez pierwsze trzy dni można zdecydować się na domowe sposoby. Do najważniejszych metod można zakwalifikować:

 • picie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody,
 • stosowanie ciepłych okładów na brzuch, na przykład w formie termoforu,
 • branie ciepłych kąpieli, co łagodzi objawy,
 • zaprzestanie kontaktów seksualnych i zadbanie o swoją higienę,
 • wstrzymanie się od stosowania tamponów lub antykoncepcji dopochwowej,
 • zastosowanie środków aptecznych, zarówno tych bez recepty dedykowanym zapaleniu pęcherza moczowego, jak i środków przeciwbólowych.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza. W większości przypadków objawy przechodzą samoistnie po czasie od tygodnia do dwóch tygodni. W niektórych przypadkach może dojść do nawrotu objawów, ze względu na to, że patogen wcale nie został usunięty. W takiej sytuacji, także konieczna jest wizyta u specjalisty.

Preparaty apteczne jako sposób na walkę z zapaleniem pęcherza moczowego

Poza domowymi sposobami, warto zastosować specjalne preparaty apteczne, które pomagają w walce z zapaleniem pęcherza moczowego. Przykładem takiego preparatu jest Canephron w postaci drażetek. Jest to roślinny preparat leczniczy, który należy stosować w sytuacji, gdy pojawią się takie dolegliwości ze strony układu moczowego jak pieczenie, ból, problemy z oddawaniem moczu, a także bolesne skurcze pęcherza. Tego typu objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego należy poradzić sobie z nimi jak najszybciej. Canephron posiada następujące właściwości:

 • zawiera w składzie liście rozmarynu, korzeń lubczyku oraz tysiącznik,
 • naturalne składniki łagodzą stany zapalne i pomagają w sytuacji zapalenia pęcherza moczowego,
 • preparat przeciwdziała także kolejnym zapaleniom pęcherza moczowego, wspomaga pracę nerek oraz zapobiega gromadzeniu się piasku nerkowego,
 • połączenie trzech ziół wspomaga kurację i sprawia, że szybciej można wrócić do zdrowia i dobrego funkcjonowania.

Preparaty apteczne, takie jak Canephron, to doskonałe rozwiązanie dla kobiet z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego, a także dla innych osób, które mają inne dolegliwości ze strony układu moczowego.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds