Wystawa „Czasoprzestrzeń zbioru” we wrocławskim Muzeum Architektury

Czy architektura i malarstwo mogą mieć ze sobą wiele wspólnego? Co łączy te dwie, wydawałoby się przeciwne, dziedziny sztuki? Odpowiedź znajdziemy na wystawie „Czasoprzestrzeń zbioru” otwartej kilka dni temu we wrocławskim Muzeum Architektury.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Sztuka w czasie i przestrzeni

Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Maria Jarema – to tylko wybrani artyści sztuki polskiej XX wieku, których dzieła pokazuje obecnie Muzeum Architektury. Zaprezentowane prace – obrazy, rzeźby i obiekty przestrzenne – pochodzą z wyjątkowej kolekcji, gromadzonej w muzeum od lat sześćdziesiątych. Łączy je jedno: przekonanie o podobieństwach i wzajemnym oddziaływaniu sztuk wizualnych i architektury. To głównie abstrakcje geometryczne, ale również dzieła przekraczające granice tradycyjnie pojmowanego obrazu, skoncentrowane na oddaniu przestrzeni, kształtów przedmiotów i relacji między obiektem a jego otoczeniem.

Maria Jarema, Rytm V, 1958

Maria Jarema, Rytm V, 1958

Ta znakomita kolekcja, licząca dziś około 1100 eksponatów, to również część historii Muzeum Architektury, jedynego muzeum o tym profilu w Polsce. To zbiór budowany z myślą o najciekawszych zjawiskach w sztuce polskiej, również tych wymykających się akademickim kategoriom. Do połowy lat dziewięćdziesiątych zebrane prace można było oglądać na wystawie stałej. Później trafiły do magazynów, gdzie były konserwowane i skąd wypożyczano je na wystawy w Polsce i za granicą. Dziś, po ponad dwudziestu latach przerwy, tę wybitną kolekcję można znów obejrzeć w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Ludmiła Popiel, Kompozycja X – 67
1967

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

„Czasoprzestrzeń zbioru” w Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu
wystawa czynna do 31 grudnia 2021 roku
ma.wroc.pl

 

Kuratorka: Małgorzata Devosges-Cuber

Identyfikacja wizualna: Feliks Marciniak

Producenci wystawy: Michał Duda i Wiktoria Litwinowicz

Aranżacja: BudCud

 

 

 

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds